Doğa harikası KARAGÖL,modern tesislere kavuştu

Artvin Valiliği ile Kaçkar Turizm Birliği’nin katkılarıyla yapımı gerçekleştirilen “Borçka Karagöl Tabiat Parkı Tesisleri”, halkın yoğun katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Doğa harikası KARAGÖL,modern tesislere kavuştu
Doğa harikası KARAGÖL,modern tesislere kavuştu Hayrettin Yavuz

Borçka Karagöl Tabiat Parkı Tesisleri açılış törenine Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Mutlu Almalı, ,Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Doğu Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Murgul Kaymakamı Eyüp Özdemir, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde Borçka Halk Eğitim Merkezi Grup Neni müzik gurubunun okuduğu bir birbirinden güzel yöresel türküler, katılımcılardan bol bol alkış aldı.

Daha sonra Borçka Halk Eğitim Merkezi Kafkas Rüzgarı Halkoyunları ekibinin sunduğu horona Vali Cirit, Milletvekili Kışla ve Artvin Belediye Başkanı Kocatepe ile vatandaşların eşlik ederek büyük bir halka oluşturması, güzel bir manzara oluşturdu.

Zaman zaman sağanak yağış ve sisli bir havada gerçekleşen açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Cirit, “Türkiye’nin saklı cennetleri arasında gösterilen Borçka Karagöl Tabiat Parkı’na doğaya uygun olarak ahşaptan inşa edilen dinlenme tesisinin doğaseverlerin hizmetine açmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bugün doğal bir güzelliği paylaşmak üzere bir araya geldiklerini belirten Vali Cirit, “ Bu güzellik bizden kaynaklanan bir durum değil. Allah’ın Borçka’ya hediye ettiği bir güzellik. Bizde bu güzellik tanınsın, ortaya çıksın ve bu güzelliğine daha da güzellik sunalım istedik. Bu tesisimizi yaparak turistlerin, Borçkalıların hizmetine sunmuş olduk.” dedi.

Artvin’in geleceğini turizmde aradığını söyleyen ve bunu da başarmak istediklerini belirten Vali Cirit: “Arhavi’den giren, Sarp Sınır Kapısı’ndan giren, Kemalpaşa’dan giren insan Şavşat Yusufeli’nden çıkarken tüm güzellikleri görüp çıkacak ve bu güzellikleri gittiği yerlerde anlatarak değerlendirmemizi sağlayacak. En son Sayın Başbakanımızı 4 gün kadar burada ağırladık. Sadece bir ilçemizde ağırladık. Buna bile 4 gün yetmedi. Bizim her ilçemizde dışarıdan gelen misafirlerimizi uzunca bir süre misafir etme şansımız var. Bu tesislerimizin hem Borçka’mıza hem de Artvin’imize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Karagöl ile çevresindeki vadiler ve yaylaların yılın her mevsimi ortaya çıkan renk cümbüşü ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini adeta büyülediğini belirten Cirit, şunları kaydetti: “Borçka Karagöl Tabiat Parkı’nı yılda yaklaşık 40 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etmekte. Yeni dinlenme tesisinde günübirlik ziyaretçilerimize 5 personelle hizmet verilmesini planlandık. Artvin Valiliği ve Kaçkar Turizm Birliği’nin katkılarıyla mevcut tesis betonarme ve kullanılamaz durumda olduğundan bina yıkılıp göl alanından geri çekilerek yerine ahşap, yaklaşık 170 metrekarelik kapalı alana sahip yöre mimarisine uygun ahşap bir tesis inşa ettik. Park içinde mevcut diğer betonarme yapıların tamamı yıkılarak yerlerine daha modern ahşap yapılar yapıldı.”

Tesisin günü birlik gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapıldığını, tesisin ve çevre düzenlemesinin yaklaşık 650 bin liraya mal olduğunu belirten Vali Cirit, göle yakın bir mesafede kurulan otopark alanının genişletilerek saha düzenlemesi yapıldığını ve göl çevresinde bulunan yürüyüş parkurunun stabil hale getirildiğini söyledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut ise Borçka Karagöl’ün 19. yüzyıl sonunda heyelan sonucu oluştuğunu ifade ederek,  çevre ve jeolojik yapısı sebebiyle 2012 yılında bakanlık tarafından tabiat parkı ilan edildiğini söyledi. Borçka Karagöl Tabiat Parkının toplam alanının 368 hektar olduğunu söyleyen Bulut, tabiat parkının gelişme planının 2013 yılında onaylandığını ve tabiat parkına yılda 40 bin ziyaretçi beklediklerini dile getirdi.

Bulut “Tabiat parkımızın imar planı hazırlık çalışmaları devam etmekte olup en kısa sürede   buraya yakışır tesislerin yapımı için ihalesi gerçekleştirilecektir. Gölümüzün çevresinde yürüyüş yolu çalışmaları devam etmekte olup inşallah ziyaretçilerimizin hizmetine sunulacaktır.” diye konuştu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise Artvin’in kabuğunu kırmaya devam ettiğini belirterek: “Borçka Karagöl’üyle kırıyor, Şavşat Karagöl’üyle kırıyor, Ardanuç’uyla, Cehennem Kanyonu ile kırıyor. Artvin Kafkasör’üyle, kayak tesisleriyle kırıyor. Hopa’sıyla Arhavi’siyle kırıyor.” dedi.  

Kocatepe, Artvin’in artık turizmde özelliklede doğa turizminde bir seferberlik ilan ettiğini kaydederek; “Bu organizasyonda bu seferberliğin bir parçası olarak sizlerle birlikte güzelleşerek devam ediyor. Arzu ediyoruz ki Artvin’de yeni yeni başlayan turizm faaliyetleri bir görüp bir çay içip gidilecek şekilde olmasın. Bu tür sosyal tesislerle ekonomik değeri olan yerlerle Artvin’imize yerli yabancı turist gelsin. Bir hafta 10 gün bütün ilçelerini yatarak yiyerek, dinlenerek gezsin. Hem kendi dinlensin hem de bizim burada daha çok ekonomik canlılık oluştursun. Artık  turizm, gezip görme değil, ekonomik bir gerçekliktir.” dedi.

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ise açılışta yaptığı konuşmada, Artvin’de Turizm denince, Borçka Karagöl’ün güzeylikleriyle öne çıkan yegane yerlerden birisi olduğunu belirterek: “Yöremize halkımızın teveccühü ülkemizin her yerinden artarak devam ediyor. Her yıl yöreyi ziyaret eden turist sayımız katlanarak artıyor. Bu da şu demek: Tesisleşmeye ihtiyacımız var. Kalma yerlerine ihtiyacımız var. Bu, başlangıç olur ve bu tarz tesislerin artarak devam edeceği umut ediyorum”.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise turizmin Artvin’in geleceğinde, olmazsa olmazlardan birisi olduğunu  belirterek,  Artvin’de turizm potansiyelinin en yüksek olduğu ilçelerin başında Borçka’nın yer aldığını söyledi.

Kışla, “Gerek Karagöl’üyle gerek Macahel, Camili bölgesiyle turizm için en ideal bölgemiz Borçka. Artvin’e, sahile en akın ilçe olarak turizme en yatkın ilçe. Doğal güzellikleriyle de müstesna bir yeri var.Uzun Gölde ki gibi Ayder’de ki gibi çirkin bir yapılaşma olmaması için, daha doğal, daha güzel mekanlar oluşturmak için ilk önce Borçka Karagöl’ün uzun vadeli planlarını yaptırdık ve Turizm Bakanlığından onaylandı. Bu planlar doğrultusunda ilk yapılan tesisimizi İl Özel idaremiz, Valilik desteğiyle yaptı. Burada daha farklı şeylerde olacak ama her şey plan çerçevesinde olacak. Plansız hiç bir şey olmayacak.” diye konuştu.

Tören, yöresel sanatçı Hatice Taştan’ın verdiği konserle sona erdi.

A.V.B.M.

DOĞA HARİKASI KARAGÖL, MODERN TESİSLERE KAVUŞTU  2DOĞA HARİKASI KARAGÖL, MODERN TESİSLERE KAVUŞTU 1DOĞA HARİKASI KARAGÖL, MODERN TESİSLERE KAVUŞTU 3

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi