Kocatepe : Elimde sihirli değnek yok

Artvin Çoruh Üniversitesi’nin resmi 2014-2015 Akademik yılı açılışı nedeniyle bir konuşma yapan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin’de mikrofonu eline alana herkesin, konuşmaya başlarken Artvin’in eğitim ve turizm kenti olacağını söyleyerek başladığına dikkat çekerek önemli açıklanmalarda bulundu.

Kocatepe : Elimde sihirli değnek yok
Kocatepe : Elimde sihirli değnek yok Hayrettin Yavuz
 

 Başkan Kocatepe; “Hep eğitim ve turizm diyoruz.  6 aydır buradayız. Ancak eğitiminde turizminde sorunları dağ gibi karşımızda duruyor. Bir sihirli değnekle hemen çözmek çok da mümkün görünmüyor. Ama bu konuda çırpınışlarımızı, koşuşturmalarımızı gördüğünüzü sanıyoruz. Üniversitemiz bu şehrin geleceği ile ilgili gerek bilimsel gerekse daha uygulaması noktasında bunu samimiyetimle ifade ediyorum, benim en çok güvendiğim hiçbir takıntım olmadan, Artvin’de en çok da beyne ihtiyaç var, projeye, bilgiye, bilime ihtiyaç var.

BELEDİYENİN 21 MİLYON BÜTÇESİ VAR, ÜNİVERSİTE İÇİN 2 KATINI HARCAMAYA HAZIRIM!
Bunun merkezini de üniversite olarak görüyorum. Bu konuda bize destek istiyorum, hatta sayın hocamdan söz istiyorum.  Hiçbir önyargımız yok. İdeolojik takıntılar dışında bütün projeleriniz başım gözüm üstüne. Belediyenin 21 milyon bütçesi var. Bundan da üniversiteye, eğitime ne kadar harcanabiliyorsa 2 katını harcamaya da hazırım. Belediyemizin hangi imkânı varsa özellikle öğrencilerimizin, üniversitemizin imkânıdır, onların emrindedir. İşte Marinamızı inşallah üniversitemizle birlikte kullanmak istiyoruz. Sosyal tesislerimizi yavaş yavaş halka açtığımızda belki öğrencilerimize özel indirim yapacağız.
ULAŞIMDA TELEFERİK BİZİM EN ÇOK GÜVENDİĞİMİZ PROJEDİR
Ulaşım konusuna da değinen Başkan Kocatepe, “ Üniversitemiz açılalı birkaç yıl oldu. Seçildiğimiz 6 ay oldu.  Ben seçime girerken söyledim. Üç alternatif çözümümüz var. Arkadaşlar pasta küçücük, pastayı büyütmeye çalışıyoruz.  Çok kolaydır, şehri birleştirdik,  üniversiteyi hemen bugün dâhil ettik, evet, bundan sonra üniversiteden kalkan minibüsler şehrin merkezine çıkacak. Alternatif yollarımız olmadığı sürece bir caddede yürüyüp  aynı caddeden döndüğünüz müddetçe saat 17.00’den sonra   bir saatte 100 metre gidebildiğiniz bir şehre  üniversite öğrencilerini sokup, Artvin’in aleyhine propaganda yaptırıp Artvin’i Türkiye’ye mahcup etmeye hakkımız yoktur diye düşünüyorum!
Evet, öğrencileri alayım ama 5 dakika yağmur yağdığında kanalizasyon sularının patladığı bir şehrin alt yapısını çözmeden, yeni alt yapı sorununu sırtlanmanız stratejik ve planlama hatasıdır diye düşünüyorum.  Şu anda maliye bakanlığımızdan 7 milyonluk bütçemizi aldık.  
Teleferik bizim en çok güvendiğimiz ve şu anda kamulaştırma ekibinin Sayın Valimiz imzaladılar. Kamulaştırma değer tespit komisyonu kuruldu. Direklerin konacağı yerlerin kamulaştırması yapılıyor. Arkasından da çeşitli firmalar var, bunların müracaatıyla inşallah üniversiteye, Korzul ve hedefin merkezindeki Efkâr Tepe’ye bir yol yapılacak. O yol yapıldığında zannediyorum,  6 bin öğrenci arasında yaklaşık bin civarında öğrencimizi ilgilendiriyor, ulaşımları bu yoldan sağlanacaktır.  
ARTVİN’E GELEN ÖĞRENCİLER BİZİM GİBİ DAR GELİRLİ AİLELERİN ÇOCUKLARI
Şunun kolaylığına kaçmıyorum. Büyük şehirlerde 3-4 otobüse biniliyor günde 4-5 TL veriliyor.  Artvin’in şartlarını biliyoruz. Ekonomik durumu iyi olmayan kardeşlerimiz, taşradaki insanlar,  bizim gibi ailelerin çocukları var bunu biliyoruz. Ama takdir edersiniz ki; hemen bir haftada çözdük gitti dersek başka sosyal sorunlara da yaralanmalara da sebep oluruz. Dolayısıyla, biz iki minibüs firmasının bir istişaresinin çözüm noktasında bize yardımcı olacağını düşünüyoruz.
SAYIN REKTÖRÜMÜZÜN HASSASİYETİNİ ANLIYORUM
Sayın hocamın hassasiyetine katılmamak mümkün değil. Şu kadar yıldır çözülememiş bir sorunu hemen beklemeyip, inşallah bir daha ki açılışta belli ölçülerde çözümü olarak önümüzdeki yıl ben size geçen yıl demiştim demeyi çok arzu ediyorum.
Tekrar aynı noktalara geleceğim. Şehrin imarından peyzajından, görüntüsüne, şehre ulaşımına, turizm planlamasından, ekonomik de diğer çeşitli çalışmalara kadar, önümüzdeki kasım ayında şehrimizde Kırsal kalkınma çalıştayı yapacağız.
Üniversite hocalarımızdan ve öğrencilerimizden, özellikle buralara gelmemizin ve inşallah bu yıl bitmeden bir Artvin için Kalkınma Çalıştayı yapmayı çok arzu ediyorum. Ama bunu üniversite öncülüğünde yapmanın, hem üniversitenin misyonu, bilincini, şehre kazanım açısından, hem de belediye başkanı olarak STK’larla bilgiyle iletişim açısından usul açısından çok daha önemli bulduğumu açıklamak istiyorum.
HER HAFTA 300-500 SPORCU GETİRİYORUZ. BUNDAN SONRA SOSYO KÜLTÜREL FAALİYETLERİMİZ OLACAK. SİZLER ÜNİVERSİTE OLARAK TRİBÜNLERİMİZİ DOLDURUN HATTA İÇİNDE OLUN
Belediyemiz öğrencilerimizin sosyo-kültürel faaliyetlerinde çok daha farklı emirlerinde olacaktır. Bir tiyatro ekibimizi kuralım. Kültür-sanat etkinlikleri her hafta bu şehre 300- 500 sporcu getiriyoruz. Yavaş yavaş sanatsal faaliyetler de gelecek. Sizler üniversitemiz olarak tribünlerimizi doldurur, hatta bizzat o işin içinde olun. Neden Artvin Belediyesi’nin bir konservatuarı olmasın. Neden tiyatro ekinimiz olmasın. Biz bunlara açığız. Zaten Gençlik Spordan gelmemiz hasebiyle bu konuları kendi mesleğimiz olarak icra etmemiz açısından Artvinimiz işin bir şans olduğunu düşünüyoruz.

Belki öğrencileri eğitime hazır oluş noktasında biz hazırlayacağız. Sizde öğrencilerimize daha kolay daha iyi eğitim vereceksiniz. Bu duygularla yeni eğitim, öğretim yılı öğrencilerimize, hocalarımıza başarılı, hayırlı olmasını diliyorum. Artvin’imizin eğitim ve turizm kenti olma yolunda üniversite ve belediyemizin bundan sonra birlikte çalışmasını diliyorum.  Benim sizi çağırmam germiyor, beni de çağırabilirsiniz bu kadar da rahat olun.”dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi