Alabalık HES lere karşı

Artvin Merkez’e bağlı Alabalık köyünde yapımı devam eden Kalecik HES Projesi’nin çevreye verdiği tahribat gerekçesiyle köylülerin ilgili şirket aleyhine açtığı dava için dün bilirkişi heyeti köyde incelemelerde bulundu.

Alabalık HES lere karşı
Alabalık HES lere karşı Hayrettin Yavuz
 

JANDARMA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

HES şirketinin köye ve çevreye vermiş olduğu zarar nedeniyle yaklaşık 60 köylünün açtığı dava bilirkişi heyetinin köyde inceleme yapmasıyla yeni bir aşamaya geldi. Köylülerin ve şirket taraflarının hazır bulunduğu incelemede Rize İdare Mahkemesi ve Ankara’dan gelen bilirkişi heyeti, davacı köylülerin temsilcisi Av. Bedrettin Kalın ve şirket avukatının savunma ve iddialarını dinledi. Bu esnada jandarmanın almış olduğu geniş güvenlik önlemleri ise dikkat çekti.

KAÇKAL VADİSİ’NDE HES İNŞAATI DOĞA FACİASINA NEDEN OLUYOR!

Doğal ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken Kaçkal Vadisi üzerinde yapımı devam eden Kalecik HES ve yapılması planlanan 2 adet HES Projesi bulunuyor. Adından da anlaşılacağı üzere Artvin Bölgesi’nde en iyi kırmızı benekli alabalığın yetiştiği dere HES faciasıyla karşı karşıya.  Henüz inşaat aşamasındayken bile dereye ve doğaya verilmiş tahribat hangi boyutlara varacağını gözler önüne seriyor. Köylülerin kanlı kaya diye adlandırdığı bölgede yol genişleme çalışması kapsamında ağaçların katledildiği ve dere yatağını devasa büyüklükteki kayalarla doldurulduğu bölgede daralan yol ise ayrı bir tehlike saçıyor. Yolun üstünde yapılan çalışma ve patlatmalar sonucu askıda duran dev kayalar ise köylüler için hayati tehlike oluşturuyor.

BİLİRKİŞİ HEYETİNİ TAŞIYAN MİNİBÜS O BÖLGEDEN ÇIKAMADI

Köylülerin her gün tehlikeyle buruna geldiği bu bölgeden dün inceleme yapmak üzere içerisinde hâkim avukat ve akademisyenlerden oluşan bilirkişi heyeti taşıyan minibüs çıkmakta hayli zorlandı. Aşağısı birkaç yüz metre dik uçurum olan bölgede neredeyse 1,5 metreye düşen yol genişliği ayrı bir tehlike oluşturuyor. Köylülerin tüm uyarılarını dikkate almayan ilgili şirket yetkileri ise köylülerin yolundan ziyade tünellere yapacakları yanaşma yollarıyla daha çok ilgileniyorlar. Köylüler yollarının HES inşaatıyla birlikte daha kötü hale geldiğini belirterek, doğa katliamı yapıldığını söylüyorlar.

KÖYLÜLER, SUYUMUZU ASLA VERMEYECEĞİZ!

Köy sakinlerinden İsrafil Şahin, şirketin köye vermiş olduğu zararın hesaplanamayacak kadar çok olduğunu söyledi. Şahin; “ Kaçkal Vadisi Artvin’in en güzel tarihi ve doğal güzellikleriyle saklı bir cennetidir. Karçal Dağları’nın eteklerinde hayat bulan Alabalık köyü, ne yazık ki HES belası yüzünden zor günler geçiriyor. Bu dere adını kırmızı benekli alabalıklardan almıştır. HES’ler dünyada nesli tükenmekte olan bu balıkları da ne yazık ki yok edecek. Yok olan sadece balıklar değil, buradaki bütün yaşam ve bizler olacağız.

Dedelerimizden aldığımız bu güzel coğrafyayı ormanları talan edilmiş, dereleri işgal edilmiş, sularına el konulmuş, küçücük bir yaşam alanına sıkıştırılmış olarak vereceğiz. HES inşaatından sonra evlerimiz, yollarımız, bahçelerimiz, sularımız zarar gördü. Yüzyıllardır akan suyumuz kayıp oldu. Daha bunlar işin başlangıcında bu kadar büyük zarar verdiler. Bundan sonrası neler yaşayacağımız hayal bile edemiyoruz. Arılarımız artık bal yapmıyor. Burası UNESCO tarafından Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilen Macahel Bölgesi’ne çok yakın bir yerdir. Hatta bu vadi üzerinden Macahel’e ulaşım daha kolaydır. Bunun yanında Meydancık Papart Vadisi’nin ortasındayız. Bu coğrafyayı bir bütün olarak düşündüğümüzde felaketin boyutlarının ne denli olduğunu daha net görebiliriz. Demem o ki bu vadi HES’ler için uygun değil” dedi.

DÜŞÜNDÜREN BİLİRKİŞİ TESPİTİ

Tünel yapımı esnasında kullanılan patlayıcıların etkisiyle binlerce yıldır akan suyun kesilerek tünelin içine akması nedeniyle mağdur olan Alabalık tesislerinin sahibi Safter Özdemir ise mağdur olduğunu söyledi. Suyun kesildiği yeri bilirkişi heyetine gösteren Özdemir’e bilirkişi heyetinin verdiği cevap ise hayli ilginç oldu. Konuyla ilgili konuşan bir heyet yetkilisi kaybolan yeraltı suyunun tünelin beton kaplanmasıyla geri geleceğini söylemesi şaşkınlığa neden oldu.

ALABALIK KÖYÜNDE HES’ÇİLER YASA TANIMADI

Daha sonra Kalecik HES’teki hukuki süreçle ilgili konuşan Av. Bedrettin Kalın: “Alabalık köyündeki HES çalışması 2013 yılının ilkbaharında başladı. Bu tarihe kadar bu vadide HES projesi olduğu biliniyordu. Ancak yapılan herhangi bir faaliyet yoktu. Dolayısıyla köylüler vazgeçilmiş olduğunu da düşünmekteydiler, yapılıp yapılmayacağı belli değildi. Bu projenin haricinde 2 HES daha vardı. Dolayısıyla bir karmaşa sürüp gidiyordu yapılıp yapılmayacağını bilen yoktu.  Ama 2013 yılının Şubat ayından itibaren,  derelerde yasadışı bir şekilde çalışmalar olduğunu öğrendik. Ondan sonra köylüler bu çalışmanın ne olduğunu anlamaya çalıştılar. Bazı kurumlara soruldu bazı şikâyetler yapıldı. 

ÖZEL İDARE BU HES’İ 4 KERE MÜHÜRLEDİ

Yapılan işler gerekli izinler alınmadan yapıldığından örneğin Özel İdare iki kere mühürledi dört kerede para cezası uyguladı. Çünkü hiçbir izin alınmadan faaliyete başlamışlardı. Yani ÇED gerekli değildir kararını 2008 yılında almışlardı ama bir faaliyeti yapabilmek için o kararın dışında onlarca izin daha almaları gerekiyor. Özel İdareden Orman İşletmesinden İmar uygulaması birçok izinleri almaları gerekiyor. Hiçbir izin almadan faaliyete başladıkları için Özel İdare cezai işlem uygulayıp faaliyeti mühürlemişti.

HESÇİ ŞİRKET MÜHÜRLERİ SÖKÜP YASADIŞI ÇALIŞMA YAPTILAR

Ama buna rağmen mühürler kırılarak bu faaliyete devam edildi. O aşamada da Orman İşletme’nin şikayetleri oldu savcılıkta halen sürmekte olan orman işletmenin ormana verilen zararla ilgili şikayeti halen devam ediyor davası da açıldı. Bir yandan da o süreçte köylüler yasa dışı bir faaliyet sürdürüldükçe bunun rahatsızlığını yaşamaya başladılar. O aşamada biz çevre il müdürlüğüne başvurarak bu projenin ÇED’ inin olup olmadığını sorduk onlar ÇED gerekli değildir kararı alınmış olduğunu bildirdiler.

Fakat bunun ilan edilip edilmediğini duyurulup duyurulmadığını Valiliğe tekrar sorduk. O sorduğumuz yazı üzerine her ne kadar ÇED gerekli değildir kararı alınmış ise de bunun kamuoyuna duyurulmadığı dolayısıyla da köylülerin bu işten haberi olmadığını ortaya çıkardık. Ondan sonra dava hakkımız doğdu.

Normal koşullarda dava hakkı zaten 2008 yılı itibariyle bitmişti. Verilen ilk cevapta da 2008 yılında ÇED gerekli değildir kararı alınmıştır deniliyordu. Ama gerçekten zorlama ile bir boşluktan da yararlanılarak duyurulmaması sebebiyle dava hakkımızın olduğunu iddia ettik ve mahkemede bu iddiamı kabul etti.  Süre yönünden davayı reddetmedi. Davanın esasına girdi. Dava cevap süreçleri tamamlandıktan sonra 19 Haziran’da da Alabalık köyünde bu HES Projesi’nin keşfini yapmış olduk.

Dolayısıyla orada zaten son derece baştan savma proje tanıtım dosyası ile başvurmuşlardı. Oradaki bütün açıklıkları da anlattık. Bu suyun köydeki yaşamsal açıdan önemi olduğunu bütün bilim adamlarına anlattık. Olumlu bir sonuç bekliyoruz. Bundan sonra tabi bilirkişi raporları gelecek. Raporlara itiraz haklarımız olacak. Daha sonra duruşması yapılacak. Süreç bu şekilde devam edecek” dedi.

Yazan : 

Kaynak : Sami ÖZÇELİK

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi