İSMET ACAR; “Artvin hak ettiği yatırımlara bu dönem kavuşacak”

Artvinli işadamı, nam-ı değer tüm Artvinlilerin ‘İsmet Abi’si İsmet ACAR, 08Artvin Dergisi’nden Ramazan Balcıoğlu’na konuştu. Acar, 30 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonrasında Artvin’de gözle görünür değişikliklerin başladığını, hemşehrimiz İBB Başkanı Sn. Kadir TOPBAŞ’ın da devreye girmesiyle Artvin’in adına ve halkına yakışır bir şehre dönüşeceğine inandığını söyledi.

İSMET ACAR; “Artvin hak ettiği yatırımlara bu dönem kavuşacak”
İSMET ACAR; “Artvin hak ettiği yatırımlara bu dönem kavuşacak” Hayrettin Yavuz

İsmet ACAR, başta İstanbul olmak üzere Bursa ve Ankara’daki Artvin dernek, vakıf ve değişik federasyonlara bölünmesinin yanlış olduğunu ifade ederek dernek, vakıf ve federasyon yetkilileri ile birlikte çalışmaların sürdürüldüğünü, bölünmüşlüğün doğru olmadığını bütünleşmemiz gerektiğini beyan ederek ayrışmanın bütünleşmeye zarar verdiğine dikkat çekti.

Siyasi anlamda Artvin değişti. Bir sosyal demokrat kişi olarak bu değişimi nelere bağlıyorsunuz? Artvin benim için her zaman ifade ettiğim gibi çok şey ifade ediyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan, Türk olmaktan, Karadenizli olmaktan, özellikle Artvinli olmaktan hayatım boyunca gurur duyduğumu her ortamda söylerim. Konu Artvin olunca, benim için siyaset biter. Sosyal demokrat biri olarak Artvin’de yerel seçimlerdeki değişimi olumlu buluyorum. Artvin’in iktidar nimetlerinden yararlanmasının ve bulunduğu yerden ileri gitmesinin, turizminin gelişmesinin, Artvin’de yapılacak birçok projenin iktidar gücü olmadan yapılmasının zor olduğunu biliyoruz. Belediyelerin kendi gelirleriyle ücret ödemede bile zorlandıklarını varsayarak, bu değişimin Artvin halkına çok şeyleri kazandıracağına gönülden inanıyorum. Türkiye’deki genel değişimle birlikte Artvin, bir turizm cenneti olacak. Batum gibi Artvin de gelişecek ve gelirleri Batum turizmi kadar artacaktır.

En önemlisi bu süreçte Artvin’in tüm turizm altyapısı tamamlanmak suretiyle bu değişim Artvin halkına çok büyük katkı ve fayda sağlayacak diye düşünüyorum. Artvinli hemşerimiz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir TOPBAŞ’ın seçimden sonra Artvin’e duyarlılığının 3 kat daha arttığını, seçim sonrasında 28 kişilik ekip oluşturarak Artvin’de yapılabilecek projelerin tespiti için gönderdiğini memnuniyetle gördüm. Hepimiz elimizden geldiğince Artvin’deki projelere yardımcı olmamız gerektiğini de biliyorum. Bu değişimin Artvin’e olumlu yansıyacağına inananlardanım. Eğer Artvin’e dediğimiz ve düşündüğümüz gibi bu değişimin katkısı olacaksa bundan hepimiz mutlu olacağız. Olunmaması için de hiçbir sebep görmüyorum. Nitekim sabah Borçka Belediye Başkanı telefon etti. Sn. Başbakanın Artvin’e ziyarete geleceğini ifade etti. Bundan mutluluk duydum. Belediye Başkanlarımızın özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Kadir TOPBAŞ’ın Artvin’de öncelikle hükümet tarafından yapılması düşünülen projelerin Sn. Başbakandan talep edilmesi halinde Sn. Başbakanımız tarafından olumlu karşılanacağı görüş ve kanaatindeyim.

Artvin hepimizin sevdası. Yapılacak her şey bizi onurlandırır, gururlandırır. Benim vardığım noktada, doğdum ve büyüdüğüm Artvin İlinde ve halen yaşadığım Beykoz İlçesinde partiler üstü bakış açısıyla hareket ettiğimi beni tanıyanlar yakinen bilirler. Benim sosyal demokrat yapımın siyasi partilerin kullandıkları sosyal demokrat anlayışları ile ilişkisi bulunmamaktadır. Ben her insanın sosyal demokrat olması gerektiğini düşünüyorum. İstanbul’da bir yılda iki federasyon kuruldu, üçüncüsü de kurulma aşamasında olduğunu duyuyoruz. Birlik ve beraberliğimizin bozulduğu görülüyor. Artvinliler ayrışıyor mu? Bu oluşumları nereye bağlıyorsunuz? Artvin’deki bu heyecanımızın daha da artması için çaba göstermemiz gerekirken göç etmiş, Artvin’den ayrılmış Bursa’da, Ankara’da, İstanbul’da yaşayan vatandaşların farklı dernek, vakıf ve federasyon gibi dağınıklıktan kurtulması için, her Artvinli gibi ben de birleştirici yönde gayret içindeyim. Acaba bunları ayrıştırmadan bütünleşmeleri konusunda ne katkı sunabiliriz, ne yapabiliriz. Yapılan toplantılarda bizzat bütünlüğü sağlamak konusunda gayret gösteriyorum. Özellikle İstanbul’un ilk başlangıcı sağlanmasını istiyorum. Bilindiği gibi bizim Şişli merkezinde Gürcü Katolik Kilisesi’nin bir arsası var. Türk-Gürcü Eğitim Vakfı’nın da başkanıyım. Oraya bedelsiz 5 bin metrekare arsa tahsisi var. Bu arsanın aradan geçen 7 yıl içinde maalesef henüz imar plan tadilatını gerçekleştiremedik. Bu süreçte Sn. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan bunu sonuçlandırmasını isteyeceğim.

Bunu başarırsak 10 bin metrekare kapalı alanın sahibi olacağız. Vakfın adı Türk – Gürcü Eğitim Vakfı olsa da bizim amacımız, bunu Artvinlilere kazandırmak. Ben her toplantıda “önce vatan sonra anavatan” sözünü hayatımda yaşam felsefesi haline getirmiş biriyim. Bu anlamda bütün bu hizmet ve gayretimin Artvin için yaptığımın özellikle bilinmesini istiyorum. Bu süreçte bunu başarabilirsem mutlu olacağım. Başaramadığımı düşündüğüm takdirde ikinci bir alternatif olacak. İstanbul’da bu dağınıklığı giderecek, bütünleştirici ciddi, bize yakışır bir binanın olması lazım. Artvin nüfus itibariyle küçük bir il. Artvin nüfusunun birkaç katı kadar değişik şehirlere göç vermiş, değişik şehirlerde yaşıyoruz. Burada en büyük il İstanbul olması nedeniyle dernek, vakıf ve federasyonlardan oluşan 44 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) bulunmaktadır. Artvinliler bir arada, birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekirken giderek dağılıyoruz. Bütünleşmemizin gerektiği ortadır. Bütünleşmemiz için öncülüğü Artvinliler Hizmet Vakfının yapması gerektiğini düşünüyorum. Bende bu vakıfta Danışma Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum. Bu nedenle bütünleşme konusunda bana düşen gereken ne ise onları da yapacağımı özellikle belirtiyorum.

Elbette yeni kurulan federasyonların da iyi niyetle kurulduğunu değerlendiriyorum. Ancak tüm bunlar, ayrışmamıza neden olmakta bütünleşmemize zarar vermektedir. Bana federasyon düşüncesi gerçekten yanlış geliyor. Artvinliler Birliği mi, Artvinliler Vakfı mı olur? Bilemiyorum. Ama illa da federasyon olacaksa da bir federasyon olması gerekir. Herkes bu federasyon çatısında birleşir. İstanbul’da kendi içinde işleyen çok güzel köy dernekleri de var. Bu ve benzeri dernekleri ortadan kaldırmak değil amacımız. Her ilçemizin bir ana derneği olsun. Köy dernekleri de kendi içinde bütünleşsin. Her ilçenin derneğini bir çatı içinde buluşturabilirsek ve bu çatıyı da kendi gelirleriyle ayakta tutacak bir sistem oluşturabilirsek, doğru bir iş yapmış oluruz. Ben oluşmaması için hiçbir sebep görmüyorum. Artvinliler son yerel seçimde Artvin’e nasıl katkı sunulacağını düşünerek bir yönetim değişikliğine karar verdilerse, dernek, vakıf ve federasyonlarda da doğruyu görerek daha ekonomik ve güçlü bir hale gelsinler. Ayrışmadan bütünleşsinler. Bizler de aklı eren insanlar olarak bu konuda üstümüze düşen ne varsa onları yapma gayreti içinde olalım. İstanbul buna örnek olur. Bursa ve Ankara da bu noktaya gelinir. Başka iller de bu oluşuma katılır. Daha sonrasında ise tüm illeri de kapsayacak bir çatı altında toplanma imkanı olur. Birlikten her zaman daha güç doğar diye düşünüyorum.

Artvinliler Hizmet Vakfı’nın bu konuda yetersiz kaldığı düşünülüyor. Çünkü iki tane federasyon doğdu. İstanbul’da vakıf neden bütünleştirici bir rol oynamıyor? Bu vakfın kuruluşunda görev alan kurucu heyet gerçekten Artvin’i temsil eden kişilerden oluşmuştu. Ancak daha sonra birkaç nedenden dolayı arzu edilen hedeflere ulaşılamadı. Burada yönetimlerin de eksikleri noksanları var. Yine de geriye bakmadan, yapılmış eksikliklerden hatalardan ders çıkarmamız lazım. Fakat geriye takılarak önümüzü kapatmamalıyız. Olan olmuş. Dostoyevski’nin dediği gibi; “Giden dönmeyecekse, kalanların değerini bileceksin. Ölenle ölünmüyorsa eğer, kalanlarla yaşamaya devam edeceksin.” Artvin’le ilgili İstanbul’da kurulmuş tüm dernek, vakıf ve federasyonların iyi niyetle birlikte hareket edeceklerine ve bütünleşmeyi başaracaklarına gerçekten inanıyorum. Elbette ki Artvinliler Hizmet Vakfı bunun öncüsü olmalıdır. Bugüne kadar eksik ve noksan bir şey varsa bunu düzeltmek için her şeyi birlikte yapmalıyız. Artvin’e olan sevginizi maddi-manevi anlamda gösteriyorsunuz. Hak ettiğiniz değeri görüyor musunuz? Mutlu musunuz? Benim bu yaşam felsefemdir. Birilerinin ne dediği beni hiç ilgilendirmiyor. Benim ne yaptığımı bilmem lazım. Doğru bildiğim her şeyi yaparım. Toplum onu doğru veya yanlış algılar. Ben doğru olanı yaptıktan sonra, toplum da süre içinde doğru olanı görür. Artvin’le ilgili yaptığım her işi inanarak yapıyorum. Artvin halkının farkında olduğunu görüyorum.

Görmeyenlerin olması bana hiç rahatsızlık vermez. Bir şeyi beklenti içinde asla yapmam. Yaptığım tüm eserleri inanarak yaparım. Reklam amacını taşımamasına özen gösteririm. Artvin’de yaptığım yatırımlarla ilgili hiçbir temel atma törenine, ne de açılışına katılırım.. Önümüzdeki süreçte, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Kadir TOPBAŞ’ın öncülük yapması halinde Artvin’in yetiştirdiği çok değerli ekonomik olarak benden kat kat üstün olan işadamlarımız var. Bu işadamlarımızdan da Artvin’e yapılacak yatırımlar için gerekli katkının sağlanmasını mümkün olabileceğini biliyorum. Elbette bu konudaki takdir Sn. Başkanımıza aittir. Artvin’le ilgili özetlersek, unuttuğumuz ya da eklemek istediğiniz birşey var mı? Bizde ‘sabreden derviş muradına ermiş’ derler. Rus filozofu Tolstoy’dan benim de örnek aldığım söylemi hatırlatmak istiyorum. ‘Evrenin en büyük savaşçıları sabır ve zamandır. Her şey beklemesini bilen kişiye kendiliğinden gelir.” Ama haklı olacaksınız. 9 yıldır çivi çakmadan, sabırla, uğradığım haksızlıkları yargı sürecini takip ederek, ses çıkarmadan sonuçlandırma gayreti içine girdim. Eğer haklıysanız, sabır etmeyi başarırsanız, zamana tahammül edebilirseniz, istediğiniz şeyin kendiliğinden geleceğine inanacaksınız. Ben kendi yaşamımda da bunun böyle olduğunu gördüm. Bu söyleşi vesilesi ile aracılığınızla 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerde Belediye Başkanlığına seçilen, başta İBB. Başkanımız Sn. Kadir TOPBAŞ olmak üzere; Artvin Belediye Başkanımız Sn. Mehmet KOCATEPE’yi, Hopa Belediye Başkanımız Sn. Nedim CİHAN’ı, Borçka Belediye Başkanımız Sn. Aslan ATAN’ı, Arhavi Belediye Başkanımız Sn. Coşkun HEKİMOĞLU’nu, Yusufeli Belediye Başkanımız Sn. Eyüp AYTEKİN’i, Şavşat Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Sinan ÖZTÜRK’ü, Ardanuç Belediye Başkanımız Sn.Yıldırım DEMİR’i , Murgul Belediye Başkanımız Sn. Hasan ÇAVUŞ’u, Kemalpaşa Belediye Başkanımız Sn. Ergül AKÇİÇEK’i tebrik ediyor, başarılı olmalarını gönülden diliyorum. Ayrıca tüm Artvinli hemşerilerime de selam sevgi ve saygılarımı ileterek, sözlerimi Mevlana’nın çok güzel bir sözü ile bitirmek istiyorum. “100’de ısrar etme 90 da olur, insan dediğinde noksan da olur, sakın büyüklenme elde neler var, bir ben varım deme, yoksan da olur.” Teşekkür ederiz.

ÇP

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi