İstanbul Feshane 1. Artvin tanıtım günleri başladı

Artvin İlinin marka değerini yükseltmek, turizm potansiyelini artırmak ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla Artvin Valiliği ile Artvin Dernekler Federasyonu’nun (ARDEF) organizasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Artvin’e gönül vermiş sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen "Artvin Tanıtım Günleri" başladı.

İstanbul Feshane 1. Artvin tanıtım günleri başladı
İstanbul Feshane 1. Artvin tanıtım günleri başladı Hayrettin Yavuz

İstanbul Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinliğin açılış töreninde bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvinlilerin yerleştiği illerin başında İstanbul'un geldiğini söyledi.


Artvin Tanıtım Günlerini dünyanın gözbebeği ve bir dünya şehri olan İstanbul’un ev sahipliğinde ilk defa böyle büyük bir organizasyonla bir araya getirmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Cirit, şunları söyledi: ”Sizler vatanımızda gurbeti yaşayan fakat asla Artvin’i unutamayan, doğduğu toprakların özlemini içinde taşıyan, hasretle yad ederek İstanbul gibi devasa büyüklükteki bir ilde kaybolmadan bir araya gelen ve hemşehricilik bilinciyle hareket ederek birlikteliğimizi bize gösteren kıymetlilerimizsiniz. İstanbul bütün dünyanın göz bebeği bir şehir ve binlerce Artvinli bu şehirde yaşıyor. Ve bir Artvinli İstanbul’u yönetiyor. Bir Artvinli bir dünya şehri İstanbul’a ve İstanbul’da yaşayan ülkemizin her yanından göç ederek gelen vatandaşlarımıza hizmet üretiyor. Bir Artvinli İstanbul’dan Artvin’e hizmet ediyor. Bu büyük gururu Artvin Valisi olarak ben de sizlerle paylaşıyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş, şahsında Türk ekonomisine yön veriyor. Politikalarıyla Türk siyasetine en üst noktadan katkı sunuyor. Bir Artvinli olarak aslında sadece İstanbul’u yönetmiyor tüm Türkiye’nin belediyeciliğine de örnek oluyor.

Artvin küçük bir il olabilir fakat özgül ağırlığıyla yüksek bir ilimiz. Yüzölçümüyle Rize ve Trabzon’un büyüklüğü kadar bir büyüklüğe sahiptir. Biz Artvin’in her yönüyle ortaya çıkarılmasını ve tanıtılmasını büyük bir memnuniyetle beklemekteyiz. Bir kamu görevlisi olarak bunu kendimde bir sorumluluk olarak hissediyorum.Sizlere Artvin’den, Arhavi’den, Hopa’dan, Kemalpaşa’dan, Borçka’dan Murgul’dan, Yusufeli’nden, Ardanuç’tan Şavşat’tan, Macahel’den, Barhal’dan, Sarp’tan, Karagöller’den, Kafkasör’den, Genya’dan, Karçal ve Kaçkarlardan, tarlada çay, fındık toplayan annelerden, dağlarda koyunlarını otlatanlardan, güreşler için boğa yetiştirenlerden, Kafkas rüzgarından, horonuyla birlikteliği sergileyen gençlerden, dahası göğe komşuluk yapan topraklardan selamlar getirdim. Hepinize selam olsun. Bu ülkeye hizmet eden tüm Artvinlilere teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. İşadamlarıyla, girişimcileriyle sanatçılarıyla Türk edebiyatını, şiirini, resmini ve Türk müziğini şekillendiriyor. Ulusal basındaki gücüyle, Türk basınına zenginlik katıyor. Dahası Artvin’den göç ederek, ülkemizin değişik noktalarına göç eden yaklaşık 2 milyon Artvinli ile bulunduğu şehirlere güç, kuvvet ve istihdam sağlayarak katkı sunuyor. Artvinlileri tanımaktan ayrıca memnuniyet duymaktayım. 

Biz kamu görevlileri geçici, sizler, Artvin’de yaşayan akrabalarınız ve Artvinliler kalıcıdır. Onun için bizlerin vazifesi, geride bıraktıklarınıza ve Artvin’e durmadan yılmadan bıkmadan hizmet üretmek ve onların sorunlarını çözebilmektir.Sarp Sınır Kapısı’ndan bugün ortalama 18 bin, yıllık 6.5 milyon kişi giriş ve çıkış yapmaktadır. Yılda 1 milyon 250 bin araç giriş ve çıkışı olmaktadır. Ve yıllık 60 milyon TL geliri bu kapıdan sağlamaktadır.

Son dönemde 10 milyar TL’yi aşan kamu yatırımları ile Artvin karşınızdadır. Cankurtaran Tüneli’nde geçtiğimiz günlerde ışık göründü töreni yaptık. Tünel 2015’in ilk yarısında hizmete açılacak ve tamamlandığında ülkemizin en uzun tüneli olacaktır. 10 güne kadar tünelin ilk ışığını göreceğiz ve hizmete açıldığında Hopa-Artvin arası en az 20 dakikalık kısalacak ve yol konforu sağlanmış olacak. Artvin sadece denize değil sizlere daha yakın hale gelecek.

Artvin’in butik bir turizm kenti olarak yer almasını özellikle istiyoruz. Çünkü Artvin alternatifi olmayan bir il. Çok farklı kültürleri bağrında barındırıyor. Bütün ilçelerimizde farklı kültürler görürsünüz. 3 değişik lisanın dostça konuşulduğu bir ile sahibiz. Artvin insanı birbirlerine saygılı ve efendililiği ile de ülkemize örnek bir il olmuştur. Bu örnek ilin Valisi olduğum için mutluluk duyduğumu tekrar sizlerle paylaşmak istiyorum.

Artvin insanı sıcakkanlı, mert, misafirperver, aşını sizinle paylaşmayı bilen, hürmetkar, devletine saygılı ve demokrasi ikliminin en güzel örneğinin yaşandığı bir ilimiz. İşte Artvin ilimizi bütün İstanbullular tanısın, bütün ülkemiz tanısın.

Artvin doğa turizminin alternatifsiz ili olacaktır. Biz Artvin’de 4 mevsimi bir arada yaşayan illerden biriyiz. 4 mevsimde de turizm etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Bu doğallığı ve bakirliği hep birlikte Artvin’de yaşamaktayız. Bu doğallığı buyurun gelin Artvin’de yaşayın.

Artvin dünyada UNESCO tarafından biyosfer rezerv alanı ilan edilen Camili (Macahel) bölgesini bünyesinde barındırıyor. Artvin, ülkemizde Antalya ile birlikte en çok milli parkı ve tabiat koruma alanlarına sahip bir kent. İşte böyle doğal güzelliğe sahip bir bölgeyi bütün Türkiye tanısın. Bütün Türkiye görsün. Zaten Artvinliler biliyor ama bütün Türkiye tanısın diyoruz, bütün dünya tanısın diyoruz. Artvin, alternatif turizm de alternatifsiz ildir. Sizleri Artvin’e bekliyoruz.

Valisi olmaktan onur duyduğum Artvin ilimizde başta halkımızın huzur ve güvenliğini sağlayarak devletimizin şefkatini, güler yüzünü vatandaşlarımıza göstermenin yanında ilimizi en iyi şekilde tanıtma ve temsil etme gayreti içerisinde tüm çalışma arkadaşlarımla her sorununuzda yanınızda olduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bütün çabamız, düşüncemiz ve sevdamız Artvin’e daha iyi nasıl hizmet edilebilir? ilimiz için en iyiye nasıl ulaşabiliriz? Bunun arayışı ve gayreti içerisindeyiz.

Bizleri bir araya toplayan Artvin Vakıf ve Derneklerine, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen tüm Artvinlilere, sponsorlarınıza teşekkür ediyorum. Valiniz olarak her daim kapımız ve gönlümüzün açık olduğunu bir kez daha dile getiriyor, saygılar sunuyorum.”

Artvin Dernekleri Federasyonu Başkanı Metin Kar ise açılışta yaptığı konuşmada; ”Artvin için uzun dönemdir böylesi bir organizasyonu gerçekleştirme arzusundaydık. Seçim atmosferine denk gelmesine rağmen çalışma arkadaşlarımızla derneklerimizle, vakıflarımızla güzel bir çalıştay yaparak Artvin Valiliğimizin bizlere sağladığı ciddi destek ve işbirliği ile Artvin’deki ilçe kaymakamlıklarımızın diğer sivil toplum kuruluşlarımızın desteği ile böyle güzel bir tanıtım organizasyonu hazırladık. Tam 4 gün Artvin’imizin İstanbul’da tanıtımını yapacağız. Burada Artvin’in her şeyini yaşayacağız.

Tanıtım günlerinde farklı konuklarımız olacak ve fuarımızı gezerek bizleri onurlandıracaklar. Bu tanıtım günleri aynı zamanda Artvin kültürünü, Artvin’de var olan tüm değerleri ilk defa İstanbul’da halkın huzuruna sunma günleridir. Etkinliğimize katkıda bulunan başta işadamlarımız olmak üzere sponsorlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin ise “Artvin’imizin çok değerli Valisi Sayın Kemal Cirit Bey, çok değerli İstanbul Milletvekilimiz, İstanbul Artvin Dernekleri Federasyonu Başkanımız, Artvin Derneklerinin çok değerli başkanları, çok değerli hemşehrilerim, çok değerli Artvinliler, çok değerli basın mensupları sizleri şahsım ve bakanlığım adına en içten saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Böyle güzel bir etkinlikte bulunmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyorum. İlk kez düzenleniyor olmasına rağmen oldukça başarılı bir organizasyon olduğunu gördüm. İnşallah tanıtım günleri Artvin için çok faydalı olacak. Bu etkinlikler hem hemşehrilerimizin tekrar bir araya gelmesini kaynaşmasını sağladığı gibi Artvin’in sorunlarının tartışılmasına, görüşülmesine ve çözüm üretilmesine vesile olur. İnşallah bu etkinlik daha büyük organizasyonlar şeklinde devam eder.

Artvin hepinizin bildiği üzere göç veren bir şehrimiz, toprağımız. 1978 Osmanlı Rus savaşında büyük göç veriyor. Arkasından 1915 1. Dünya Savaşında büyük göç veriyor. 1950-1960’lı yıllarda ekonomik göçler başlıyor. Ve dolayısıyla Artvin nüfusunun % 90’ı Artvin dışında yaşayan bir vilayet haline gelmiş durumdadır. Dolayısıyla bizim Artvin insanımız, İstanbul, Bursa gibi birçok şehrimizde yaşıyor. Artvin’in en üstün özelliklerinden birisi turizmdir. Dünyada eşi benzeri az bulunan doğal güzelliğe sahip bir ilimiz var. Bizlerin en çok önem vermesi gereken konuların başında turizm gelmektedir. Bu tanıtım günlerinde Artvin’de turizm, Artvin’de turizm planlaması ve geliştirilmesi konularında söyleşi düzenlenecek. Bende davet üzerine bu söyleşiye katılacağım.

Bu güzel organizasyonun gerçekleştirilmesine emeği geçenleri bir kez daha kutluyorum.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Cirit, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin ve beraberindekiler etkinliğin açılış kurdelesini kesti.

ARDEF Artvin halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından Vali Cirit ve eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi stantları gezdi.

Artvin Valiliğinin konuğu olarak fuara katılan ve Uluslararası Uzun Burun Yarışmasında 8,8 santimetrelik burnuyla "dünya burun şampiyonu" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Artvinli Mehmet Özyürek, fuarda büyük ilgi topladı.

Özyürek, fuarın girişinde fotoğrafının ve biyografisinin bulunduğu “Artvin Hatırası” reklam panosunun önünde hayranlarıyla fotoğraf çektirdi.

Fuarda Artvin’in Şavşat ilçesinde doğada yaralı halde bulduğu Karaca’yı evinde tedavi ederek besleyen 8 yaşındaki Melek Kayadibi’nin Vali Cirit’ten yaban keçisinin bulunması için yardım istemesi renkli görüntülere sahne oldu.

Vali Cirit, yaban hayatına ve hayvanlara verdiği değerden dolayı Melek Kayadibi’ni tebrik ederek gözü yaşlı küçük kızın yabankeçisinin bulunması için elinden geleni yapacağını söyledi.

Açılış törenine, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kacır, ARDEF Genel Başkanı Metin Kar, Artvinli işadamı İsmet Acar ve çok sayıda Artvinli katıldı.

6 Nisan'a kadar devam edecek etkinliğin akşamki bölümünde ise yöresel sanatçılar sahne aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi