İşin Ustalarını SOL'ladı...

GÖKHAN ÖZKAN Biyografisi

İşin Ustalarını SOL'ladı...
İşin Ustalarını SOL'ladı... Turgay Özgöz

Akordeon, bir körüğü harekete geçirmekle yaratılan hava akımının etkilediği serbest metal dillerinin titreşmesiyle ses çıkaran havalı çalgıdır. İcadı 1822 yıllarına Berlin dayanır. Ülkemizde en çok Kafkas yöresi çalgısı olarak bilinen Akordion Artvin ve çevre yörelerimizin vazgeçilmez çalgısıdır.

 

Yöremizdeki yetişen sanatçılarımızın her müziklerinde bir akordeon sesini duyarsınız. Akordeon sesinin coşkusunu kulaklarımıza işleyen notaları canlandıran muhteşem yeteneklerde var tabii ki..

 

Bu isimlerden en önemlisi aynı zamanda çok yetenekli olan bir Akordeon Ustası hemşerimiz “GÖKHAN ÖZKAN”’dır.

 

Akordeonu SOL eliyle çalabilen dünya üzerindeki nadir kişilerden birisidir. Akordeon çalınması en zor müzik aletlerinden birisidir. Sol el ile çalabilmek gerçekten yetenek işidir. Müzik yaşamının uzun soluklu ve başarıdan başarıya koşması dileğimizle birlikte, Şimdi gelin hep beraber Gökhan Özkan’ın resmi sitesindeki biyografisine birlikte göz atalım;

 

“İstanbul Bakırköy’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul Emirsultan İlk Öğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra Bahçelievler Kocasinan End. Meslek Lisesi’nde okudum. Liseden sonra; 2004 yılından itibaren profesyonel olarak müzikle uğraşmaya başladım.

Aslında müzikle ilk tanışmam 7 yaşımdayken dayımın elinden akordeon çalmamdır. Sahneye ilk olarak 10 yaşında Bayar ŞAHİN’in solo konserinde küçük bir sahne alarak başladım.

15 yaşıma kadar çeşitli halk oyunları ekiplerine eşlik ettim. 17 yaşımda İberya ÖZKAN (Melaşhvili)’den akordeon dersleri almaya başladım.

2003 yılında Bayar ŞAHİN kendi orkestrasında yer verdi ve ilk kez profesyonel olarak sahneye çıktım.

Akordeon dışında, kendi çabalarım ile öğrendiğim, Panduri (Gürcü Halk Çalgısı), çalmaktayım.

Bayar ŞAHİN dışında birçok Karadeniz sanatçısıyla beraber sahneler aldım.

2008-2012 yıllarında Karmate grubunda yer aldım. Şu anda Resul Dindar’la birlikte yola devam ediyorum. Albümlerde, sahnelerde çeşitli sanatçılara da eşlik etmekteyim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi