Toparlak Ordu Cazibe Merkezi Haline Geldi

Ordu Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Uğur Toparlak , ”Ordu’nun Doğu Karadeniz Bölgesinde bir cazibe merkezi haline geldiğini” söyledi.

Toparlak Ordu Cazibe Merkezi Haline Geldi
Toparlak Ordu Cazibe Merkezi Haline Geldi Hayrettin Yavuz

 

Toparlak Ordu'daki turizmle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı;
”Ordu çok güzel bir şehir, aslında Ordu, Karadeniz’in cazibe merkezi haline geldi. Hava limanı ve çevre yolu ile birlikte Ordu hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başardı. Ordu’ya Doğu Karadeniz’in giriş kapısı diyoruz. Ordu’da filoryaya ve doğaya baktığımız zaman Doğu Karadeniz’in ovası deniliyor. Ordu’dan sonra gelen Giresun, Trabzon, Rize hemen dağların yamaçlarında zor bir şehir olduğu için coğrafi olarak gelişmeye çok müsait değiller. Ama Ordu hem turizm hem de sanayi bakımından diğer illere göre daha avantajlıdır. Tek eksiğimiz olan hava limanı da açıldığı zaman Ordu Turizm açısından cazibe merkezi olacağından eminiz.
 
“Araplar Ordu’ya
 yoğun ilgi gösteriyor”
Özellikle yabancılar için Ordu çok cazip bir şehir. Arap yatırımcılar Ordu’ya turizm amaçlı yatırım yapmak istiyorlar. Onlar genelde rakımı 600 ve 600’ün üstünde olan alanlarda kalmak istiyorlar, kendi bölgeleri 600 altında olduğu için rahat uyumayı ve rahat nefes almayı istiyorlar. Bildiğimiz üzere birkaç köyümüz EKO Turizm bölgesi olarak kullanılıyor. Arap misafirlerimizi şu anda bu köylerde ağırlıyoruz. Hem Kabak dağı köyünde hem de Altınordu ilçesinin  Karaoluk mahallesinde şu anda 3 tane köyümüz turizm amaçlı kullanıma açıldı, Arap misafirlerimizi buralarda ağırlıyoruz.
 
“EKO Turizme
 önem veriyoruz”
Bizim Turizm konsepti olarak hedefimiz kıyı Turizmin yanında doğal ve EKO Turizmi de geliştirmek. Tabi ki geleneksel Turizm’i olsun, o bizim dünyada yaygın olan bir Turizm çeşidimiz. Biz insanlar gelsin on gün kalsın sonra otelden çıksın gitsin istemiyoruz. Biz Turistin kültürümüze dokunmasını, doğamızda tirit yapmasını, atla safari yapmasını, jeeple safari yapmasını, paraşütle atlamasını, yaylalarımızı görmesini ve bizimle kültürümüzü paylaşmasını istiyoruz. Biz geleneksel Turizm dışında alternatif Turizmi de önemsiyoruz ve çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. 
 
“Şuanda yatak 
kapasitemiz 2000”
Şu anda bölgemizde 2000’ne aşkın yatak kapasitemiz var. Yaklaşık 1216 civarında da yatırım belgesi alan otellerimiz var. Önümüzde ki dönem yaklaşık 3500 civarında yatak kapasitemiz olacak, tabi bu kesinlikle yeterli değil. Bu tamamen arz ve talep meselesi, yani bugün Ordu buralara 1000 yataktan geldi. 
Ordu’ya ne kadar arz ve talep olursa bunlar kendiliğinden büyüyecek ve yatırımcının gözü burada olacak. Sadece Arap değil yerli iş adamlarının da dikkatini çekecek ve belli başlı yatırım yapılmak istenecektir. Önemli olan bu süreci iyi değerlendirmemiz lazım, bu süreci kazasız belasız atlatmamız lazım. İnşallah hep birlikte kamuoyu ile sivil toplum örgütleri ile basın camiamızla ve biz idareciler bu süreci iyi idare etmeye çalışacağız” diye konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi