Muharrem İnce Boçka'da

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Borçka İktidara Hazırlık Merkezi’nin Açılış Törenine Katıldılar.

Muharrem İnce Boçka'da
Muharrem İnce Boçka'da Hayrettin Yavuz
 

 22 Şubat Cumartesi günü Borçka Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen etkinliğe katılan İnce ve Bayraktutan’ı CHP Borçka İlçe Örgütü yöneticileri, CHP Borçka Belediye Başkan Adayı Arif Solmaz, partili yurttaşlar ve Borçkalılar karşıladı. Karşılıklı sevgi gösterileri ve kucaklaşmaların ardından CHP Borçka birinci sıra belediye encümen adayı Türkan Küçük açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Ardından CHP Borçka İlçe Başkanı Yüksel Aygün, CHP Borçka Belediye Başkan Adayı Arif Solmaz, eski Milletvekili Metin Arifağaoğlu ve CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce sırasıyla konuşmalarını yaptılar. Bir miting ve şölen havasında gerçekleşen törende, Muharrem İnce, Borçka’da öğretmenlik yaptığı yıllardaki anılarından bahsederken yurttaşlara zaman zaman duygulu anlar yaşatırken zaman zamanda insanlık dersi çıkartılabilecek şeylerden bahsetti.

 

İlk konuşmayı gerçekleştiren CHP Borçka İlçe Başkanı Aygün şunları söyledi: “Kanla, barutla, ateşle ve acıyla sınandığımız günlerde, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın hemen ardından, yani 9 Eylül 1923 günü kurulan partimiz, Türk siyasi yaşamını başlatmış ve memleketimizde kurulan ilk siyasi parti olmuştur. Partimizin kurulması tüm Dünya’ya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, Türk Ulusu’nun bağımsızlığını kendi avuçları içine aldığının ve bir daha hiçbir gizli – açık haince emele teslim etmeyeceği mesajını da vermiştir.
Çok partili sisteme geçildikten sonra, altı okun temsil ettiği ilkelerinden asla taviz vermeden, alnı ak, başı dik bir siyasetle yoluna devam eden partimiz, Gazi’nin çizdiği o şanlı yolda emin adımlarla yürümeyi sürdürmüştür. Her zaman her dönemde “Halk” demiş, memleket mücadelesini demokratik yollarla vermeye devam etmiştir.
Bu gün, bizim iktidarlarımızı eleştirenlere buradan sesleniyorum: merhum ve pek saygı değer yürekli gazeteci ve siyaset adamı Bülent Ecevit’in, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olarak başbakan seçildiği 1970’li yıllarda, ülkemiz için Amerika Birleşik Devletlerini dahi karşısına alarak yürüttüğü asil siyaset nerededir? Yoksa Amerika’nın kucağından inmeden ülkemizde siyaset yapmak mümkün değil midir? Elbette mümkündür, CHP bunu göstermiştir ve her fırsatta göstermeye devam edecektir.
Şimdi önümüzde bir iktidara hazırlık süreci var. Biz bunun bilincindeyiz. Bu nedenle bu seçim büromuzun ismini “ İktidara Hazırlık Merkezi” koyduk. Ve Şundan hiçbir şüphemiz yoktur ki, İktidara doğru sarsılmaz çelik bir iradeyle adım adım ilerleyen partimiz, halkımızın dev yüreklerinde bir bayrak gibi dalgalanmaktadır. Ve yine hiçbir şüpheniz olmasın ki gönüllerde dalgalanan bu bayrak, ait olduğu yerde, iktidar makamında, en sağlam bileklerin kavradığı gönderiyle dalga dalga dalgalanacaktır.
Bu mücadelenin ilk ayağı yerel seçimlerdir. Bu mücadelede biz Borçkalılara düşen görev, Borçka’yı hak ettiği değere taşıyacak olan CHP’yi ilçe iktidarına taşımaktır. Güçlü yüreğine güvendiğim, siyasi anlamda aynı cephede yıllardır saf tuttuğum, ahlakı alnı kadar berrak sevgili kardeşim Arif Solmaz Bey’e bu yürüyüşünde başarılar diliyor, alnından öpüyorum.
Hepinize saygılar, sevgiler sunuyor; İktidara Hazırlık Merkezimizin Allah’ın izniyle hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
 
Gerçekleşen bu konuşmanın ardından söz alan CHP Borçka Belediye Başkan Adayı Arif Solmaz yaptığı coşkulu konuşmada şunları söyledi: “  Sayın Grup Başkanvekilim, sayın vekillerim, ilçe başkanım, ilçe teşkilatım, gençlik ve kadın kolları başkanlarım ve değerli ekipleri ve çok kıymetli Borçkalı hemşerilerim, hepinizi en içten duygularımla selamlıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Çok değerli hemşehrimiz, Borçkalıların Hocası Sayın Muharrem İnce, memleketiniz Borçka’ya hoş geldiniz. Bütün Borçkalı hemşehrileriniz adına sizi bir kere daha sevgi ve saygı ile kucaklıyorum. Değerli Borçkalılar,  hepinizin bildiği üzere ciddi bir seçim sürecine girmiş bulunmaktayız,  bu süreçte bizimle beraber olan, destek veren bilgi ve birikimlerini paylaşan, dualarını üstümüzden esirgemeyen tüm hemşehrilerime minnet duygularımı hepinizin önünde bir kere daha sunuyorum. 
Bugün burada, siz değerli dostlarımın katılımıyla, seçim büromuzun açılışını yapıyoruz. Bu seçim bürosu,  isminden de anlaşılacağı üzere,  farklı ve önemli bir misyon amacıyla açılmaktadır. Burası bizim İktidara Hazırlık Merkezimizdir. Allahın izniyle önce 30 Mart’ta yerelde,  hemen ardından yapılacak genel seçimlerle tüm Türkiye’de iktidara gelmiş olacağız. Bu yürüyüşteki en büyük gücümüz, önce yüce Allah, sonra da sizlerden gelmektedir.
Değerli dostlarım,  bizler Borçka’da çalışan, çabalayan,  helal lokmasını Borçka’da kazanan siyasetçileriz. Bizden evvel de Borçka ve Borçkalılar için zamanını ve emeğini vermiş büyüklerimiz olmuştu. Kendilerinin Borçka için yaptıklarını asla unutmuyor,  buradan bir kere daha vefat etmiş olan büyüklerimize Cenabı Allah’tan rahmet, hayatta olan büyüklerimize sağlık dileklerimi sunuyorum. Ancak buradan tekrar seslenmek istiyorum; şimdi bizler, bu bayrak yarışında üzerimize düşen görevi yerine getirmek için sahaya çıkmış durumdayız. Ben ve ekibim, büyüklerimizin çizdiği yolu kendimize kılavuz görerek, daha iyisini ve daha güzelini yapmak için yola çıktık. Bu hizmet iddiamız amacıyla, tüm projelerimizi hazırlamış durumdayız. Bunlar tüm Borçkalılara yönelik tek tek düşünülmüş ve profesyonellerce hazırlanmış projelerdir. Bu gün itibariyle sizler için, yaşlılarımız için, gençlerimiz için, kadınlarımız için, çocuklarımız için ve engelli vatandaşlarımız için kalem kalem hazırladığımız 44 farklı projeyi sizlerin beğenisine sunuyoruz.
Değerli hemşehrilerim, 21. yüzyılın bu ilk çeyreğinde dünya,  geleceğe dair insan aklının sınırlarını zorlayan, fersah fersah adımlar atıyor. Ülkemiz içinse, çağdaş dünyaya entegre olma zorunluluğu, özellikle Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde,  kaçınılmaz bir zorunluluk teşkil ediyor.  Ancak tüm bunlar olurken, toprağımız, baba ocağımız, güzel Borçka’mız maalesef yerinde sayıyor. Oysa ilçemiz,  Borçkalanın kendisi ve yüreği kadar temiz, sınır tanımaz ruhu kadar özgür ve uygar bir kent olmalıdır.
İşte bu hedefle;  31 Mart sabahı bambaşka bir Borçka’ya uyanmak için, sizler için, analarımız, babalarımız ve çocuklarımız için, doğayla barışık çağdaş bir kent kurmak için,  geleneğe sahip çıkarak geleceğe yürümek için geliyoruz.
Göz yummayacağız! Hep birlikte yeni bir Borçka kuracağız.”
Bu coşkulu konuşmanın ardından eski CHP Artvin Milletvekili Metin Arif Ağaoğlu geçmiş tecrübelerini anlattığı ve bütünleştirici, birleştirici içeriğe sahip kısa bir konuşma yaptı.
Son konuşmayı gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce öncelikle herkesi kucaklayıp sevip saydığını belirten samimi giriş cümlelerinin ardından iktidarı sert sözlerle eleştirerek şunları söyledi: “ Bugüne kadar birçok yere gittim ama Borçka’nın benim için ayrı bir değeri vardır. Çünkü her insanın hayatında evlilik, mezuniyet, meslek hayatına başlangıç gibi çeşitli dönüm noktaları vardır. Bu açıdan Borçka da benim için hayatımın dönüm noktalarından biridir. Sebebi ise öğretmenliğe başladığım ilk yer olmasıdır. O yüzdendir ki şu ağlamamak için kendimi zor tutuyorum.
O dönemlerde burada İmam Hatip Lisesinde fizik öğretmenliği yapıyordum. Gündoğdu Mahallesi’nde oturmaktaydım. Sizinle o zamanlara ait bir anımı paylaşmak istiyorum; Borçka İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yaparken bir sınav dönemi içindeydik ve ertesi gün sınav yapacaktım. Kış vaktiydi, biz de o aralar hanım daha atanamadığı için maddi sıkıntılar çekmekteydik. O dönemlerde okul okuyabilmek için üç beş öğrenci bir araya gelir bir evde kalırdı. Yakınlarda da bu şekilde kalan öğrencilerim vardı. Sınavdan bir gün önce kafama esti de kendilerini bir ziyaret edeyim dedim. Bir gittim ki ne göreyim sobaları yanmıyor, ev buz gibiydi, yakacak odunlarının olmadığını fark ettim ve gidip kendi evimden bir çuval odun getirip onlara verdim. Başka öğrencilerimin evine gittiğimde de manzara aynıydı onlara da aynı şeyi yaptım. Ertesi gün ise sınav falan yapmadım. Çünkü ortada bir adaletsizlik vardı. Not defterini verip alın notunuzu kendiniz girin dediğimde haksızlık olmasın diye kendisine düşük not girecek kadar adil, namuslu ve şerefli öğrencilerim vardı. O çocuklar bugün güzel yerlere gelebilmişler, birisi hakim olmuş, biri üniversitede hoca olmuş ve buna benzer bir çok örnek varda var saymakla bitmez. Onları gördükçe gurur duyuyorum. Bütün öğretmenler böyle yaparlar. O dönemlerde insanlarını devlete sınavlara bir güveni vardı. Bu gün baktığımızda ise KPSS sorunlu, Polis Meslek Yüksekokulu sınavı sorunlu, üniversite sınavı çalındı, tıpta uzmanlık sınavı çalındı, sandıktan oy da çalındı ve benzeri şeylere sıkça rastlanır oldu. Böyle güvensiz bir ortam içindeyiz.  İşte düşünün, o dönemin İmam Hatip okuyan hakiki ve samimi şerefli dindar insanlarıyla, bu dönemde iktidarda olan İmam Hatip Liselerini dilinden düşürmeyen, dindar geçinenler arasında ki farkı görün. Şimdi iktidarda olan dindar geçinenlerin evlerinden milyon dolarlar, para sayma makinaları, ayakkabı kutuları ve para kasaları çıkıyor. Soygun, rüşvet almış başını gidiyor. Bir bakan oğlunu arayıp ‘oğlum ne kadar paran kaldı’ diyor, oğlu da ‘çok değil baba biliyorsun’ diyor, baba tekrar soruyor ‘ne kadar oğlum’, oğlu da bu sefer ‘bir milyon iki yüz civarı baba’ diyor. İşte gördüğünüz gibi halkımız işsiz ve yoksul bir duruma itilmişken bakan çocukları da nerden geldiği belli olmayan trilyonları az buluyor. Bizimle onların arasında ki fark buradadır işte. Bugün bu iktidardan, Türkiye’yi yöneten bu haramzadelerden öğrenecek bir şeyimiz yok bizim. Bunların ne Müslümanlığı Müslümanlık ne de insanlığı insanlık. Haram helal ver Allah’ım, garip kulun yer Allah’ım. Yok böyle bir şey!  Müslümanlar ikiye ayrıldı bu ülkede; biri bizim gibi kalu beladan beri Müslüman olanlar, bir de Tayyip’ten sonra Müslüman olanlar çıktı. Biz bu topraklarda hep Müslüman’dık elhamdülillah. Bunlarla sınanacak şeyimiz yok bizim. Her şey ortadadır, açık ve nettir.
 Sevgili vatandaşlarım sonuç olarak dediğim gibi her şey ortada ve sizde her şeyi görmektesiniz. Bu sefer ki seçimlerde sizden oy vermenizi ve geçtiğimiz seçimlerde çok az farkla kaybettiğimiz belediyeyi, ilçe iktidarını CHP’mize kazandırmanızı, Arif Solmaz kardeşimi de belediye başkanı olarak görmek istiyorum. Bu gerçekleştikten sonra Borçka’da her türlü hizmetin gerçekleşeceğine, gerekirse diğer büyük belediyelerimizden bile destekler alarak, Borçka’yı hiçbir şekilde es geçmeyeceğimizden, Borçka halkının hakkı olan her türlü hizmetin gerçekleşeceğine ben kefilim. Hep birlikte yepyeni daha güzel bir Borçka kurmak için desteklerinize ihtiyacımız var. Hep beraber el ele vererek, CHP’de birleşerek bunu başarabiliriz. Arif Solmaz kardeşime çıktığı bu yolda başarılar diliyor alnından öpüyorum.
31 Mart sabahı bambaşka bir Borçka’da uyanmanız dileğiyle. Hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum. Hoş çakalın, sevgiyle kalın.”

İnce’nin konuşmasını sonlandırmasının ardından İnce ve beraberindeki grup tekrar insanlarla sevgi dolu kucaklaşmalar yapıp Borçka’dan ayrıldılar. Son olarak ise biten törenin ardından partili gençler ve vatandaşlar alanda, Hemşin Horonu vurup eğlendikten sonra dağıldılar.    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi