Borçka'da Hayırsever kardeşlerden Eğitime katkı

Borçkalı hayırsever Fehmi ve Halil Bakır kardeşler tarafından "Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası" kapsamında Borçka ilçesine bir yıl gibi kısa sürede yaptırılan 14 derslikli “Osman Bakır Anadolu İmam Hatip Lisesi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Borçka'da Hayırsever kardeşlerden Eğitime katkı
Borçka'da Hayırsever kardeşlerden Eğitime katkı Hayrettin Yavuz
  İlçe girişindeki Sanayi Sitesi mevkiinde yaklaşık 4 bin metre karelik alanda kurulan 14 derslikli mescidi, spor salonu ve idari bürosu olan okulun açılışına, Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan,  İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz,  okulun yapımını üstlenen hayırsever Fehmi ve Halil Bakır kardeşler ile bazı daire amirleri, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, halkoyunları ekibinin  gösterisi ile devam etti.
 
Törende bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, eğitim için yapılan hizmetlere bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, eğitime verdikleri katkıdan dolayı hayırsever kardeşleri tebrik etti.
 
Borçka’da iş adamlarının hizmet yarışında meşhur olduğunu vurgulayan Vali Cirit, bir yıl önce burada yine aynı arkadaşlarla temel atma törenini yaptıklarını ve hayırsever kardeşlerin  işi sıkı takip ederek bir yıl gibi kısa bir sürede okulun tamamlanmasından dolayı hayırsever kardeşleri  kutladı.
 
Bakır kardeşler gibi bugün Artvin’imizin birçok iş adamının Artvin’e hizmet ettiğini ifade eden Vali Cirit, “Borçka’da Bakır kardeşlerin yanında İsmet Acar gibi bir değerimiz var ve oda eğitim konusunda oldukça duyarlı. Birçok yerde bizlere yardımda bulunuyor.”  dedi.
 
Eğitimin bir milletin geleceğinde çok önemli bir veri olduğunun altını çizen Vali Cirit, “Eğer bir yerde bir sorun varsa, sorunun ana kaynağı hep eğitim olur. Fakat eğitime eğitim gönüllüleriyle, eğitime emek verenlerle, velilerden öğretmenlerimize kadar hep birlikte çalışarak bizler bu başarıyı sergilememiz gerekiyor.” diye konuştu.
 
 
AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ise, “Bugün Borçka için farklı bir gün. Eğitim bayramı desek bile yeri var. Bir imam-hatip lisesi açılıyor, bir öğrenci yurdu açılıyor ve bir Anadolu lisesinin temeli ile yine 200 kişilik bir öğrenci yurdunun temeli atılıyor. Bu yüzden bugün eğitim için müstesna bir gün Borçka için. Borçka’ya hayırlı olsun.” dedi.
 
Hem kamu hem özel sektör sahiplerinin el ele vererek Artvin’in sorunlarını bir bir çözeceğini söyleyen Kışla,  “Birçok yerde eğitim, sağlık her alanda yatırımlar devam ediyor. Bugünde bunun güzel bir örneğini burada yaşıyoruz." diye konuştu.
 
Milletvekili Kışla konuşmasında; “Borçka’nın evlatları, Borçka’nın yetiştirdiği birçok iş adamları İstanbul’da ticaret yapmışlar, para kazanmışlar ve dönmüşler kendi ilçelerine, memleketlerine yatırım yapmışlar. Yine diğer büyüğümüz İsmet Acar Bey bir meslek yüksek okulu yaptı ve bu sene açıldı. Bunlar güzel hayırlar, herhalde bundan daha güzel hayırlar yoktur. “Bir insan öldüğü zaman amel defteri kapanır, ama 3 kişi müstesna; sadakayı cariyede bulunanlar,  hayırlı ilim bırakanlar, hayırlı evlat bırakanlar.” dedi.
 
İnsanın büyük sermayesinin evlatları ve çocukları olduğunu söyleyen Kışla, “Bunlara ne yatırım yapılırsa azdır. Bunları en iyi şekilde yetiştirmek hepimizin borcu. O yüzden bu yatırımlar yapılıyor. Yoksa ticaret için yapılmış olsa gider bir otel yapardı, iyi para kazanırdı. Ama buradan gelecek daha fazla kar var. Öbür dünya var ve bu dünyada çocuklarımızın daha güzel yetişmesi var.
 
Maneviyatı güçlü olan nesillerden korkmayın, bu okullara sahip çıkın. Diğer liselerde de istedik ve devlet olarak seçmeli olarak kuran-ı kerim derslerini getirdik. Dini bütün, dinini bilen, milli manevi değerlerine bağlı nesiller yetişirse, ülkemizi gelecekte çok daha güzel günlere bu nesiller taşır. Çünkü yarın hesap vereceğini bilenler bugün yanlış yapmaz. O yüzden güzel şeyler yapmamız gerekir. Artvin’de eğitimde güzel şeyler oluyor.
 
Aileler, öğretmenler ve bizler çocuklarımıza sahip çıkarsak buradan çok başarılı çocuklar yetişecek. Hem sizlere hem ülkemize hizmet edecekler. Borçka İmam-Hatip Lisesinin hem Borçka’ya hem Artvin’e hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.
 
İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz ise, okul hakkında genel bilgilendirmelerde bulunarak şunları söyledi: “Binanın taban alanı 776,34 m2, kullanım alanı 3.881,7 m2 olup  bodrum,  3 kat ile çatı katından oluşmaktadır. Bünyesinde 3 laboratuvar ve 14 derslik, beden eğitimi salonu, mescit, kafeterya, kütüphane, çok amaçlı salon, yemekhane bulunmaktadır. Binanın 25 Ekim 2013 tarihinde temeli atılmış olup yaklaşık 1 yılda inşası tamamlanmıştır. Hayırsever kardeşlere teşekkür ediyor, adını verdiğimiz Osman Bakır amcamıza da Allah’tan gani gani rahmet diliyoruz.” dedi.
 
Hayırsever kardeşlerden Halil Bakır ise, okulu bir ay geç eğitim-öğretime açmanın üzüntüsünü yaşadığını söyledi.
 
Bu eğiitm kurumumuzu yapmamıza vesile olan rahmetli babamız Hacı Osman Bakır 1923 yılında Borçka’nın Güreşen köyünde dünyaya gelmiş ve 2013 yılında vefat etmiştir. Rahmetli babam çalışanın arkasında durur bizlere de sürekli çok çalışmamızı öğütlerdi. O zamanın şartlarında okuyamayan babam ilkokulu 3. sınıfta bırakmak zorunda kalmıştır. Buna rağmen babamız okumayı hiçbir zaman bırakmamıştır. Hayatı boyunca örf, adet, gelenek ve göreneklerine bağlı yaşamak bir yaşam prensibi olmuştur. İnsanların haklarını her şeyden önce tutmuştur. Borçkalı dost ve akrabalarını hiçbir zaman unutmamış, memleketinde kalıcı eserler bırakma hayalini kurmuş ve bizlere de sürekli bu konuda öğütler vermiştir.  Hayalini kurduğu bu eseri görmeye ömrü vefa etmemiştir. Onun adına biz çocuklarına görmeyi nasip etmiştir. Mevlam bu eseri ilçemize, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu eylesin. Babamızın hayalini inşa ettiğimiz bu araziyi bizlere tahsis eden başta Artvin Valiliğimize teşekkür ediyorum. İmam-Hatip Lisesinin ülkemizde gelişmesi ve desteklenmesi konusunda yapılan çalışmaları canı gönülden destekliyorum. Yeni eserlerin ülkemize kazandırılmasını, inanç ve kültürümüzü sonsuza kadar yaşatacağını Peygamber ve Kur-an aşkıyla çarpan dürüst gönüllerin bu eserlerde yetişeceğine inancımız tamdır. Okulumuz ilçemize, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Vali Cirit, eğitime katkılarından dolayı hayırsever Bakır kardeşlere plaket takdim etti.
 
Ardından Vali Cirit, Milletvekili Kışla ve hayırsever Bakır kardeşler birlikte okulun açılış kurdelesini keserek hizmete açtı.
 
Daha sonra Vali Cirit ve beraberindekiler bir süre okulda incelemelerde bulunarak öğrencilere kitap hediye etti.
 
-Borçka Anadolu Lisesinin temeli atıldı-
 
Vali Cirit, beraberindeki Milletvekili Kışla ile birlikte Sanayi Sitesi yanındaki arazi üzerinde yaptırılacak olan 16 derslikli Borçka Anadolu Lisesi ile 200 öğrenci kapasiteli yurt binasının temelini attı.
 
-200 Öğrenci kapasiteli yurt hizmete açıldı-
 
Buradaki törenin ardından Vali Cirit ile beraberindekiler yapımı tamamlanan 200 öğrenci kapasiteli Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yurdunun açılışını yaptı.
 
- Balcı Köyü’nde içme suyu açılışı-
 
İlçe merkezindeki açılış ve temel atma törenin ardından Balcı köyüne giden Vali Cirit ile beraberindeki AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, burada KÖYDES projeleri kapsamında yaptırılan içme suyu şebekesini hizmete açtı.
 
Köy yolunda yapılan alt yapı ve asfaltlama çalışmalarını da inceleyen Vali Cirit, geç saatlerde il merkezine döndü.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi