Başbakan Erdoğan, Ordu Büyükşehir'i istiyorum dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ordu Mitingi'nde Cumhuriyet meydanından Ordululara seslendi.

Başbakan Erdoğan, Ordu Büyükşehir'i istiyorum dedi
Başbakan Erdoğan, Ordu Büyükşehir'i istiyorum dedi Hayrettin Yavuz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ordu Mitingi'nde Cumhuriyet meydanından Ordululara seslendi. Ellerinde Türk bayrakları ile AK Parti flamaları bulunan vatandaşlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan lehinde sloganlar attı. Ordu Cumhuriyet Meydanı ve kenarında bulunan yolların hınca hınç dolmasıyla Ordu tarihi bir mitinge ev sahipliği yaptı. Başbakan Erdoğan, “Enver Yılmaz kardeşimin 52 projesinin hepsine destek vereceğiz” diye konuştu.

'ALLAH SENDEN RAZI OLSUN ORDU'

'Oksijen Memleketi Ordu, Fındığın memleketi, yiğit güreşçilerin memleketi Ordu, seni yürekten selamlıyorum Ordu' diye sözlerine başlayan Başbakan Erdoğan, tüm ilçeleri tek tek sayarak hepsine selam gönderdi. 'Ordu bugün yine farklı' diyen Başbakan Erdoğan, "Ordu, 3 ay önceki o muhteşem manzaradan daha da muhteşem. Ordu Maşallah Karadeniz gibi kükrüyor. Ordu, tıpkı dereleri gibi gürül gürül çağlıyor. Sağolasın Ordu...Allah senden razı olsun. Rabbim, şu kardeşliğimizi, şu muhabbetimizi, şu yol arkadaşlığımızı muhafaza etsin. 30 Mart seçimleri, inşallah, Türkiye için, milletimiz için, demokrasimiz için, artık Büyükşehir olan Ordu için hayırlara vesile olsun.``

ENVER YILMAZ KARDEŞİMİZİN PROJELERİNİN DESTEKÇİSİYİZ

'Artık büyükşehir olan Ordu’nun, vizyonlu ve dirayetli bir yönetime ihtiyacı var' diyen Başbakan Erdoğan, 'Ordu bizim için çok önemli. Onun için Ordu’ya, çalışma arkadaşımız, milletvekilimiz Enver Yılmaz kardeşimi, büyükşehir belediye başkan adayı olarak gösterdik. Enver Yılmaz kardeşimizin Ordu için büyük hayalleri, büyük projeleri var. Şu anda 52 projesi hazırda bekliyor. Enver Yılmaz kardeşim, Ordu’nun 19 ilçesini, 53 beldesini, köylerini karış karış gezerek, yapacağı hizmetleri anlattı, anlatmaya devam ediyor. İnşallah 30 Mart’tan sonra, bu defa projelerini uygulamak, hizmetlerini gerçekleştirmek için sizlerle birlikte olacak, gece gündüz yanınızda bulunacak. Hükümet olarak biz de kendisine her türlü desteği vereceğiz, her türlü kolaylığı göstereceğiz. 30 Mart’ta Ordu Büyükşehir’den ve ilçelerden müjdeli haberler bekliyorum. Ordu’nun, tüm Karadeniz’e, Tüm Türkiye’ye örnek olacak bir sonuçla, Başbakanına, geleceğine sahip çıkacağına inanıyorum.

'3 AYDA 3 DEFA ORDULULARLA BULUŞTUK'

3 ayda üç defa Ordulularla buluştuklarını belirten Başbakan Erdoğan, "3 ay önce, 21 Aralık’ta Ordu’ya geldik, önce Ünye, ardından Fatsa, ardından burada, merkezde açılış törenleri yaptık. Ordu ve ilçelerinde tamamladığımız 166 milyon liralık eser ve hizmeti resmi olarak sizlerle buluşturduk. Geceyi burada, Ordu’da geçirdik... Sabah, Ordulu balıkçı kardeşlerimizin, denizden yaptıkları selamlama ile ayrıca duygulandık. Kardeşlerim...15 Şubat’ta bir kez daha Ordulularla, ama bu sefer İstanbul’daki Ordulu kardeşlerimizle bir araya geldik. Ordulular Sevgi Şöleni’ne katıldık, son derece coşkulu, son derece muhabbetli bir atmosferde, İstanbul’daki Ordulularla hasret giderdik. İşte bugün bir kez daha Ordu’dayız. Bugün bir kez daha Ordu’yla kucaklaşıyoruz.

ORDU 6 GÜN SONRA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE KAVUŞUYOR

Ordu'nun büyükşehir olmasına sadece 6 gün kaldığını belirten Başbakan Erdoğan, "Ordu’nun, Büyükşehir Belediyesine kavuşmasına artık sadece 6 gün kaldı. 6 gün sonra, 30 Mart akşamı, artık Ordu sadece kağıt üzerinde değil, fiilen de Büyükşehir oluyor. Büyükşehir Belediye Başkanı kollarını sıvıyor, teşkilatını kuruyor, hemen çalışmaya başlıyor. Ordu, inşallah, AK Partili bir başkanla, yani tecrübeyle, yani birikimle, yani dürüst, iş bilen, becerikli bir başkanla, Büyükşehir’in kuruluşunu gerçekleştiriyor" şeklinde konuştu.

1949 YILININ ORDU'SUNDAN ÖRNEK VERDİ

'Burada, meydanda, eminim ki 1940’ları, 1950’leri yaşamış ninelerimiz, dedelerimiz var' diyen Başbakan Erdoğan, "Yaşamayanlara da o dönemler anlatılmıştır... 1940’larda, özellikle burası, Ordu, gerçekten çok büyük çileler çekti, çok büyük yoksulluğa maruz kaldı. Demokrat Parti’nin Ordu Milletvekili, 1949’da, Ordu’da çok büyük bir yoksulluğun yaşandığını, 26 kuruşluk mısırın, vatandaşa 50 kuruşa satıldığını, onu almak için de insanların kuyrukta beklediğini, izdihamda ezildiğini anlatıyor. Evlerde ekmek yok... Elektrik zaten yok. Gaz yok, gaz lambası yok. Ekmek bile yok. Ordu’daki fırının önünde insanlar sıraya giriyor, saatlerce bekliyor, içinde taş olan, toprak olan ekmekleri fahiş fiyata satın almak zorunda kalıyorlardı.Köylünün üzerine giyecek elbisesi yoktu. Millet, devlet dairesine giremezdi, kapıda beklerdi, sadece muhtar girebilir, her ne mesele varsa o arz ederdi. Bakın, 1950 seçimlerinde, 2 tane CHP’li Ordu milletvekili Ordu’ya geliyorlar. Arabadan iniyorlar, üzerleri çamur oluyor.Üzerleri çamur oldu diye, Bucak Müdürü’nü aşağılıyorlar, demokrasiyi, seçimi tahkir ediyorlar. Sonra, köylerde vatandaşa ne söyleyeceklerini konuşmaya başlıyorlar. Köylülere ne verdik, onu tespit edelim, onu söyleyelim diyorlar. Araştırıyorlar, düşünüyorlar, köylüye verdikleri hiç bir şey bulamıyorlar. O tahkir ettikleri Bucak Müdürü geliyor, “Efendim” diyor... “Köylüye bir şey verdiniz” diyor. “Unuttunuz mu, her köye 6 oklu bir bayrak hediye ettiniz” diyor... İşte bu içler acısı, bu zavallı manzara, merhum Adnan Menderes’in gelmesiyle tamamen tersine dönüyor. Ekonomi büyüyor, refah artıyor, köylünün yüzü gülmeye başlıyor. Zulüm sona eriyor. Köylü, şehirli, ekmek görüyor, mısır görüyor, gaz yağı görüyor, elektrikle tanışıyor, yolla tanışıyor. Tek Parti CHP zulmünün ardından, insan, ilk defa insan yerine konuluyor, vatandaş ilk defa vatandaş yerine konuluyor. İşte bu CHP, bunu kabullenemiyor, bunu çekemiyor, bunu hazmedemiyor. Merhum Menderes’e iftiralar atmaya başlıyor. Sokakları germeye, öğrencileri sokağa dökmeye başlıyor. Her yerde, tahriklerle, provokasyonlarla, sokak eylemleriyle ülke tahrip ediliyor. Nihayetinde müdahale yapılıyor, merhum menderes ve 2 bakanı idam ediliyor" dedi.

ORDU'DA LAFA DEĞİL İCRAATA BAKMALI

AK Parti'nin siyasetinin hizmet siyaseti olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Ordu’nun bir güzel türküsü var. Onu biraz değiştirdik; “Boztepe’ye çıkmalı, şu Ordu’ya bakmalı. Ordu’da lafa değil, icraata bakmalı...” Evet... Ordu inşallah icraata bakacak. Ordu, kendisini Büyükşehir yapana bakacak. Ordu, bu Karadeniz Sahil Yolu’nu, Ordu Giresun Havalimanını inşa edene bakacak. Bizim siyasetimiz hizmet siyaseti…Hükümetlerimiz döneminde Ordu’ya her alanda çok büyük yatırımlar yaptık, çok önemli hizmetler kazandırdık. Şimdi de Ordu’ya 600 Yataklı bir şehir hastanesi yapıyoruz.Kamu özel ortaklığı ile yapacağımız hastanemizin proje bedeli toplam 258 milyon lira…Çalışmaları süratle devam ediyor" diye konuştu.

HAVALİMANI'NI BU YIL HİZMETE AÇIYORUZ

Ordu Giresun Havalimanı'yla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, "Ordu-Giresun havalimanını yılların özlemiydi, yılların beklentisiydi. Havalimanını yapacak uygun yer bulunamıyordu. Biz ne yaptık? Bu havalimanını mutlaka yapacağız ve Ordulu kardeşlerimizin hizmetine sunacağız dedik. Yer yoksa, denizi doldurur, onun üzerine havalimanını inşa ederiz dedik. İşte şimdi biz, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor, denizi doldurup üstüne havalimanı yapıyoruz. 12 yıl önce bunu hayal bile etmek mümkün müydü? Yılda 3 milyon yolcu kapasiteli bu havalimanı Ordu’ya, Giresun’a, tüm Doğu Karadeniz'e hizmet verecek.İnşaatı tamamlanmak üzere, inşallah bu yıl hizmete açıyoruz. Şimdiden Ordu’muza hayırlı olmasını, Ordu’muzun ticaretine, sanayisine, turizmine bereket getirmesini diliyorum" şeklinde konuştu.

ABDÜLHAMİT HAN'IN RÜYASI BİR YIL SONRA GERÇEKLEŞİYOR

Ordu'ya yapılan yatırımlarla ilgili tek tek bilgiler veren Başbakan Erdoğan, "Ordu’nun geleceğini ilgilendiren bir başka önemli projemiz, Karadeniz-Akdeniz Yolu...Bu yol, Sultan Abdülhamit Han’ın projelendirdiği, asırları aşan bir rüyaydı. Ordu'yu Sivas üzerinden Hatay ve İskenderun'a bağlayan 600 kilometre uzunluğundaki bu yolun bir kısmını bölünmüş yol olarak inşa ettik. Kalan kısımlarıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Karadeniz-Akdeniz Yolu için, sadece Ordu sınırları içinde 12 kilometre uzunluğunda 22 tünel bulunuyor. Bu yolun Ordu bölümü 88 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 315 milyon liraya mal olacak. Karadeniz-Akdeniz Yolunu 2015 yılında inşallah tamamlıyoruz. Hayalin gerçek olmasına bir yıl kaldı.

ALTINORDU'YA, ÜNYE'YE ÇEVRE YOLLARI KAZANDIRDIK

Altınordu trafiğine neşter vuracak Ordu Çevre Yolu'muzun yapımı süratle devam ediyor. Çevre yolumuzda 2 adet çift tüp tünel, 2 adet viyadük, 4 adet köprü, 3 adet köprülü kavşak, 12 adet alt geçit yer alıyor. 533 milyon lira maliyetle yaptığımız çevre yolunu inşallah bu yıl tamamlıyoruz. Böylece Karadeniz Sahil Yolu’nun trafiğini Ordu il merkezinden ayırarak, hem şehirlerarası seyahat güvenliğini sağlıyor, hem de şehiriçi trafiği rahatlıyoruz. Ünye Çevre Yolu’nu Aralık’taki ziyaretimizde hizmete açtık. Toplam uzunluğu 14 kilometre. Bu yolun da 5 bin 200 metresini tünelle geçtik. Bu yolla birlikte her hafta ölümlü kaza olan Ünye ilçemizde hamdolsun artık kaza olmuyor.

12 YILDA ORDUYA 8 MİLYAR LİRALIK YARIM YAPTIK

Ulaştırma ve haberleşmede 1,9 milyar lira…Tarım ve hayvancılıkta 1,3 milyar lira…Eğitimde (üniversite dahil) 609 milyon lira…Orman ve su işlerinde 567 milyon lira…Aile ve sosyal politikalarda 585 milyon lira…Sağlıkta 243 milyon lira… yatırım yaparak Ordu’nun adeta çehresini değiştirdik. Eğitimde kaliteyi artırmak için Ordu’ya yeni derslikler inşa ettik, mevcut derslikleri yeniledik, okullarımıza 11 bin bilgisayar gönderdik, 644 okula internet bağlantısı sağladık, 389 Bilişim Teknolojisi Sınıfı kurduk.

Fatih Projesiyle Ordu’daki genel liselerimize altyapı kurduk,  901 etkileşimli tahtayı sınıflarımıza yerleştirdik, 1.031 tablet bilgisayarın dağıtımını gerçekleştirdik.

2006 YILINDA ORDU ÜNİVERSİTESİ’Nİ KURDUK

Üniversitemizde Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi dahil 10 fakülte, 10 meslek yüksekokulu, 3 yüksekokul ve 3 enstitü açtık.Ordu Üniversite’mizde bugün 12 bin öğrenci öğrenim görüyor.

Ordu’daki öğrencilere toplam 53 milyon lira tutarında burs ve öğrenim kredisi verdik.

Ordu’da toplamda 2 bin 435 kişi kapasiteli 7 adet yükseköğrenim yurdu açtık.

500 kişi kapasiteli Ünye yükseköğrenim yurdumuzun yapımı devam ediyor. İnşallah en kısa sürede tamamlıyoruz. Bitmiyor… Ordu’ya 4 bin kişi kapasiteli bir yükseköğrenim yurdu daha kazandıracağız. Projesini hazırladık, yakında ihalesini yapıp, inşasına da başlayacağız. Ordu inşallah tam anlamıyla bir üniversite şehri, bir gençlik şehri olacak.

SAĞLIKTA, ORDU MERKEZ VE İLÇELERİNİ SAĞLIK TESİSLERİYLE DONATTIK

Sadece bina inşa etmedik, hastanelerimizin tıbbı cihaz, araç-gereç, personel ihtiyaçlarını giderdik. 300 yataklı Ünye Devlet Hastanemizin yapımı hızla devam ediyor, inşallah en kısa sürede tamamlıyoruz. Fatsa Devlet Hastanemize 300 yataklı bir ek blok ilave ederek hastanemizi büyütüyoruz. Şu an ihale aşmasında. Aynı şekilde ihale süreci devam eden Gürgentepe Devlet Hastanesi, Aile Sağlık Merkezleri ve Sağlık Evleri projelerimiz var…TOKİ kanalıyla Ordu’ya 4 bin 184 konut inşa ettik, hak sahiplerine teslim ettik.

KARADENİZ SAHİL YOLUNU TAMAMLADIK

Ordu’ya 2002 yılına kadar 50 kilometre Bölünmüş yol yapılmışken biz 12 yılda 74 kilometre daha yol yaparak, Ordu’nun toplam bölünmüş yol uzunluğunu 124 kilometreye ulaştırdık.

Ayrıca, 149 kilometre kaliteli asfalt yol, 2 bin 409 kilometre normal asfalt yol ve 54 adet köprü yaptık. Ordu’nun Giresun ve Samsun’la olan karayolu bağlantılarını bölünmüş yollarla sağladık. 54 yıl önce planlanan sonra yılan hikayesine dönen Karadeniz sahil Yolunu tamamlamak bize nasip oldu.

ORDU'NUN 2040 YILINA KADAR OLAN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK

Bolaman-Perşembe arasındaki eski sahil yolunu da tamamladık. Ordu’nun 2040 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşılayacak yatırım yaptık, tesisleri kurduk. İnşaatına devam ettiğimiz Ordu İçmesuyu Arıtma Tesisi ile Ordu’ya memba kalitesinde su temin edeceğiz. Aynı şekilde Ünye’nin ve çevresindeki yerleşim birimlerinin de 2040 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşılayacak yatırımı, arıtma tesisiyle birlikte yaptık. 2011 yılında hizmete aldığımız TOPÇAM BARAJI yılda 199 milyon kilovatsaat enerji üretiyor. Ordu’da 7 adet gölet ve sulaması inşa ediyoruz. KÖYDES Projesi kapsamında Ordu’da toplam 235 milyon lira kaynak kullandık. Ordu’muzun köylerindeki içme suyu sorununu ortadan kaldırdık, köylerimizin yol sorunlarını çözdük.

FINDIĞA HER ZAMAN DESTEK VERDİK

Ordu’ya gelinir de FINDIKTAN bahsedilmez mi? Uygulamaya koyduğumuz Yeni Fındık Stratejisi ile ruhsatlı alanlarda üretim yapan fındık yetiştiricilerimize “Alan Bazlı Gelir Desteği”ni başlattık. Ruhsatsız alanlarda fındık yetiştiriciliği yapanlara ise alternatif ürünlere geçmeleri halinde “Alternatif Ürün Desteği” veriyoruz. Ordu’da ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan üreticilerimize son 4 yılda toplam 970 milyon lira destek ödedik. 2007 yılında Ordu’yu Doğalgazla tanıştırdık. Şu anda Ordu merkez nüfusunun yüzde 35’ine doğalgaz arzı sağlanıyor. Kültür ve turizmde yaptığımız yatırımların neticelerini turizmde görmeye başladık. 2011 yılında Ordu Kültür Sanat Merkezini açtık.

ÇAMBAŞI'NA KAYAK TESİSİ YAPTIK

Kabadüz’de Çambaşı Kayak Merkezinin 1 kilometre uzunluğundaki profesyonel kayak pistini bitirerek hizmete açtık. Kayak tesisinin inşası devam ediyor. Ordu’ya, içinde 1.650 değişik türde bitki bulunan, Karadeniz’de ilk olan bir BOTANİK BAHÇESİ kuruyoruz.

Eskipazar’da inşa ettiğimiz Botanik Bahçesi, Ordu’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacak" diye sözlerini tamamladı.

 

Ak Parti

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi