KEŞFEDİLMEMİŞ BÖLGE MACAHEL'E

MALATYA'DAN DOĞU KARADENİZE GİDEN BASIN MENSUPLARI, DÜNYANIN EN GÜZEL DOĞASINI GEZDİ

KEŞFEDİLMEMİŞ BÖLGE MACAHEL'E
KEŞFEDİLMEMİŞ BÖLGE MACAHEL'E Turgay Özgöz
Malatya’dan Doğu Karadeniz Bölgesi’ne basın mensupları tur düzenleyerek, yeşil, orman, dere ve temiz havada stres attı.
Artvin İli Borçka İlçesi Macahel bölgesinde bir süre konaklayan basın mensupları, rehber Necdet Sarı nezaretinde, UNESCO tarafından biyolojik çeşitlilik ve ekosistem biosfer rezerv alanı ilan edilen bölgede doğa harikası yerleri gezdi.
Malatya’dan Artvin’e giden basın mensupları, ayrıca, 15’nci Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali’ne de katıldı.
Merkezi 
İstanbul’da bulunan Macahel Vakfı’nın organize ettiği festivale, ilin protokol üyelerinin yanı sıra, sanatçı ve yazar Zülfi Livaneli, eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış,Erdal İnönü’nün hanımı Sevinç İnönü, Belgesel Yapımcısı Nebil Özgentürk,RTÜK Başkanı Davut Dursun, Müsteşarlar, Genel Müdürler, İş adamları katıldı.

Macahel’de Bumbulay bungalo denilen ahşaptan yapılı evlerde kalan basın mensupları, yanlarında götürdükleri kuru kayısıları ikram ederek, kayısının daha fazla tanıtılması için de çaba gösterdi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’ne düzenlenen doğa gezisini değerlendiren Gazeteci Yazar Alişan Hayırlı , “Kavurucu ve bunaltıcı sıcakların hüküm sürdüğü Malatya’da dereceler 40’ı gösterdiği bir zamanda, 5 kişilik ekiple yola koyulduk. İstikametimiz Artvin. Doğu Karadeniz’in en doğusu.Gürcistan sınırı. Unesco’nun Biyosfer rezerv alanı olarak ilan ettiği, el değmemiş, doğal yapısı bozulmamış oksijen deposu: Macahel Bölgesi. Yeşilin her renginin, ağacın her çeşidinin, hayvanların her türünün kök saldığı dünyanın en gözde tabiat harikası: Borçka ve Şavşat.

Yaz aylarında bile bir gün içinde hem yağmuru, hem sisi, hem fırtınayı, hem güneşi, hem doluyu hem soğuğu ve hem de sıcağı aynı anda soluduğunuz müstesna bir yöre. Dünyada eşi ve benzerinin zor bulunduğu Macahel’i ve diğer doğa harikası yerleri gezdik. İki yıl önce gittiğim doğa harikası yerlere bu kez basın mensubu arkadaşlarla gittik. Toprağı, havası, suyu ve insanı mıknatıs gibi çekiyordu” ifadelerini kullandı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi