Macahel'de Çığ Tehlikesi, Yaralı Karaca ve Yolunu Şaşıran Ayı

Artvin’in Borçka İlçesi Macahel Bölgesinde bulunan Düzenli Köyündeki Yaralı Karaca müdahale için giden ekip 1890 rakımlı Camili zirvesinde çığ tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

Macahel'de Çığ Tehlikesi, Yaralı Karaca ve Yolunu Şaşıran Ayı
Macahel'de Çığ Tehlikesi, Yaralı Karaca ve Yolunu Şaşıran Ayı Hayrettin Yavuz

  Bülent Atasert 

İlçeye bağlı Düzenli Köyü Baltacılar Mahallesinde dereye düşen Karaca’nın tedavisi yapılmak üzere yola çıkan Artvin Milli Parklar Bölge Müdürlüğü görevlileri Borçka Camili yolunun 28. km’sinde çığ tehlikesine maruz kaldılar. Bir süre kapalı yolda bekleyen Milli Parklar görevlilerinin yanı sıra Camili Köyler Birliği Başkanı Olgun Yavuz ve Kayalar Köyü eski muhtarı Orhan Yavuz ile birlikte Artvin Karayolları Bölge Müdürlüğü ekibinin hummalı çalışmaları sonucunda yol ulaşıma açıldı. Ekip ardından Düzenli Köyü Muhtarı İrfan Öztürk ve köy halkı tarafından dereye düşen ve son anda kurtarılan ve 2 gün bakımı yapılan yaralı Karaca’ya ulaşarak burada gerekli sağlık müdahalesini yaptıktan sonra bulunulduğu yerde doğaya salındı.

Yaralı Karaca’nn kurtarılma ve sonrasındaki yaşananları anlatan Düzenli Köyü Muhtarı İrfan Öztürk; “Köyümüzün Baltacılar Mahallesinde köpeklerin havlama seslerini duyduk ve gittiğimiz yerde kar suları ile kabaran dereye düşen tahmini 1 yaşındaki Karaca’yı bitkin bir vaziyette dereden çıkardıklarını, kurtarma operasyonun ardından ahırın içinde samanlık alanda 2 gün boyunca koruma altına aldık. Daha sonra Artvin Milli Parklar Bölge Müdürlüğünü arayarak yaralı Karaca’yı teslim ettiklerini” ifade ettiler.

Artvin Milli Parklar Bölge Müdürlüğünden 1 Veteriner ile birlikte 4 kişilik ekip,  Camili zirvesinde yolda çığ altında kalma tehlikesi atlatırken, samanlık alanda koruma altına alınan yaralı Karaca’nın kontrolü sonrasında önemli bir şeyi bulunmadığından dolayı doğaya salınmasına karar verildiğini, böyle bir duyarlılık gösteren köy halkı ve muhtarına teşekkürlerini ilettiler.

Yörede elit olarak bilinen Karacayı ilk defa bu kadar yakından gördüklerini belirten köy halkı doğal ortama bırakılan Karaca için son derece mutluyuz, nitekim oda bir canlı, onunda yaşama hakkı olduğunu söylediler.

Bulunulduğu yerden doğaya salınan Karaca önce hızla ilerleyerek bir müddet sonra kendisini kurtaranlara adeta teşekkür edercesine bir kaç kez arkasına bakarak ormanlık alanda izini kaybettirdi.

Haber yapmaya giden basın mensupları Borçka ilçesi dönüşünde Camili zirvesinin eteklerinde asfalt üzerinde yolunu şaşırmış vaziyette koşan ayıyı görüntülemeyi de ihmal etmediler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi