YEŞİLYOL'a 1milyar TL

Karadeniz yayla'larını birbirine bağlayacak ‘Yeşil Yol Projesi’ bölgedeki 125 bin kişiye iş sağlayacak.

YEŞİLYOL'a 1milyar TL
YEŞİLYOL'a 1milyar TL Hayrettin Yavuz

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen ve Karadeniz yaylalarının turizm pastasından daha büyük pay almasını sağlayacak “Yeşil Yol Projesi” kapsamında Samsun ile Artvin arasındaki yaylalar birbirine bağlanacak. Dört bakanlığın yürüteceği projeye göre, yaklaşık bin kilometreyi bulan yollar birleştirilecek. 

 

1 milyar TL'lik projenin hayata geçmesinin ardından yöresel butik oteller, konaklama tesisleri ile yaylalar canlandırılacak. Turistler şehirlere inmeden sadece yayla turizmi yapabilecek. Bu şekilde Karadeniz yaylaları turizmden yıllık 2 milyar dolar gelir elde edecek. 'Yeşil Yol, Yeşil Yolculuk' sloganı ile yürütülecek proje bölgedeki 125 bin kişiye de istihdam sağlayacak.

Yaklaşık bin kilometreyi bulan yollarının yarısının asfalt, diğer yarısının ise stabilize olduğunu belirlendi. Buna göre bir harita çıkartıldı. Proje kapsamında Samsun'dan başlayarak Ordu'nun Perşembe Yaylası'na ulaşılacak. Güzergah sayesinde Çambaşı-Paşakonağı-Bektaş Kulakkaya-Kümbet yaylaları da devreye sokulacak. Yol Kürtün'de ikiye ayrılarak bir kolu Düzköy üzerinden Maçka'ya inecek. Diğer kol ise Karaca Mağarası'ndan Çakırgöl yaylasına ulaşacak.  Çakırgöl'de birleşen ulaşım aksı, doğu istikametinde Sultan Murat Yaylası'ndan geçerek Çaykara üzerinden Uzungöl'e, buradan da İkizdere-Kaptanpaşa-Kantarlı Çamlıhemşin güzergahı ile Ayder Yaylası'na ve Artvin Kafkasör'e ulaşacak.

ORDU HAYAT

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi