AB 3 ülkeyle Ortaklık Anlaşması imzaladı

Avrupa Birliği, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova ile Ortaklık Anlaşması imzaladı.

AB 3 ülkeyle Ortaklık Anlaşması imzaladı
AB 3 ülkeyle Ortaklık Anlaşması imzaladı Turgay Özgöz

CİHAN'ın haberine göre, imza töreninde konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, "Ukrayna, son aylarda Avrupa hayalinin gerçek olması için olabilecek en büyük bedeli ödemiştir." dedi.

Ukrayna'da devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in 2013 sonunda AB ile ortaklık anlaşmasını imzalamaktan son anda vazgeçmesi, ülkeyi iç savaşın eşiğine getirerek bölünmesine neden olan olayları tetiklemişti.

Anlaşmanın bir bölümü Kırım'ın Rusya tarafından ilhakına tepki olarak Yanukoviç'in ardından ülkede kurulan yeni hükümetin geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk  tarafından 21 Mart'ta, Rusya'ya yönelik AB yaptırımlarının hız kazandığı bir dönemde imzalanmıştı.

"GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ BİR ENTEGRASYON"
Törende konuşan Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili ise, "Gürcistan halkı demokrasi, reform ve geri döndürülemez AB entegrasyonunu seçmiştir." ifadelerini kullandı.

Anlaşma'ya Modova adına da Başbakan Iurie Leanca imza attı.

"AB YANINIZDA OLACAK"
AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, anlaşmanın imzalanmasının, Avrupa için ve bu üç ülkeyle ilişkiler açısından çok önemli olduğunu belirterek, imzaların varış noktası kadar başlangıç noktası da olduğunun altını çizdi. Van Rompuy, "Seçtiğiniz yol bu ve AB, bu yolda hep yanınızda olacak" dedi.

Ukrayna, Gürcistan ve Moldova'nın kendi etki alanında kalmasını tercih eden Rusya, bu ülkelerin AB ile yakınlaşmasına sıcak bakmadığını açıkça gösteren bir politika izliyor. Gelecek nesillerin "bu tarihi günü" hatırlayacağını belirten Van Rompuy ise "Bu anlaşmada ya da AB'nin yaklaşımında Rusya'ya zarar verecek herhangi bir unsur yok" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da hem üç ülke hem de Avrupa'nın tamamı için tarihi bir gün olduğunu belirterek, "Bu anlaşmalar olumlu anlaşmalar. Bu anlaşmalar bir şey için, birisine karşı değil" diye konuştu.

RUSYA'DAN İLK TEPKİ
Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması imzalamasına ilişkin, "İmzalanan anlaşmanın negatif yansımaları görülmeye başlandığında, Rusya, ekonomisini korumak için gereken önlemleri alacaktır" dedi.

Rus İtar-Tass haber ajansına konuşan Peskov, Rusya'nın tedbir alma aşamasına gelmesi için öncelikle imzalanan anlaşmanın uygulanmaya başlanması gerektiğini ifade etti. Peskov, olaylar o noktaya geldiğinde gerekli tüm önlemlerin alınacağını belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi