(KEİPA) Türk Grubu Başkanı İhsan Şener,Batum'da

Karadeniz Ekonomi İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı İhsan Şener, Gürcistan'ın Batum kentinde yapılan 44.Keipa Hukuki ve Siyasi İşler Komitesi toplantısına katıldı.

(KEİPA) Türk Grubu Başkanı İhsan Şener,Batum'da
(KEİPA) Türk Grubu Başkanı İhsan Şener,Batum'da Hayrettin Yavuz

 

Karadeniz Ekonomi İşbirliği (KEİ) üye devletlerin temsilcilerinin katıldığı toplantıda "Parlamentoların KEİ Üye Devletlerindeki Küçük İşletmelerin Kalınması için Yasal Destek Sağlamadaki Rolü" görüşüldü.

Şener, toplantıda KEİ üyesi ülkelerin Küçük ve Orta ölçekli işletmelerindeki istihdam başta olmak üzere sağlanan kredi imkânlarının görüşüldüğünü söyledi.

Her ülkenin ayrı ayrı Kobi sistem ile desteklerini ve anlattığını söyleyen Şener, "Türkiye'nin 12 yılda attığı akılcı adımlarla kobi sayısını ve istihdamı nasıl arttırdığını toplantıda KEİ üyesi ülkelerin temsilcilerine anlattık. Özellikle ülkemizde istihdamın artmasını sağlayan Kobilere bankalar aracılığı ile cazip krediler verilmesi sağlanıyor. Uygulanan bölgesel teşviklerde istihdama katkı sağladı. Bunların etkisiyle 2002 yılında 19,4 milyon istihdam var iken 2013 yılında 25,7 milyona yükseldi. AK Parti döneminde istihdam düzeyini 6,3 milyon artırdı. 2014 yılı sonu itibarıyla daha da artırarak istihdam seviyesinin 26,5 milyon seviyesine yükselmesini bekliyoruz. Avrupa'da işsizlikte son sıralarda yer alıyoruz. 2002-2013 döneminde küresel krize ve artan nüfusa rağmen Türkiye’de işsizlik oranını yüzde 10,3’ten yüzde 9,5’e düştü. Katılımcı üye ülke temsilcileri verdiğimiz bilgileri ve ülkemizin bu başarısını ülke parlamentolarında dile getirecekler. İşsizliği azaltmak için Türkiye’yi örnek alıyorlar."dedi.

Türkiye'nin 2023 hedefinin işsizliği minimum seviyelere indirmek olduğunu ve bugüne kadar yapılanların büyük başarı olduğunu katıldığımız toplantılarda bir kez daha görüyoruz diyen Şener, "Türkiye'nin 2002 yılından itibaren makroekonomi politikalarına ek olarak işverenlerin daha fazla istihdam sağlamaları için maliyet kalemlerini azaltmaya yönelik tedbirler alındı. İşçi çıkartmak yerine istihdama yönelik teşvikler sağlanarak, yatırım yapılması için vergiler düşürüldü. Sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılandı, kadın ve genç istihdam desteklendi. Bugün gelinen noktaya bakıldığında Türkiye’de çok doğru işler yapıldığı görülüyor. 2023'e kadar işsizliği minimum seviyeye indirmek en büyük hedefimiz."

45. TOPLANTI BAKÜ'DE OLACAK

Keipa Hukuki ve Siyasi İşler Komitesi toplantısının Bakü'de olmasına karar verildi. Bakü'de Mayıs ayında düzenlenecek toplantıda Şener, KEİ üyesi ülkelerin seçim sistemlerindeki farklılıklar ve sebepleri ile ilgili bir rapor hazırlayarak üye ülke temsilcilerine bir konuşma yapacak.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi