Yusufeli’nde Boğalar Güreşlere Hazırlanıyor

Artvin Yusufeli İlçesi Boğa yetiştiricisi Ali Çakal beş yaşındaki 650 kilogram ağırlığındaki boğasını festivallere yetiştirmek için sıkı bir antrenman programı uyguluyor.

Yusufeli’nde Boğalar Güreşlere Hazırlanıyor
Yusufeli’nde Boğalar Güreşlere Hazırlanıyor Hayrettin Yavuz

Artvin’de geleneksel olarak düzenlenen Boğa güreşlerine katılacak boğalar, sahipleri tarafından günde yaklaşık

2,5 saat yürütülüp, yük taşıtılarak güreşler için hazırlanıyor.

Sonbaharda yaylalardan alınarak kışı geçirmeleri için köylere getirilip ahırlarda bakılan boğalar, 

özellikle yaz aylarında yoğunlaşan güreşlere hazırlık için ahırlarından çıkarıldı.

Hayvanlarına büyük önem veren besiciler, ağırlıklarına göre 6 kategoride yarışacak boğalarına,

güreşlerde derece elde edebilmeleri için yoğun antrenman yaptırıyor.

Yusufeli'nde Boğalar Güreşlere Hazırlanıyor

Geçmişte sürülerdeki boğaların liderini seçmek amacıyla yapılan, zamanla yörede şenliğe dönüştürülen boğa güreşleri, renkli görüntülere sahne oluyor.

Artvin’in Yusufeli İlçesi boğa yetiştiricilerinden Ali Çakal,  boğa güreşlerinin yöre halkı açısından önemli olduğunu ifade ederek, “Bizim için tutku olan bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Geçen yaz güreşen boğaları etkinlikler sonrasında vücutlarında oluşan yağların erimesi için yaylalara götürdüklerini anlatan Çakal, yaylaya gönderilmeden ahıra alınan boğaların ciğer ve böbreklerindeki yağlanmadan dolayı bir sonraki yıl verimli güreşemeyeceklerini söyledi.

Hayvanların yaklaşık 3 ay yaylada kaldığını belirten Çakal, “Yayladan gelen hayvanları güreş için Ocak ayının 15′inde besiye alıyoruz. Önce yemi az veriyoruz. Sonra ölçüyü artırıp son aşamaya geldiğimiz zaman tek seferde 4-5 kilograma kadar arpa veririz. Böyle beslediğimizde hayvan sıkılaşır, kilosunu verir ve yağlanma olmaz” diye konuştu.

Yusufeli'nde Boğalar Güreşlere Hazırlanıyor-

Boğa yetiştiricisi Ali Çakal, Bozo isimli boğasıyla Yusufeli ilçe merkezinde güreşlere hazırlıyor.

Boğa yetiştiricisi Kenan Akyürek ise hayvanları mümkün olduğunca vitamin ve protein ağırlıklı beslemeye çalıştığını kaydederek, boğalara arpa ve samanın yanı sıra üzüm kurusu yedirdiğini söyledi. Boğanın kuvvetli olması için ayaklarına kum torbası bağladığını anlatan Akyürek, “Hayvanlarımıza günlük 2,5 saat kızak çektiriyoruz veya dağa bayıra karşı yürütüyoruz. Daha kuvvetli ve dinç olsun diye antrenman sırasında ayaklarına kum torbası bağlıyoruz” dedi.

Çakal, güreşler için yaklaşık bir aydır antrenmanlara başladıklarını belirterek; “bir aydır başladığımız antrenmanların ilk ayında hafif ağırlık çalışması yaptırıyoruz. Son bir ayda da nefes açıcı antrenmanlar yaptırıp boğalarımızı güreşlere hazırlarız. Güreşte boynu kuvvetli boğa daha dayanıklı olur. Eskiden boğalarımızın boyunları kuvvetlensin diye tarlalarımızı sürdürürdük. Şimdi o işi traktörler yapıyor. Biz de boğalara evimiz için odun taşıttırıyoruz. Bu şekilde hem antrenmanlarını yapıyorlar hem de işlerimize yardımcı oluyorlar. Biz de her gün iki üç saat işimizi gücümüzü bırakıp hayvanlarımızla spor yapıyoruz” dedi.

Yusufeli'nde Boğalar Güreşlere Hazırlanıyor-1

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi