93 Muhaciri MACAHEL'lilerin YaşadığıTürkiye'nin Saklı Cenneti (2) !

Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye beldesinde bulunan Kent Ormanı, doğal güzellikleriyle günü birlik ziyaretçilerin odak noktası oldu.

93 Muhaciri MACAHEL'lilerin YaşadığıTürkiye'nin Saklı Cenneti (2) !
93 Muhaciri MACAHEL'lilerin YaşadığıTürkiye'nin Saklı Cenneti (2) ! Hayrettin Yavuz

1877-78  Osmanlı - Rus savaşı  93 Harbi  olarak bilinen harp ten sonra  Şimdi halen Artvin ili Borçka ilçesi Macahel Nahiyesi Uğur ( Akriya ) Mahallesi nden Muhacir olan hemşehrilerimizin 

Şimdiki yerleşim yeri olan TEŞVİKİYE...

NOT :  Bölge halkının yaşadıkları yerler taşındıkları yerlere benzemektedir.

Türkiye'nin saklı cenneti!

 

içme suyu ve lavabolar, asma köprü, seyir terasları bulunuyor. Ziyaretçiler, Ihlamur, kestane, meşe, gürgen, kayın ve çam ağaçları ile bezenmiş Kent Ormanı’nın yanı sıra bölgede bulunan Büyük Dipsiz Göl, Küçük Dipsiz Göl ve Delmece Yaylası’nı gezme fırsatı buluyor.

 Yalova İli, Çınarcık İlçesi, Teşvikiye Beldesi; Bölgemizin ve İlimizin gelişmeye açık, turizm potansiyeli en yüksek noktalarından biridir. Doğanın ve yerleşimin bozulmamışlığı, yapılabilecek yatırımlar açısından da avantaj sağlamaktadır. Amacımız Beldemizin kalitesini artıracak girişimlerle turizmin hizmetinde düzgün adımlar atmaktır.

 

           Teşvikiye, Marmara Bölgesinin Güneydoğu kısmında yer almakta olup, deniz ve ormanla çevrili, beton yığınlarından uzak sakin ve huzurlu bir beldedir. Beldemiz sahili Yalova İlinin en güzel plajlarıyla çevrili olup, incecik kumun ve denizin maviliğinden koparak içerilere girdikçe,   göz alabildiğince bir yeşil dünya karşılar sizi. Attığınız her adımda farklı bir boyuta geçersiniz. Beldeyi ikiye bölerek akan Teşvikiye (Karpuzdere) deresi boyunca ilerledikçe bahçe içindeki köy evleri, otlamaya giden koyunların melemeleri   sizi karşılar. Kır lokantalarında güleryüzlü köy halkının sunduğu mis gibi organik ürünlerin tadı her zaman aklınızda kalacaktır. Yolunuza devam ettikçe ormanın büyüsünü içinizde hissetmeye başlarsınız. Yaz aylarının başındaysanız ıhlamur kokuları ciğerlerinizi doldurur. Kestane, ceviz ve defne ağaçları  Erikli ve Delmece yolunda size eşlik eder. Denizden yaklaşık 20 km uzaklıktaki Delmece yaylası yoluna ister asfalt, yoldan ister yürüyüş parkurlarından çıkarken doğanın tüm güzellikleri sizi büyüler..Yarı yolda Erikli yaylası ve çifte şelalelerin bulunduğu Kent Ormanı sizi ormanın derinliklerine çeker. Yüksek ağaçların arasından gökyüzünü bile görmeye zorlanırken şelalelerin  ve akan suyun serinliği yüzünüze vurur ve huzurun en güzelini yaşarsınız. Yola devam ederseniz karşınıza iki ayrı göl çıkacaktır. Yabani kuşların yüzdüğü, nilüferlerin salındığı Büyük ve Küçük Dipsiz Göller..ve Delmece Yaylası..Ormanla çevrili yayla evleri mis gibi havası şifalı suyu ve mis gibi çiçekleriyle sizi karşılar…Beldemizin eski ismi Zindan olup, Roma Dönemine ait antik su sistemini sizi daha da şaşırtacaktır. 7 km uzunluğundaki antik su sisteminin tescili yapılmış olup yenileme çalışmaları için girişimler başlamıştır.

Türkiye'nin saklı cenneti!

95 hektar alanda kurulan ormanda çok sayıda şelale, 2 kilometrelik yürüyüş patikası, çocuk oyun alanları, spor alanları, oturma ve dinlenme gurupları, tuvalet, çeşme, piknik yerleri,Türkiye'nin saklı cenneti!Türkiye'nin saklı cenneti!Türkiye'nin saklı cenneti!Türkiye'nin saklı cenneti!Türkiye'nin saklı cenneti!,

Türkiye'nin saklı cenneti!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi