Artvin Devlet Hastanesinde Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Yapılıyor

Artvin Devlet Hastanesinde kapalı böbrek taşı ameliyatı yapılmaya başlandı.

Artvin Devlet Hastanesinde Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Yapılıyor
Artvin Devlet Hastanesinde Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Yapılıyor Turgay Özgöz

Artvin Devlet Hastanesinde kapalı böbrek taşı ameliyatı yapılmaya başlandı.

Artvin Devlet Hastanesinde görevli üroloji uzmanları Opr. Dr. Serkan Özan, Opr. Dr. Doğan Sabri Tok ve Opr. Dr. Ömer Faruk Yağlı tarafından kapalı böbrek taşı ameliyatı yapılmaya başlandı.

Opr. Dr. Özcan, yaptığı açıklamada, böbrek taşı tedavisinde Perkutan Nefrolitotomi ve Retrograd İntrarenal Cerrahinin (RIRC) birbirini tamamlayan, kapalı uygulanan cerrahi teknikleri olduğunu ve hastanelerinde de gerçekleştirildiğini belirtti.

Perkütan Nefrolitotominin, böbrek taşı problemi yaşayan hastalara, Ağrı çekmeden ve kısa sürede sosyal yaşama dönebilme imkanı veren kapalı ameliyat yöntemi olduğuna işaret eden Özcan, şunları kaydetti:

"Bu yöntem ile hastalar bir gün içerisinde ayağa kalkıp, en fazla bir hafta içinde de normal hayatlarına dönebilmektedir. Açık cerrahi yöntemlerine göre çok daha avantajlı olan Perkütan Nefrolitotomi yöntemi, hemen hemen tüm hastalara ve taşların hemen hemen hepsine uygulanabilmektedir. Bu yöntem ile hastanın sırt bölgesinde açılan küçük bir kesiye yerleştirilen kamera sistemi ile böbrek içindeki taşlar parçalanarak dışarı alınmaktadır. Ayrıca açık böbrek taş ameliyatı ile karşılaştırıldığında oldukça kısa bir sürede tamamlanır. Bu teknoloji yardımıyla tüm böbreği kaplayan ve büyük hacimli taşlara da müdahale edilebilir."

Özcan, diğer teknik olan RIRC'da ise fleksible üreteroskopi denilen, eğilip bükülebilen yaklaşık 75-80 santimetrelik ince bir endoskop kullanıldığını anlatarak, açıklamasını şöyle tamamladı:

 

"Taşları kırmak için lazer kullanılır. Eğilip bükülebilen fleksibleüreteroskop içerisinden geçebilen lazer enerji taşa iletilir ve taş kırılır. Önceleri taş kırma ve ameliyat uygun değil dediğimiz böbrek alt kutup taşlarında bu yöntem güvenle uygulanabilmektedir. Genel anestezi altında uygulanan fleksiblüreterorenoskopi işlemine bağlı doku hasarının yok denecek kadar az olması da hastaların ameliyat sonrası birinci gün taburcu olarak normal yaşamlarına dönmelerini sağlamaktadır. RIRC ve Perkütan Nefrolitotomi yöntemlerinin Artvin Devlet Hastanesinde hizmete girmesinde katkısı olan Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve hastane yönetimine ve cihazların alınmasından kurulmasına kadar emeği geçenlere teşekkür ederim." - Artvin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi