Anılara Devam (2)
Hayrettin Yavuz

Anılara Devam (2)

AZA KANAAT EDİP TEFEKKÜR ETMEK ...
KANAAT sözlükte :
Aç gözlü olmayıp hırs göstermemek,
Kısmetinden fazlasına göz dikmemek,
Helâl ile yetinip haramı istememek,
Az şeyi de olsa kısmetine razı olmak , gibi anlamlara gelmektedir.

- Kanaatkar aziz olur, muhteris ise düşkün olur. Hadis-i Şerif

Okul yıllarımızda gündemimizden uzaklaşıp stres ( Öyle zannettiğimiz ) atmak için sıkça yaptığım gibi yine bir yayla kaçamağı sırasında, insanımızın nasıl aza kanaat edip mutluluğu yaşadığına bir çok kez şahit olurdum.Aile büyüklerimi ve tanıdıklarımı ziyaret ederken kıt kanat halde kendine düzen kuran YAYLA hanelerinin yanına uğrar çaylarını içip sohbet ettiğim geçmiş ve gelecek ile ilgili öğrenmeye çalıştığım tecrübelerinden yararlanıp benim doğal hallerimden dolayı yüreklerinde de konuk olduğum samimiyet şimdi nerelerde. Bırak onu O yayla hayatları kaldımıki ? 150 hanelik benim Cihadiye Gölköy köyümün bile bir tane yayla evi kalmamış iken Aman bende neden bahsediyorum ki.
Kanaatkar yerine Aç gözlümü olduk ne ?
Nerede o hafta sonları Cuma akşamından köylerine çıkıp ailelerine yardım eden Pazar akşamında ilçeye döner iken haftalık azık heybede sırtta.
bir elde bakraç ile yoğur diğer elde çanta ile 10 km lik yolu yayan gitmek. 
O yol sürecinde yol arkadaşlarımızla yarenlik etmek. Bekar evlerinde üçerli beşerli kalmak oda ev demek için bin şahit lazım. bol rutubet, Çoğunda banyo yok. Tuvaletler iptidai. 
Öylede olsa akşam saatleri ev ziyaretleri. Gırgır,şamata,eğlence,ders çalışma hepsi bir arada tekmili birden.Kanaatkar olmak zorundalar. İyi ki öyle olunmuş bu gün ise kanaatkarlık yok çalışma azmi yok, toprakla,doğayla uğraşan yok. o zamanın çocuk oyunları bile çayır çimen toprakla mutlaka bağlantılı. Bu günkü gibi arsız teknolojiye yenilmiş sanal gençlik yok.Bilişim sektöründe piyasanın en büyük firmaları artık oyun programı yazan şirketler. Eeee bu nesil çelik çomak oynarmı, Arası kesme oynarmı,Kör ebe oynarmı, Kar topu oynarmı.Uzun eşşek oynarmı ,Mile oynarmı, Kola kapakları ile oynarmı, Artist,sporcu kartları biriktirirmi,Teksas,tommiks,zagor,okurmu. Gırgır,fırt okurmu. 
HÜLASA :
Bu nesil hiç Yaylaya gidermi ? Köyüne çıkıp tarla takın,Bağ bahçesi ile uğraşırmı, Azami bir ton fındık yapacak onuda ez 50 yevmiye ile toplatacak sonra ver yaygarayı para kazanamadım de. Zarar ettim de edersin. 
Çünkü yatarak para kazanılmaz ancak benim gibi göbek büyütülür düşkünlüğümüz bundandır. Düşkünlük derken illa para olarak düşünmeyelim bildiğiniz gibi para her şeyin ilacı değildir.Param var ama yiyemiyorum ne işe yarar gibi. En sonunda olan tabiki...
Düşkünlük;
sağlıkta,ekonomide,eğitimde,ahlakta,genel olarak toplumsal hayatta düşkünlük.
daha korkuncu ise makineleşen ,robotlaşan, sanallaşan hayata esir olmak üzere olan bir nesil bekliyoruz. 
Bizler halimize yinede şükredelim.
Şimdiki nesli düşünmek bile istemiyorum.

Sevgi ile kalın 
dost ve esen kalın...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi