Yeni kanun araç muayenesine ne getiriyor ?

6552 sayılı kanun düzenlemesi araç muayenelerinde gecikme indirimleri ile bazı yenilikleri güdeme getirdi. İşte merak edilen yenilikler. Yeni kanun düzenlemesi sonrasında araç muayenelerinde merak edilen sorular ve yanıtlarını sizin için özetledik.

Yeni kanun araç muayenesine ne getiriyor ?
Yeni kanun araç muayenesine ne getiriyor ? Hayrettin Yavuz
 

 1. ARAÇ MUAYENE GECİKME CEZASI DÜZENLEMESİ HER ARAÇ CİNSİ İÇİN GEÇERLİ Mİ?

Kanun düzenlemesi, kanunun yayımlandığı tarih itibari ile geçerli bir muayenesi olmayan, tüm araç cinslerini kapsıyor. Bu durum MTV, trafik idari para cezaları, köprü ve oto yollardan usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezaların tamamı için de geçerli.
2- DÜZENLEME ARAÇ MUAYENEDE NE KADAR BİR CEZA İNDİRİMİ
GETİRİYOR? ARAÇ SAHİPLERİNE NE KOLAYLIK GETİRİYOR?
 Kanun düzenlemesi ile gecikilen her ay için muayene ücretinin yüzde 5’i olarak hesaplanan muayene gecikme ücreti; bunun yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE (Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi) aylık değişim oranları, kanununun yayımlandığı tarihten araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar geçen her ay içinse aylık yüzde 1 oranı esas alınarak hesaplanacak. Gecikme ücretleri oluştuğu dönem ve uzunluğu itibariyle değişmekle birlikte yaklaşık olarak ortalamada eski tutarın YEDİDE BİRİ (1/7) olarak düşünülebilir. Örneğin,1 yıl gecikmiş bir otomobil 100 TL civarında bir gecikme yerine 18 TL ödeyecek yani 82 TL indirim var. Bu indirim rakamı otobüs için 109 TL...4 yıl gecikmiş bir minibüs 400 TL yerine 50 TL, Kamyon 535 TL yerine 68 TL, Traktör 203 yerine sadece 25 TL ödeyecek. 10 yıl gecikmiş bir minibüs 991 TL yerine 120 TL, otobüs/kamyon ise 1.340 TL yerine 169 TL ödeyecek. Yani 1.000 TL üzerinde bir indirim söz konusu..10 yıldır muayene yaptırmamış bir traktör 510 TL yerine 62 TL ödeyecek, 450 TL civarında bir indirim... Araç muayeneleri ile gecikmeleri ile ilgili düzenleme 2005 yılında çıktığı için 10 yılın üzerinde geciken bir araç yok... (Rakamlar yaklaşıktır, KDV dahildir, her araç için gecikme ayına göre farklı rakamlar oluşacaktır. )
3- Aracımın muayene süresi henüz gelmedi, bu nedenle gecikme ücreti yok, ancak bu yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik cezası borcum var. Bu kanun düzenlemesinin bana katkısı olacak mı?
Yasalara göre Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu veya trafik idari para cezası, köprü ve oto yollardan usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalara dair borç olduğu durumlarda, araç muayene işlemi yapılamıyor. Kanun düzenlemesi bu borçların gecikmelerinin yeniden yapılanmasını da getiriyor.
4- MOTORLU TAŞIT VERGİSİ VE TRAFİK CEZALARI İÇİN GELEN İNDİRİM NASIL HESAPLANIYOR?
30 Nisan 2014 tarihi itibariyle kesinleşen motorlu taşıtlar vergisi (2014 yılı için tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisi ikinci taksiti hariç) ve bu vergiye bağlı vergi cezalarının tamamı ödenecek. Gecikme faizi/gecikme zammı yerine Kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan tutar, yapılanma kapsamında ödenecek.
GECİKME FAİZİ VE GECİKME ZAMLARININ TAHSİLİNDEN İSE VAZGEÇİLECEK. Trafik idari para cezaları, köprü ve oto yollardan usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezaların tamamı; bu cezalara uygulanan aylık yüzde 5 oranındaki faizler yerine Kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan tutar, yapılanma kapsamında ödenecek. Aylık yüzde 5 oranında hesaplanan faizlerin tahsilinden ise vazgeçilecek.
Yasa kapsamında yapılandırılan motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezaları peşin ödenebileceği gibi 6, 12 ve 18 eşit taksitte de ödenebilecek.
Ayrıca, 31 Aralık 2013 tarihinden önce verilmiş olan ve tutarı 120 liranın altında kalan trafik idari para cezalarının ilgililerine tebliğ edilmesinden, tebliğ edilmiş olanların ise tahsilinden vazgeçilecek.
5- DÜZENLEME NE KADAR GEÇERLİ OLACAK? YASA ÇIKTIKTAN
SONRA GECİKENLERİN DURUMU NE OLACAK?
Düzenleme, yasalaşıp yürürlüğe girdiği tarihten, 31 Aralık 2014 günü mesai bitimine kadar geçerli olacak. Kanun çıktıktan sonra muayene süresi dolan araçlar, geciktikleri takdirde, her geciktikleri ay için yüzde 5 ceza ödemeye devam edecek.
6- “ARACIMI HAZİRAN 2013’TE MUAYENEYE GÖTÜRMEM GEREKİYORDU,
AMA GÖTÜRMEDİM. ŞİMDİ NE KADAR CEZA ÖDEYECEĞİM?”
Kanun düzenlemesine göre, yasanın yürürlüğe girdiği Eylül ayı içinde aracınızı muayeneye götürürseniz, araç muayene gecikme ücreti, geçmişte geciktiğiniz her ay için, o ayların aylık Yİ-ÜFE değişim oranı temel alınarak hesaplanacak.
Eğer aracınızı muayeneye yasanın çıktığı ayda değil de 2014 yılı içinde takip eden aylarda götürürseniz, gecikmeniz Eylül ayına kadar Yİ-ÜFE oranından, yasanın çıktığı tarihten sonra gecikmiş her ay içinse aylık yüzde 1 oranı ile hesaplanacak...
7- ARACIMIN MUAYENE SÜRESİ KASIM 2014’TE DOLUYOR. ARALIK VEYA
OCAK AYINDA GÖTÜRDÜĞÜMDE NE KADAR GECİKME ÜCRETİ ÖDEYECEĞİM?
Kanun düzenlemesi, geçmişe dönük gecikme ücretlerinin indirimli olarak ödenmesini sağlıyor. Aracınızın muayenesi, düzenlemenin çıktığı tarihten sonra doluyorsa, geciktiğiniz her ay için yüzde 5’lik gecikme ücreti vermeye devam edeceksiniz.
8- BU KANUN HÜKMÜNDEN YARARLANMAK İSTEYEN ARAÇ
SAHİPLERİNİN EK OLARAK YAPMALARI GEREKEN BİR ŞEY VAR MI?
Araç muayenesi için öncelikle Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezası veya otoyol geçiş cezaları için borçlarını kanun kapsamında yapılandırmış olmaları veya borçlarının bulunmaması gerekiyor. Bu tür borçları olmayan araç sahiplerinin, belirledikleri gün ve saat için, www.tuvturk.com.tr internet adresinden ve 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden ücretsiz randevu alarak, muayene istasyonlarına gelmeleri yeterli olacak. Araç sahipleri, muayeneye gelmeden önce TÜVTÜRK randevu aşamasında veya öncesinde borç sorgulaması yapabilirler. Borcu olan araç sahipleri www.gib.gov.tr sitesinden online olarak borçlarını ödeyerek muayeneye gelebilirler. Araç muayene gecikme ücretleri ise istasyonlarda tahsil edilmektedir. Daha fazla bilgi için T.C. Maliye Bakanlığı’nın Vergi İletişim Merkezi 444 0 189 no.lu bilgilendirme hattı aranabilir.
ARAÇ MUAYENESİ İLE İLGİLİ DÜZENLEMEDEN NE KADAR ARAÇ YARARLANABİLİR?
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2013 yılı verilerine göre, Türkiye ’de yaklaşık 5,1 milyon muayenesiz araç bulunmaktadır. Hesaplamalara göre ülkemizde toplam araçların yüzde 28’i muayene süresi gelip de araç muayenesine gelmemektedir. Yani yaklaşık her 4 araçtan 1’i muayenesizdir.
Muayenesiz olan araçların cinslerine göre sıralaması aşağıdaki gibidir,
Binek 1.107.062 Kamyonet 738.361 Kamyon 274.967 Minibüs 126.642 Otobüs 48.789
Motosiklet 1.784.233 Traktör 1.031.273 Özel Amaçlı 23.096 Toplam 5.134.423
Muayene oranlarının en düşük olduğu araç cinsleri traktör ve motosikletlerdir. Ülkemizdeki traktörlerin yüzde 70’i, motosikletlerin de yüzde 80’i muayeneye gelmemektedir. Kanun düzenlemesiyle, bu iki araç cinsinin muayeneye gelme oranının artacağına inanıyoruz.
10- ARAÇLAR NE KADAR SÜREYLE MUAYENEYE GELMELİ? Ülkemizde kanunlara göre Hususi veya resmi binek otomobil, trafiğe çıktıkları ilk 3 yılın sonrasında iki yılda bir Taksi, kamyon, otobüs, minibüs, TIR gibi ticari araçlar ilk yılın sonrası her yıl • Motosikletler, ilk 3 yılın sonunda iki yılda bir, Traktörler, ilk üç yılın sorasında üç yılda bir, periyodik araç muayenesine gelmek zorunda
11- MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR? 2014 Yılı Fiyat Listesi (KDV Dahildir)Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 223,02 TLOtomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 165,20 TLTraktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 84,96 TL
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi