Artvin Çoruh Üniversitesi’nden ülkemizde bir ilk

Doğa sporları ve doğa gezisi seçmeli ders olarak konuldu Artvin Çoruh Üniversitesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak öğrencilerin sosyal aktivitelerini zenginleştirmek ve Artvin’in doğasını tanımalarını sağlamak amacıyla, doğa sporları ve doğa gezisi dersini seçmeli ders olarak programına koydu. Yaklaşık 400 öğrencinin seçtiği bu ders sayesinde öğrenciler haftada bir gün gruplar halinde doğa gezileri, traking, […]

Artvin Çoruh Üniversitesi’nden ülkemizde bir ilk
Artvin Çoruh Üniversitesi’nden ülkemizde bir ilk Hayrettin Yavuz

 

Doğa sporları ve doğa gezisi seçmeli ders olarak konuldu

 

Artvin Çoruh Üniversitesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak öğrencilerin sosyal aktivitelerini zenginleştirmek ve Artvin’in doğasını tanımalarını sağlamak amacıyla, doğa sporları ve doğa gezisi dersini seçmeli ders olarak programına koydu. Yaklaşık 400 öğrencinin seçtiği bu ders sayesinde öğrenciler haftada bir gün gruplar halinde doğa gezileri, traking,

basit düzey kaya tırmanışı, kamp ve doğa sporları yaparak dersi uygulamalı olarak görmeye başladılar.

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde tüm fakülte ve yüksek okullarda sahillerde dahil Çarşamba ve Perşembe günü öğrenciler boş bırakıldılar, bu seçmeli ders için dersin adı Doğa sporları ve Kayak oldu. Bu seçmeli dersin amacı ise Buradaki amaç öğrencilerin sosyal aktivitelerin devamını sağlamak ve Artvin’in doğal güzelliklerini tanıtmak ve yaşatmak hedeflenmekte. Ayrıca bu ders için kar varken kış turizm ve sporunu tanıtmak, öğretmek ve Artvin’in kış doğasını göstermektir.

Sosyal aktivite zenginliği anlamında Artvin Çoruh Üniversitesi ülkemizde tek bir üniversitede bu seçmeli ders uygulanmakta. Kış aylarında kar görüntüleri görüntülemek için doğa gezisi ve kayak, bahar döneminde ise doğa sporları adı altında dağcılık, traking, basit düzey kaya tırmanışı, kampçılık ve doğa gezisi düzenlenecek. Tüm öğrenciler tarafından seçmeli ders olarak tercih edilebilen doğa sporları ve kayak dersi kredisi yok ve geçme kalma yok. Artvin’de fazlaca sosyal aktivite yapabilme imkanı bulunmaması nedeniyle öğrencilerin sosyal aktivitelerini zenginleştirme hedeflenmekte. Artvin Çoruh Üniversitesi’nde bu yıl 400 öğrencinin tercih ettiği bu seçmeli derste öğrencilerin bir başka avantajı ise öğrencilerin bu imkana tamamen ücretsiz olarak sahip olmaları. Artvin’in doğasını keşfetme, doğa sporları yapma, kayak öğrenme gibi bir çok pahalı sayılabilecek bu sosyal aktivitelerin ulaşım, yemek ve malzeme ihtiyaçları da Artvin Çoruh Üniversitesi tarafından karşılanıyor. Bu seçmeli ders için üniversite tarafından bu alanda eğitimli 3 okutman görevlendirilirken, Fikri Özkan, Hasan Tahsin Arslan ve Burak Güvenman dönüşümlü olarak öğrencilerin sosyal aktivite derslerinin başında yer alıyorlar.

Bu yıl il genelinde 400’e yakın öğrencinin seçmeli olarak tercih etti doğa sporları ve kayak aktivitesini gruplar halinde haftada 2 gün 15’er kişilik gruplar halinde doğa gezileri yapılıyor. Sadece kayak değil, kış eğlenceleri, kış sporları etkinlikleri yapılırken, bahar döneminde ise daha zengin bir program ile daha geniş kapsamlı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Öğrenciler güzel ve doğa dolu bir ders günü yaşadılar

Sabah erken saatlerde okulda toplanarak 18 kişilik bir grupla Mersivan Kayak Merkezi’ne gitti. Burada önce kayak derslerimizi gerçekleştirdi. Sonra şamriyelle kayak eğlenceleri düzenledi. Ardından da dönüş yolunda kar yeni yağdığı için ağaç dallarındaki kar güzelliklerini görmek ve yaşamak maksadıyla iki kilometre kadar doğa yürüyüşü yaparak gezi aktivitesi gerçekleştirdi. Doğa gezisi sırasında kar manzaralarını ve doğa manzaralarını görürken bir günde 3 aktivite gerçekleştiriliyor.

Böylesine önemli ve ülkemizde tek olan seçmeli dersi seçen öğrenciler ise yaptıkları açıklamada; “Genelde üniversiteler bu tür faaliyetlere zaman ve ders ayırmaz. Maliyetli bir konu ama bizim üniversitemiz buna fırsat vermiştir. Bu noktada biz Sayın Rektörümüz başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Artvin’in konumu, doğası fazlaca sosyal aktivite yapma imkanı tanımıyor. Böylesi bir ilde Artvin’in doğasını tanımak, zamanımızı değerlendirmek ve doğa sporları yapma imkanının bize tanınması bizim için olumlu bir imkandır. Bizde bu imkanı tanıdık. Bir ders saati içerisinde beton duvarlar arasında ders görmek yerine bizzat doğayı tanıyarak, yaşayarak, kar topu oynayarak, şamiyelde kayarak güzel bir gün geçirme şansımız oluyor. Biz bu sosyal aktiviteyi yaparken derste görmüş oluyoruz ve keyifte alıyoruz. Daha ne isteriz ki” şeklinde konuştular.  Ç.P.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi