MACAHEL'DE BATTANİYE SANATI YENİDEN CANLANDIRILIYOR

Borçka Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden yaşatılmasına başlandı...

MACAHEL'DE BATTANİYE SANATI YENİDEN CANLANDIRILIYOR
MACAHEL'DE BATTANİYE SANATI YENİDEN CANLANDIRILIYOR Turgay Özgöz

Borçka Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden yaşatılması ve yeni nesillere tanıtılması amacıyla çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda Camili Köyünde yıllar önce tezgahlarda örülen yöresel isimle Camili Battanisi yeniden canlandılılacak.

Camili Köyü ve çevre köylerde vatandaşların kendi evlerinde kurdukları tezgahlarda örülen Camili Battaniyesi son 20 yıldır örülmemektedir. Yöresel el sanatları ürünlerinden olan Camili Battaniyesi Yatak Örtüsü, Kilim, Duvar kilimi, Masa örtüsü gibi amaçlarla kullanılmıştır. Camilide Battaniye örgüsünü bilen tek usta Bedriye GÜNBİN kurduğu tezgahta zaman zaman kilim dokuduğunu belirtti. Kurs açılması halinde yardımcı olacağını belitti.

Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yarıdmcısı Yusuf BÜLBÜL "Camili yöresinde yapılan ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından olan Camili Battaniyesini yeniden yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için Borçka Kaymakamlığımız ve Halk Eğitimi Merkezi İşbirliğnde proje kapsanında çalışma yapılacağını ve ilçemizde oluşturulacak atölyede üretim yapılacağını belirtti. Ayrıca konuda yetenekli kişilerin usta öğretici olarak yetiştirileceğini belirtti. Atölyede üretilecek battanıyelerin satışa sunulacağını ve ekomik olarak değerlendirileceğini, Yöremize has marka ürün olarak piyasa sürülebileceğini belirtti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi