Yüz Ak’ıyla 8 De 8

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, 8 aylık icraatlarını anlattı

Yüz Ak’ıyla 8 De 8
Yüz Ak’ıyla 8 De 8 Hayrettin Yavuz

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, 30 Mart’da göreve geldikten bu güne kadar yaptığı hizmetleri halkıyla paylaştı.

Artvin Belediyesinin hizmetlerini anlatan Yüz AK’ıyla 8 de 8 faaliyet programı Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde

halka sunulurken bölgesel kanaldan da naklen yayımlandı.

Program saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesinin ardından Artvin tarihini anlatan ve geçmişten günümüze kadar

belediye başkanlığı görevini yürüten başkanların fotoğrafları yayınlandı. Daha sonra ise 30 Mart yerel seçimleri öncesinde

gerçekleştirilen Artvin Merkez’deki yerel seçim çalışmalarının bir bölümüne ait olan görüntüler gösterildi. Ardından ise

Artvin Belediyesi’nin devir teslim törenine ait görüntüler izlettirildi. 

Biz enkaz edebiyatı değil hizmet yaparız

Devir teslim töreninden sonra Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe sahneye alkışlar arasında çıkarak açıklamalarına başladı.

Halkı sevgi ve saygıyla selamladıktan sonra konuşmasına başlayan Ak Parti Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,

nasıl bir belediye teslim aldıklarını anlattı. Artvin Belediyesi’ni nasıl aldıklarını anlatırken, geçmişe çamur atmak yada

enkaz edebiyatı yapmak için anlatmadığını ifade eden Başkan Kocatepe, sadece tabloyu ortaya koymak için bunu anlatmak

durumunda olduklarını söyledi.

Kocatepe, 6 Nisan’da görevi devir alırken, Belediyenin yıllık bütçesinin  21 Milyon TL, Yıllık Personel giderinin 6 milyon 850 bin 535 TL olduğunu

ve belediyenin toplum borcunun ise 1 Milyon 584 Bin TL, Faturalandırılmış fakat ödenmemiş borcun 884 Bin TL, Otopark kamulaştırılması yapılmış

ama ödenmemiş borcun 200 Bin TL, Kum Çakıl alınmış ama ödenmemiş borcun 300 Bin TL ve Piyasa borçları ( araç giderleri vs.)

ise 200 Bin TL olduğunu ifade etti. Başkan Kocatepe, Personel kadro sayısı 256 memur norm kadrosundan – 54’üdolu –202’si boş,

1Başkan yardımcısı, 2 müdür, 73Kadrolu işçi, 130 Şirket personeli ile belediyeyi devir aldıklarını ifade etti. 

Ve ilk icraatımız yüzde elli su indirimi oldu

 

Belediyeyi teslim aldıkları gün itibariyle gördükleri tablonun kendilerini ürkütmediğini,

belediyenin mevcut imkanlar ve bütçe ile yönetilebilmesinin mümkün olmadığını gördüklerini ve

bu sebeple de belediyeye gelir getirici bir takım çalışmalar içerisine girdiklerini söyledi.

Nisan ayında ilk meclis toplantısını gerçekleştirdiklerinde meclisin gündemine su indirimini getirdiklerini söyleyen

Mehmet Kocatepe, ilk toplantıda suya yüzde elli indirim yaparak aslında belediyenin kasasından para çıkarmadıklarını

aksine belediyenin kasasına para koyduklarını ifade etti.

 

Arhavi’de su ne kadar ise Artvin’de de o olacak dedik ve yaptık

 

Başkan Kocatepe su ile ilgili açıklamalarında, “30 Mart öncesi Türkiye’nin en pahalı sularından birini kullanmakta olan Artvin’imize bir söz vermiştik.Arhavi’de ne kadarsa Artvin’de de o olacak” dediklerini hatırlatarak suya indirim yaparak “30 Mart öncesi Artvin’de evde kullanılan suyun 1 metre küp fiyatı3,15 TL idi, Buna %50 indirim yaptık 1,58 TL oldu” dedi.

Başkan Kocatepe; “Zamlı olarak fatura edilen en son ayNisan ayı toplam fatura301 Bin 697 Lira 75 Kuruş, Nisan ayı ödenen miktar352 Bin 32 Lira 03 TL, %50 indirim yaptığımız ilk ay Mayıs ayında kullanılıp;Haziran ayında fatura edilen su182 Bin 276 Lira 47kuruş olduğunu ve Haziran ayında ödenen rakam ise 213 Bin 177 bin 90 kuruş olmuştur. Tahsilatın tahakkuktan fazla çıkması önceki dönem borçlarının ödenmesinden kaynaklanmaktadır.Bu şu demek; normalde %50 indirimde fatura edilen suyun da yarı yarıya düşmesi beklenirdi. Oysa yukarıdaki miktarlara göre indirim vatandaşın daha fazla su tüketmesine yol açmış yani işin başında %50 azalması gereken su gelirimiz yüzde kırk %40 azalma göstererek ne kadar doğru bir davranış içerisinde olduğumuzu gösteriyor. Hem bu sayede hane ekonomisine katkımız oldu. Dar gelirli aileler için vazgeçilmez bir harcama kalemi olan su maliyeti aileler için daha ödenebilir seviyelere inmiştir. Kendinizi 2 çocuklu asgari ücretle geçinen bir baba yerine koyun. Her ay ortalama 60 TL su parası ödeyen amcamızyada teyzemiz artık hey ay 30 lira ödüyor. Bu aradaki 30 lirayla başka bir açığını kapatır. Su ile ilgili çalışmamız bununla kalmadı belki bununla başladı.İşte halden anlayan Belediye, işte Belediyesine sahip çıkan Halkımız” diye konuştu.

 

Kaçak su kullanımının önüne geçerek belediyemizin kasasına para koyduk

 

Başkan Kocatepe, kaçak su kullanımının önüne geçerek belediyenin kasasına para koyduklarını söyleyerek; “ vatandaşımızın hakkını korumak amacıyla kaçak su kullanımının üzerine kararlılıkla gittik. Kaçak Su İhbar Hattı oluşturduk. Bütün ihbarları ciddiyetle değerlendirdik. İhbar sahiplerinin kimliklerini gizli tutmaya azami gayret gösterdik ve şu ana kadar 200 e yakın ihbar aldık. İlk olanları uyarıp kapattık. Hala uyarılara uymayanlardan 3 kişiye kaçak su kullanmaktan işlem yaptık ve her birine 1.450 TL ceza kestik.Mayıs ayı gibi ikinci adımımızı attık “Su Barışı”. Belediyemizin 2.700.000 TL su alacağı var. Taksitlendirelim, faizini affedelim dedik. Danıştay’ın 11.11.2003 tarihli kararı ile bunun yapılamayacağını gördük.  Bizde bir çözüm bulduk; iki bankayı çağırdık, tek çekimle paramızı aldık vatandaşa 5 taksit yaptırdık. Bu yolla şu an itibariyle 200 bin TL kredi kartıyla tahsilatımız oldu.

Konuyu Hükümet daha sonra Torba Kanunla çözüme kavuşturunca buradan ilk su abonmanlık ücretleriyle birlikte  extra  300 bin TL gelirimiz oldu. Su Barışının bir adımı eski borçların ödenmesi bir diğeri ise abone yapma idi. Havuzlarımıza giren toplam su miktarı:Akarsu kaynaklarından alınan     590 bin metre küp, Yıllık keson kuyularından 622 bin metre küp, Toplam                           1 milyon 212 metre küp, Fatura edilen787 Bin 638 metre küp, Bu suyun 63.480 m³ nün parası alınamamış. Şu halde 478 bin 842 metre küpsu kayıp kaçaktır.Bunun anlamı suyumuzun%39.50Kayıp Kaçak durumunda. Türkiye ortalaması %15-20biz tam iki katıyız. Evet bu suyun bir kısmı eskimiş hatlar yüzünden borulardan sızmaktadır. Fakat çok ciddi bir oranda da kaçak su kullanımı söz konusudur.Haziranda 2,5 aylığına ilk su abonmanlık fiyatlarında %50 indirim yaptık. 15 Ağustosta sona eren bu kampanyamızda 258 yeni abone sağladık. 110 bin TL gelir elde edildi. Yaklaşık 1000TL olan abonelik yarı yarıya düştü ama 110.000 TL Belediyemize ek gelir oldu.

Bunun esas faydasını Eylül ayında gördük. Hepimiz biliyoruz ki bu şehirde Ağustos’un 15’inden Ekim’in ortalarına kadar hemen her yıl su kesintileri yaşanırdı; çünkü cazibe ile Naşop-Sitimzara gibi derelerden su alıyoruz. O tarihlerde derelerde su azalınca haliyle şehrin bir bölümüne su yetmiyordu.

Bu yıl bizim şansımıza Türkiye’nin son 30 yılının en kurak yazı yaşanmasına rağmen buraya dikkat edin suyumuz yetmediği için kesinti yaşanmadı, hamdolsun. Çünkü 258 yeni abone boşa akan suyun şebekede kalması demekti. Bir iki kez İskebe’de bu sorun yaşandı bunun ana sebebi Kafkasördekiofroad idi: Peki zaman zaman yaşadığımız su kesintisi neyin nesi idi?” dedi.

Su kesintilerinin nedenlerinden de bahseden Mehmet Kocatepe; “ Kesinti konusunda iki defa büyük problem ile karşılaştık. Bunun ilki Mayıs ayında yaşandı. Naşop deresindeki suyun bendinde Orman Bölge Müdürlüğümüz yol açma çalışmasında dozerle pasa dökmüş bir anda yedi havuz çamurlu su ile doldu. Suyu hemen bendinden kestik o gece yedi havuzu temizledik. Havuzların tabanında 20 cm kalınlığında siyah balçık vardı onları küreklerle kazıdık. İtfaiyemizce hortumla yıkandı. Havuzlar belki yıllardır böyle bir temizlik görmemişti. İyi ki böyle bir şey oldu bahane ile havuzlarımı temizlemiş olduk. Evet biz o gece sabaha kadar bütün havuzları temizlemiştik ancak suyun bulanıklığının geçmesi için iki gün daha boşa akması, dökülen pasayı yıkaması gerekiyordu.

Onun için bizim elimizde olmayan bu sebepten dolayı üç günlük bir kesinti yapmak zorunda kaldık.

Bu olayın hemen ardından itfaiyemize talimat verdik özellikle Üst Haypet, Çamlık Mahallelerimize tankerle su dağıtımı yaptık.Böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için su alınan derenin membaının etrafını saclarla koruma altına aldık.

Naşopta suyun alındığı yere toplama havuzu bunun yanında su arıtma havuzu yapıldı. Sitimzara bölgesinde, yeni mahalleye gelen suyun bendinde iki adet dinlendirme havuzu, bir adet süzme havuzu yapıldı.

Zaman zaman, özellikle çok yağmur yağdığında suyun bulanma sebebi de yine bu ham toprak yığını idi. Ayrıca bu suyun bendine süzme ve dinlenme havuzu yapılmış olup, inşallah kış üzerinden geçtikten sonra toprak oturacağından bulanma da olmayacaktır.

2.si Kurban Bayramına 5 gün kala Çarşı Mahallemiz ve Haypet tarafında yaşandı.

Orta Mahallede bir çeşme var Akdeniz İnşaatın hemen altında birden bacak kalınlığında su akmaya başladı. Çeşmeden yanındaki duvardan şelaleler gibi su fışkırmaya başladı. Biz 3 gün boyunca suyun patladığı yeri tespit için aralıklı kesinti yaptık. Birinde 12 saat kestik sebebi su tamamen süzülmesi gerekiyordu. Hangi hat olduğunu bulalım tamamen su süzülmedi ama azaldı. Uzun süre susuzluk çekilmesin diye suyu verdik. Bir gün sonra 17 saat kestik ama bu sefer 1. Cadde de kesinti yaptık. Su tamamen kesilince 200 metre yakın alanda tespit yaptık. Bu arada irili ufaklı bir sürü su sızıntısını tamir ettik. En sonunda efkardan aşağı yerde çeşmeye yaklaşık 100 metre kala arızayı tespit ettik. Bu seferde borular beton altında kalmış biz de by-pass yaptık. Yeniden hat döşedik. 16 daireye bayrama iki gün kala su verdik. Bu sorunu da böylece çözdük.

Yeri gelmişken bir tespitimi daha paylaşmak istiyorum. Eskiden bu şehirde birçok yerde kaynak suyu vardı. Sonra onlar bir bir kesildi birkaç yerde kaldı. Ama zaman zaman bu yerlerde sular akmaya devam ediyor. Hatta birçoğu sulama içinde kullanılıyor. Emin olun bunlar kaynak suyu falan değil bas bayağı Belediyenin şehir şebeke suyu. Sizin anlayacağınız kaynaklar kurumuş ama aynı dehliz ve su yataklarını artık bizim kah Çoruh’tan yıllık 600 bin TL elektrik ödeyerek çektiğimiz, kah onlarca kilometreden getirdiğimiz şehir şebeke sularımız adeta kevgire dönmüş borularımızdan sızan sularımız besliyor.

Bu kayıp sularımızı bir örnekle anlatayım. Orta mahallede Atatürk Ortaokulu önünde yola aşağı akan bir su gördüm. Sakıp Sabancı Sokakta bir ev ziyaretine giderken dönüşte araçtan indik mahalleli ile konuştum bu su 8-10 yıldır akar, bazen artar bazen eksilir 2 gündür yine arttı dediler. Yazın sonu yağmur yok su niye artsın kaynak suyu olamaz dedik. Bizim arkadaşlarda kaynak suyu olduğuna inanmıyorlardı. Okulun yolu da o suyun zemini yumuşatması ile bozulmuştu. Kazın, hiç olmasa bu yolun parkelerini değiştirelim dedim. Kazdık 30m de tam beş adet delik çıktı. Hem de Çoruh’tan aldığımız ana su hattında. Daha vahimi arkadaşlarımın bize ilettiğine göre keson kuyularından elektrik parası ödeyerek şehre bastığımız suyun %40’ı mamazimda ile gökorman arasında böyle borular sebebi ile kayboluyor. Bunu da ilkbaharda birlikte cazibeli sularımız şehre yetmeye başladığında bu bölgenin borularını komple değiştirerek çözeceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.

 

Suyun bulanık olması ve çözüm çalışmalarımız sürüyor.

 

Artvin’de bulanan suyun bulanıklığını çözmek için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Başkan Kocatepe, “ Zaman zaman çamlık ve iskebe mahallelerimizde suyun bulanık aktığına dair şikâyetler olmakta idi. Naşopla ilgili durumu daha önce sizlere anlatmış idik.

14 Ekim günü bu bölgenin suyunu sağlayan geçtiğimiz yıl hizmete alınan sitimzara bölgesinde suyun alındığı yerine gittik. Bu bölgedeki depoyu yeniledik ve hem su kaybını önledik hemde suyun bulanmaması için dinlendirme havuzu yaptık” dedi.

 

Su şebekesinden 4,5 metrelik ceviz kökü çıktı

 

Başkan Kocatepe, Artvin’in su şebekesinin oldukça eskimiş olduğunu ve 40 yıl önceki şebekenin artık Artvin’e yetmediğini belirtti. Artvin’de su kaynaklarının arttırılması için Hatila Deresi’nden su getirilerek 50 yıl Artvin’e yetecek suya kavuşacaklarını söyleyen Başkan Kocatepe, su şebekesinin ise artık şehri kaldırmadığını ifade etti. Kocatepe, bunun ispatı olarak bir görüntü izlettirdi. Su şebekesinde bir borunun içerisinde çıkan 4.5 metrelik ağaç kökünün görüntüsünü izlettirdi. Vatandaşlar tarafından çok dikkatle izlenen görüntü su şebekesinin yetersizliğini gözler önüne sermiş oldu.

Başkan Kocatepe, bu görüntüleri izlettirdikten sonra; “ Evet bu 5-6 ay içinde büyümedi. Hamdolsun sorun var çözüm de var çözüme dair inancınız varsa imkânınızda oluyor. Geldiğimiz günden bu ana kadar 295adet su arızası olmuş bunlar tamir edilmiş. 6 Adet yeni havuz yapılmış. 2740 Metre yeni su hattı çekilmiştir. Önümüzdeki yılda yine arızalar olacak yine yapacağız ancak her geçen gün bu arızalar azalacak. Çünkü kalıcı çözümler üretiyoruz. İşimizi daha sağlam yapıyoruz. Kaliteli malzeme ile kalıcı iş yapıyoruz.

Buraya kadar anlattıklarım geçici acil çözümlerdi. Seçimlerde de dile getirdiğimiz Artvin’imizin 50 yıllık su ihtiyacını çözecek memba suyu kalitesindeki su vaadimizi hamdolsun gerçekleştiriyoruz. Hatila vadisinden 33 km´den 254 lt/sn debisinde 53.200 nüfusa yetecek. Konvansiyonel arıtma ile Katravandan şehre vereceğimiz projemiz gerçekleşiyor. 1 Aralıkta projesi tamamlandı. İnşaat ihale çalışmaları başlıyor. 2015 ilk çeyreğinde Mart ayı gibi inşallah inşaat ihalemiz bitmiş, çalışmalar başlamış olur. Yaklaşık 50 milyon değerindeki bu dev yatırım DSİ genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacak, ücretsiz olarak.

Sayın bakanımızın bize destekleri bununla da sınırlı değil. DSİ aracılığı ile;

- Kent Park ile Üniversiteyi bağlayacak 2. Asmaköprü ayrıca Çoruh şeridi boyunca imar tadilatı yapıyoruz.

- Kaledibinden yeni köprü arasında halkımızın ve üniversite öğrencilerimizin yürüyeceği, nefes alacağı yürüyüş yolu için start verildi.

- Kaledibine 30.000 nüfusa yetecek 2 adet kanalizasyon arıtma

- İskebe-Halitpaşa-Fabrika Derelerinin ıslahı ve kollektör yapılması

- Korzul  Şimşek Mermerden Yazkent´e kadar 3700 metrelik yol açılması

Hatila suyu ile birlikte bu 5 projenin maliyeti 120-150 milyon, eski rakamlarla 150 trilyon olmaktadır. 21 milyon bütçesi olan bir kente 150 milyonluk bir yatırımın anlamı. 7 yıl boyunca personele dahi para vermeden hiç bir yere kuruş harcamayarak yinede bu şehrin bütçesi bu yatırıma yetmeyecektir.

İşte Artvin´e ne yaptığımızın cevabı. Su ile ilgili bir çözümümüz daha var. Hatila suyu gelecek. Katravandan Kafkasör’e elektrik harcanarak basılacak. Oysa yeni turizm bölgemiz Kafkasör’e acil suya ihtiyacımız var. Hem Kafkasör’ün hızlı yapılaşma ihtimali,hem Çamlık ve İskebe gibi yeni gelişen mahallelerimizin suya olan acil ihtiyacı bizi bir arayışa itti. Çözüm olarak Hatila’nın daha üst kodlarından sitimzara bölgesinden 12 km´den cazibe ile gelecek, şehrin orta vadede su sorununu kalıcı olarak çözecek yaklaşık 3 ay içerisinde hayata geçirilecek kendi imkanlarımızla getirmeyi planladığımız bir projemiz daha mevcuttur. 12 km lik boruyu İBB temin edecektir. İşçilik bizden, kontrol hizmetleri ve projelendirme İBB´den olup Başkanımız Sayın Kadir TOPBAŞ´a teşekkür ederiz. 

Su konusunda herşey bundan ibaret. Bu konuda bir fikri olan varsa bekliyoruz... “ dedi.

 

Artvin Belediyesi’nin idari şemasını hazırladık, “ Ben Artvin’e hizmet etmek istiyorum” diyen kamu personelini bekliyoruz

 

Artvin’in idari şemasını hazırladıklarını ifade eden Başkan Kocatepe; “Artvin Belediyesi idari şemasını oluşturduk. Görev yetki sorumluluklarını yazdık, meclisten geçirdik. Bir başkan yardımcılığı ihdas ettik şimdi 19 müdürlük kurduk. Sıra bu müdürlüklerimizin doldurulmasında şuana kadar dört yeni müdür başka kurumlardan getirdik. Daha önceden görev yapan 2 müdür göreve devam ediyor. Kurum içerisinden iki müdür daha görevlendirildi. Aynı metotla idari kadroyu tamamlamaya çalışıyoruz. -Söz verdiğimiz gibi kimsenin ekmeği ile oynamadık oynamayacağızda.

Şirket personelinden kimi askere gitti kimi daha iyi iş buldu. Kiminin eşi başka ile atanması gibi çeşitli nedenlerle 9 arkadaşımız ayrıldı. Hiç birine bu konuda herhangi bir zorlama olmamış hatta gitmemeleri noktasında telkinde bulunmuştur. Özel kaleme 2 Beyaz masaya ve basına toplam 5 arkadaşımız başlatılmış olup personel giderleri bütçenin % 30’ nu  geçtiği için personel alımı yapamıyoruz. Ancak gerek emeklilik gerek, gerek başka işe geçişler ve gerekse bütçe gelirlerimiz artıp % 30’un altında personel giderleri düştüğünde ihtiyacımız olan nitelikte eleman alabileceğimi düşünüyoruz. Bu arada İş-Kur dan 29 + 39 =70 yeni eleman gönderildi, ekibimize takviye olarak onlarlada hizmet ediyoruz.

Her ay bir yeni projeyi hayata geçiriyoruz. Belediye başkanlığına seçileli 8 ay oldu. Bir taraftan yatırımlar için projeler hazırlatırken diğer yandan -1.584,000 TL aldığımızbütçenin 1 milyon 500 bin TL’ ye çıkarttık. Ama bir taraftanda her ay yeni bir yatırımı, projeyi hayata geçirdik. Belediyecilikte bir kural varmış. -İlk 6 ay gözlemleme -1 yıl sorunların tespiti, 1yıl projelendirme,2 yıl yatırım5. yılaçılış, süsleme tecrübeli belediye başkanları öyle diyor. Biz öyle yapmadık. Her anı hizmet yolunda değerlendirelim dedik. Yarına çıkmaya garantimiz yok. Neye nekadar gücümüz yeterse yapmak, işte bu anlayış ısınma döneminde bile 5. Yılda imiş gibi çalışmalara sahne oldu.

 

8 AYDA 8 PR0JE

 

Başkan Kocatepe, Belediye’de 8 aydı 8 Projeye imza attıklarını ifade ederken, projeleri ise anlatmaya başladı. Başkan Kocatepe, “Nisan ayında, Su indirimi ve su barışı.Mayıs ayında, Cenaze hizmetlerini ücretsiz yaptık. Bu şehirde ölmek adeta yaşamaktan daha pahalı idi. Bir cenaze çıkmaya görsün; benim kardeşim bırakın gariban olanı zengin bile böyle bu günde ne yapacağını şaşırır. Biz geldik cenazesi olan vatandaşımızın 153’ü araması yeterli, aracımızı gönderiyoruz. Cenazeyi alıyor hastanede yıkıyor, kefenliyor, camide namazı kıldırılıyor, mezarını kazdırıyoruz, merteklerini biz alıyoruz. Mezarlığa cenazeyi ve yakınlarını biz taşıyoruz. Akşamda evine 50 pide 50 ayran gönderiyoruz, yaklaşık 1000 TL yi bulan maliyetten vatandaş kurtuldu.

Haziran ayında Kafkösör Festivalini 1 Hafta dolu dolu yapacağımızın sözünü vermiştik ve 18 -22 Haziran da ilklere sahne olan festivalimizi yaptık. – Her şeyi ile muhteşem bir festival yaşadık.

-önce şehri hazırladık birlikte süsledik, boyadık. -Dillere destan bir açılış yaptık. -Kültür- sanat-spor herşey vardı. -Yolun asfaltlanması, -Mükemmel bir organizasyon ve final. -Mükemmel tanıtım.40 gazeteci, 4 canlı yayın. Bu yıl 5-15 Haziran’da 50 bin kişiyi Kafkasör’e bekliyoruz.

Kafkasör bölgemizin çevre düzenleme planı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış olup Kafkasör ve Mersivan bölgesinin imar çalışmaları başlamış 1 ay içince ihaleye çıkacaktır.

Arena bölgesinde ki 83 dönümlük arazi kamulaştırma işlemi imar planının bitiminden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Sürprizlere hazır olun. 4-Temmuz ayı: Ramazan Etkinliklerimiz, Artvin tarihinde bir ilk; 2 iftar çadırında hergün ortalama 800 kişi iftarını açtı, toplam 24.000 insan eder. -İlk defa Artvinli ramazan davulu ile sahura kalktı. -İftarda yıllar sonra top attık. Bir sözümüzü daha tuttuk. Seneye daha güzel bir ramazan geçireceğiz.

Ağustos ayı: AŞ evi hizmetimizi üzerimize aldık. Esas itibarı ile Belediye hizmeti olan aş evi müftülüğümüzün koordinesinde sosyal yardımlaşmadan da destekalarak yürütülmeye çalışılıyordu. Kaynak vs. sorunları sebebiyle kapanma noktasına gelmişti. 50 aileye 2 öğün yemek hizmeti sunuyoruz. Müftülüğün  mutfağında pişirttiyorduk artık biz pişiriyuruz.. Nakil aracımızıda hibe yoluyla aldık. İnşallah daha çok ihtiyaç sahibine daha kaliteli ve çeşitli hizmet sunacağız” dedi.

 

Şehrin 80 yıldır yapılamayan zemin etüdünü yapıyoruz

 

Başkan Koctaepe, Artvin’in zemin etüdünün belediyenin kurulduğu günden bugüne yapılmadığını belirterek, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılamayan Zemin Etüdü Projesi’ni Eylül ayı projesi olarak hayata geçirdiklerini ifade ederek, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyledi. Bu şehrin zemin etüdü olmadan projelerini gerçekleştirmesinin doğru olmadığını anlatan Kocatepe, “Zemin etüdünü ihaleye çıktık. İmarla ilgili bütün çalışmaların mihenktaşı olacak ve Artvintarihinde ilk defa şehrimizi jeolojikzemin  etüdünü iller bankası işbirliği ile ihale ettik. Yaklaşık değer 500 bin TL idi. Çok daha ucuza ihale edildi (154.000 TL). Ve bugün itibari ile şehrin 134 yerinden alınan numuneler analiz laboratuarında inceleniyor.

Ekim ayı’nda ise Merdiven-duvar-parke taşı yapım ihalesini gerçekleştirdik. Yaklaşık 500 milyonluk bir çalışma, yer teslimini yaptık.Şehrin çeşitli yerleşimindeki kırılmış merdiven, yıkılmış duvar, sökülmüş parke taşlarını yeniliyoruz. İnşaat adına ilk ihalemizdir. Hayırlı olsun.

Kasım ayında, Kafkasör Festival cad. (avm’ den hastane virajı 900 metrelik yol genişletme ihalesinin bir kısmı yapıldı, bir kısmıda ihaleyle hazırlanıyor. Şehir içi trafiğin %30’u rahatlatacak bu çalışmanın giderinin 200 bin TL.’ sını turizm bakanlığından almış bulunuyoruz. Projeyi başlattık, İlk kazmayı vurduk çalışmalar devam ediyor. Aralık ayında ise Evde bakım ve temizlik hizmetlerini gerçekleştirdik” dedi.

Başkan Kocatepe, belediyenin Gelir Artırıcı Çalışmalarından da bahsederek; “  Kira gelirlerinde % 100 artış sağlandı. Su barışı kapsamında 258 yeni abone yapıldı.  Yeni abonelerden 110.000 TL gelir elde edildi. Kredi kartı ile ödeme kolaylığı sağlanıp 200.000 TL borç tahsil edildi. Borcu olan vatandaşlarımıza SMS sistemi ile bilgilendirip geçmiş borçlardan   % 15 oranın da artış sağlandı. 30 Hizmet aracımıza GPS cihazı takılarak yakıt gideri kontrolü sağlandı. Belediyemizin kasasına sponsorlar aracılığıyla 1,269,000  TL  gelir sağlandı. Gelir Getirmesi Planlanan Çalışmalar. Belediyemizin taşınmaz mülkiyetlerini açık ihale usulüyle satışa sunduk. (Kemalpaşa Dağ Evleri 1.200.000 TL , Özgün Sitesinde ki konuttan 80.000 TL). 6552 sayılı Torba Yasası kapsamında vadesi geçmiş borçlardan 2.000.000 TL yapılandırıldı” ifadelerine yer verdi.

6 adet park yapıldı

Park bahçe yapıldığını ifade eden Başkan Kocatepe, 6 adet park yenilemesi yapıldığını belirterek yenilemelerin devam edeceğini söyledi. Başkan Kocatepe; “Geldiğimizden bugüne toplam 6 adet park yenilemesi ya da sıfırdan park yapılması gerçekleşti. ( İBB´den). Dikkat ederseniz parklarımız henüz tam anlamıyla bitmemiştir. Her ne kadar çocuklarımız eğleniyor, memnun olsa da bizim yüreğimizdeki parklar nitelikli, çok daha zengin... 19 adet yeni park yapmayı da planladık. İnşallah 2015´te bunların büyük bir bölümünü bitirmiş olacağız. Bu küçük ölçekli parkların yanı sıra iki büyük park düşüncemiz proje aşamasında. Bunları da 2015´te başlatmak istiyoruz. Bunun biri Köprü ile Mamazim’da arasında. Bir diğeri İskebe Şelale Düğün Salonunun yanında bulunan yere yapılacak olan park ve yürüyüş yolu. Burası aynı zamanda engellilere de hitap edecek. Çalışmalar başladı. Kamelya, oturaklar ve piknik masaları İstanbul´dan 87 adet oturak şehrin çeşitli yerlerine konuldu. 30 adet piknik masası da yine özellikle grup halinde oturulan yerlere kondu. 5 adet kamelya yine aynı amaçla sizlerin hizmetine sunuldu” ifade etti.

Artık internetten Artvin’deki kabirleri ziyaret edebileceksiniz

 

Mezarlıklar Müdürlüğü kurulduğundan bahseden Başkan Kocatepe; “Mezarlıklar Müdürlüğümüzü kurduk. Şehrimizdeki mezarlıkların temizliği, bakımı görüldüğü üzere pırıl pırıl ( slayt). Ancak mezarlıkların farklı bakımlara ihtiyacı var. Özellikle mezar taşlarının kırılması, bazı mezarların duvar vs.. çöküntüleri önümüzdeki yıl inşallah çözülmüş olacak. Her mezarlığa bir çeşme çalışması devam ediyor. Cenaze hizmetlerimizi anlattık ama şimdi size bir sürprizimiz var. Bizler, dünyanın neresinde olursa olsun bir Artvinli varsa onun hizmetindeyiz. Gurbetteki hemşerilerimiz bayramlarda mahzun olmasın, imkanları elvermeyip Artvin´e gelemeyen anne babasının veya bir yakınının mezarını ziyaret edemeyen kardeşlerimize bir hizmet geliştirdik. Mezarlık Bilgi Sistemi..

Dünyanın neresinde olursa olsun bundan böyle isteyen kardeşimiz Artvin’deki bir yakınının mezarını bilgisayar ortamında görüntülü ziyaret edecek. Yine aynı ortamda Kuran okuyabilecek..Bir deneme yapalım. Bu sistem hiçbir il belediyesinde yok, bir iki ilçe belediyesinde var” ifadelerine yer verdi.

 

FEN İŞLERİ ÇALIŞIYOR

 

Başkan Kocatepe, Fen İşleri Çalıştığını ifade ederken; “Göreve başladığım 8 ay süre içerisinde, 300 m ham yol açtık. 5,5 km asfalt yaptık. 2 bin 600 m³ duvar yaptık. 2740 metre su hattı döşedik.

2000 basamak merdiven yaptık. 6 adet su havuzu yaptık. Kaledibi mahallesi alan düzenlemesi yapıldı. 620 adet kanalizasyon arızası yapıldı. 295 adet su arızası oldu yaptık. Kafkasör Festival Caddesi yolu genişleme çalışmalarını başlattık. Gelecek yıldaki programımızın bazıları kent park ihalesi yapılacak. 2 adet ahşap köprü ve yürüyüş parkuru yapılacak. Hürriyet caddesi (3. Cadde ) düzenlemesi uygulama projesi ve yürüyen merdiven çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

 

Çöp Sorunu Çözülüyor

Seçimlerden önce verdikleri çöp sorununu çözme sözü verdiklerini ifade eden Başkan Kocatepe, şimdi bu sorunun çözüleceğini müjdeledi. Başkan Kocatepe, “Seçimdeki vaatlerimizden biri de çöpün İskebe Deresine dökümüne son vermek ve Çoruh Havzası Kalkınma Birliği (ÇOKAB) bünyesinde çözümdü. Seçimi kazandık. ÇOKAB´ın ilk toplantısına ev sahipliği yaptık (26/04/2014). Baktık ki bizim ÇOKAB´tan önce bir şeyler yapmamız lazım. Durumun aciliyetini anlattık. En kısa zamanda Artvin´in çöplerine yeni döküm sahası bulunmalı ve mevcut yer rehabilite edilmeliydi. Uzundere Belediyesi bize kendi alanlarına getirebileceğimizi söyledi. Çalışma başladı. Erzurum büyükşehir Belediyesi´nden ÇOKAB´a yetki devri, ÇOKAB´dan Uzundereye izin derken, En son Erzurum Çevre Şehircilik Müdürlüğü, onlara da “ Buraya sizde dökemezsiniz” dedi.  Bu arada biz 0 km bir tır aldık. Ona sıkıştırmalı bir dorse yaptırdık. Bunker(çöp nakil aktarma)tesisimizi yaptık. Bunker ile, 10 m´lik duvarı ile, rampası ile, asfaltı ile tüm masrafları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mimar Sayın Kadir Topbaş tarafından karşılandı. Huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum.

Görüşmeler devam ediyor. Ama bir alternatif çalışmam, kendi bünyemizde ÇOKAB hizmete girene kadar Varyant yolunda eski çimento yolunda bir yer tahsisi yaptırıyorum. Derin kuyular eşerek üzerini tamamen kapatmak kaydı ile burada düzenli depolama planlıyorum. Kokusuz, dumansız ve çevreyi rahatsız etmeyen bir geçici çözüm... 2 günde bir tır, sıkıştırılmış çöp önceden açtığımız derin kanala dökülecek. Üzeri hemen bir kepçe ile toprak doldurulacak. 10 metreye kadar baca gerektirmiyor ancak İBB İSTAÇ ile çalışıyoruz. Membran, killeme, bacalama gibi tedbirlerde alınacak. Görüldüğü gibi bu konuda da A-B-C Planlarımız var. Biri olmadı diğerini devreye sokuyoruz. Ayrıca okullarda başlattığımız geri dönüşüm eğitimleri devam ediyor” dedi.

Artvin Sosyal Belediyecilikte Bir Marka Olacak, Dedik

 

Başkan Kocatepe, “Artvin Sosyal Belediyecilikte Bir Marka Şehir Olacak” iddiasında bulunduklarını ve bu iddiayı gerçekleştirdiklerini belirterek; “Bizim en güçlü tarafımız insani yönümüz duruşumuz ‘’insani yaşat ki devlet yaşasın rehberimiz insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.’’  Anlayışla halkımıza hizmet etmeye devam ediyoruz. 8 aylık süreç içerisinde hep sizinle beraberdik. Ağladığınızda da güldüğünüzde de, milli günümüzde de dini günümüzde de hep birlikteydik. 10-13 Nisan Ankara da tanıtım günlerindeydik. 23 Nisan  da çocuklarımızla ata tepedeydik, Çalışanlarımızla spor yürüyüşündeydik, 1 Mayıs işçi bayramını çalışanlarımızla kutladık, Ragaip – Miraç- Berat bütün  kandillerde hep birlikte farklı kandiller yaşadık, Anneler günümüzü birlikte kutladık, Bayramlarımız da yaşadığımız hüznü de birlikte paylaştık. Halk gününün adı var, her gün halk günü, Esnaf ziyaretlerimiz hiç kesilmeyecek, Camilerimizi ramazan ve bayrama hazırladık. Bir sofrada Artvin,  dedik. Bütün bunları sosyal alanda Artvin’i marka şehir yapmak için yapıyoruz. Teşkilatlar hep birlikte olduk. Belediyede ilkler  yaşanıyor. Bayramlaşma belediyede gerçekleştiriliyor. Okullarımızı ve öğrencilerimizi unutmadık. Okul bahçesine asfalt, sentetik zemin, çanta dağıtımı gerçekleştirdik. Gaziler haftasında ahenkle hep birlikteydik. Bayram gönül almak demek dedik, temizlik seferberliği ile bayrama hazırlandık. Artvin’de tecrübeyi de konuşturduk, Tecrübe paylaşım semineri yaptık ve ünlü isimleri ilimize getirdik. Artık bir film festivalimizde var. Altın boğa doğa filmleri festivali. Bu organizasyonumuz ödül almaya hak kazandı. Bugün İstanbul da ödül almak üzere Belediye Başkan Yardımcım Aydemir Akköy’ü görevlendirdim. Köy ürünleri pazarımızı da açtık. Aşurenin ruhunu, 29 Ekimin gururunu10 Kasımında hüznünü birlikte yaşadık. Belediyeden bir ilk daha 24 Kasım öğretmenlerle birlikteydik. Personellerimize merhametimiz imanımızdan ve insana bakışımızdan dedik, yaradılanı hoş gördük yaradandan ötürüdür. Beyaz masamızı kurduk esas sosyal faaliyetler şimdi başlıyor. Yakında kadınlar lokalımızıde açıyoruz. Sayenizde rutin adetlerimizde oldu. Sabahları işe yürüyerek gideriz. Haftada en az  bir kez hastaneyi ziyaret ederiz. Her cenazenin evine ailecek ertesi gün ziyarete gideriz. Haftada en az 3 engelli ziyareti yaparız. Nikah düğün cenaze acı tatlı  her anınızda  yanınızdayız. Yeter ki haberimiz olsun. Artvin Spor Ve Organizasyonlar Şehri Oluyor, Artvin Kafkasör Dağ Koşusu Türkiye Şampiyonasına Ev Sahipliği Yaptık. Artvin Kafkasör Dağ Koşusu Türkiye Şampiyonasına Ev Sahipliği Yaptık. Gençlik Merkezleri Arası Halk Oyunları Grup Yarışmalarına Ev Sahipliği Yaptık. Türkiye Kyokushın Karate Şampiyonasına Ev Sahipliği Yaptık. Türkiye Bocce (Petank) Şampiyonasına Ev Sahipliği Yaptık. Belediyespor Basketbol takımımız grubunda yenilgisiz lider!! MİSAFİRLERİMİZDE VARDI. Cumhurbaşkanımız (Başbakan) Sayın ; Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız dönemin Dışişleri Bakanı Sayın ; Ahmet Davutoğlu, Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın ; ArchilKhabadze Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın ; Veysel Eroğlu, Maliye Bakanımız Sayın; Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanımız Sayın ; İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın ; Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Sayın ; Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın; Faruk Çelik, Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın ; Hayati Yazıcı, Gürcistan Diaspora Bakanı  Sayın ; Gela Dumbadze, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın ; Kadir Topbaş, Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın ; Orhan Erdem, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın ; Mehmet Atalay, İstanbul Fatih Koleji Mehter Takımı Artvin’deydi” diye konuştu.

1 Nisan’da Artvin’i Paris’e mi çevirecektik

Başkan Kocatepe, kendisini sabırla dinleyen herkese teşekkür ettikten sonra kürsüye Ak Parti Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta çıktı. Balta, burada yaptığı konuşmada, Mehmet Kocatepe’nin 8 ayda gerçekleştirdiği çalışmaları izlerken, Artvin’deki değişimin farkına vardıklarını söyledi. İl Başkanı Erkan Balta, Artvin’de değişimin bunlarla kalmayacağını, büyük ve önemli projelere yakın bir zamanda başlanacağını duymuş olmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Arhavi ve Yusufeli ilçesinde 5 yıllık süre zarfında yaşanan değişimin tüm Artvin halkı farkına vararak, Artvin’de 8 ilçenin 7’sini Ak Parti’nin kazanmasını sağladığını ifade eden Başkan Erkan Balta, 8 aylık süreçte Artvin’in biran da değişmesini bekleyenlerin nasıl belediyelerin teslim edildiğini de görmeleri gerektiğini anlattı. Başkan Erkan Balta; “ Halkımızın yüksek beklentisinin bulunduğunu biliyoruz. Ancak, büyük değişimler biranda olmuyor. Bunlar bir süreç istiyor. Fakat bir kesim öylesine dedikodu üretiyor ki; sanki hiçbir şey yapılmıyormuş imajı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu haksızlıkların yapılmaması gerekiyor. Şimdi bu eleştirileri yapanlara seslenmek istiyorum. 30 Mart öncesinde Artvin’deki belediyelerin neler yaptığını sorgulamayanlar bugün 8 ayı sorguluyorlar. Elinizin körü yani bir anda Artvin’i Paris’e mi çevirecektik. Bu kabul edilemez bir durumdur. Artvin Belediyesi 15 yıldır aynı belediye başkanınca yönetiliyordu. 15 yıl onu sorgulamayanların bugün 8 ayı sorgulaması manidardır. Ben Mehmet Kocatepe’nin ne derece Artvin’e hizmet sevdası ile yanıp tutuştuğunu biliyorum. Kendisinin bu görevde de ne denli başarılı olacağını da biliyorum. Ben çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İl Başkanı Erkan Balta’nın konuşmasının ardından programa son verildi. Program sonrası Ak Parti kadroları günün anısına fotoğraf çektirdiler. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi