Bahçelievler'in ansiklopedisi çıktı

10 yıldır bölgede yerel gazetecilik örneği gösteren araştırmacı gazeteci Bayram Kırtaş'ın, yoğun çalışmalar sonucunda tamamlanan, Bahçelievler Belediyesi'nin basımını üstlendiği 'Dünden Bugüne Bahçelievler Ansiklopedisi' tamamlandı.

Bahçelievler'in ansiklopedisi çıktı
Bahçelievler'in ansiklopedisi çıktı Hayrettin Yavuz

Bahçelievler ilçesinin tarihini gün yüzüne çıkaran 232 sayfalık 'Dünden Bugüne Bahçelievler' ansiklopedisi raflardaki yerini aldı.

 

Bahçelievler Belediyesi'nden edinilen bilgilere göre ansiklopedide; 1950 yıllarına kadar tarım alanı ve çiftlik, 1966 yıllarına kadar köy, 1992 yıllarına kadar da belde olan Bahçelievler ilçesinin 1992 yılında Bakırköy'den ayrılıp ilçe oluşundan bugüne kadar birçok konu yer alıyor. Bölgede, çiftçilik, hayvancılık ve avcılık yapıldığı dönemlerden, köy ve belde dönemlerinden çarpıcı bilgi ve fotoğraflar, Bahçelievler'in ilçe oluşu ve bugünkü durumunu anlatan ilginç bilgi ve fotoğraflara yer verilmiş.

 

 

Bahçelievler ilçesinin bugüne kadar yazılmayan tarihinin önemli bir eksiklik olduğunu belirten Bayram Kırtaş, 'İlçeye göç edenlerin ve öğrencilerin yaşadığı kentin tarihini hiçbir yerde bulamadıklarına şahit olduk. Aylarca, Osmanlı Arşivinde çalışmalar yaptık. Akademik bilgi ve belgelerin yanı sıra, Yenibosna ve Kocasinan'a Bulgaristan, Yunanistan ve Yugoslavya'dan gelen ilk muhacirleri bulup, görüştük. Kocasinan ve Yenibosna'nın köy olduğu dönemlerde muhtarlık yapmış, daha sonra, belde olduğunda, belde belediye başkanlığı yapan yaşayan kişilerle, yaşamayanların yakınlarıyla görüştük. Bu bilirkişilerden de yararlandığımız bilgi ve fotoğraflarla ilçemizin tarihini ortaya çıkarmış olduk' açıklamasında bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi