HES'e karşı çıktı işten atıldı

15 yıldır bekçi olarak çalıştığı belediyeden, Kurumun yürüttüğü işleri sabote ettiği suçlamasıyla işten çıkarıldı.

HES'e karşı çıktı işten atıldı
HES'e karşı çıktı işten atıldı Hayrettin Yavuz

 

 

    RİZE'de, evinin yakınında yer alan Andon İçme Suyu Tesisleri'ne su sağlayan Andon Deresi'ne Rize Belediyesi tarafından hidroelektrik santral (HES) kurulmasına karşı çıkan ve önceki gün Jandarma tarafından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Yusuf Esir, 15 yıldır bekçi olarak çalıştığı belediyeden, 'Kurumun yürüttüğü işleri sabote ettiği' suçlamasıyla işten çıkarıldı.


Rize Belediyesi’ne bağlı Andon İçme Suyu Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği'nce, tesise su sağlayan Andon Deresi üzerine HES yapılması için 3 ay önce Küçükçayır Köyü'nde iş makineleriyle kanal kazılıp boru döşeme çalışması başlatıldı. Bölgede HES’lere karşı verdiği mücadeleyle bilinen ve mahkemenin bilirkişi ücretini ödemek için ahırındaki ineğini satan Kazım Delal ile ona destek veren Yusuf Esir’in öncülüğündeki köylüler, çalışmaları engellemek amacıyla kamyonetlerini çalışma yapılacak alanın önüne çekerek nöbet tutmaya başladı.

4 gün önce Kazım Delal'in işleri nedeniyle il dışına çıkmasının ardından HES şirketi çalışanları, 50 jandarma eşliğinde iş makineleriyle köye geldi. Jandarma, çekici ile çalışmayı engelleyen araçları kaldırdı, direnen Nazım Delal ile Yusuf Esir’i gözaltına aldı. Ardından da köyde HES çalışması başladı.

“BU FİİLİNİZİN CEZASI DİREK İHRAÇ”

Rize Belediyesi’ne ait Andon İçme Suyu Tesislerinde 15 yıldır bekçi olarak çalışan Yusuf Esir, köyündeki evinin önünde kurulacak HES’e karşı çıkmaya başlayınca, önce görev yeri değiştirildi, 65 kilometre uzaklıktaki Kalkandere İlçesi’nde bir şantiyede görevlendirildi. Buna rağmen HES projesine karşı çıkmayı sürdüren Yusuf Esir’e önceki gün de Rize Belediyesi’nden gelen bir yazı ile iş akdi fesh edildi. Esir’e gönderilen ihbarnamede şu ifadelere yer verildi:

“Bölgedeki faaliyetleri durdurmak amacıyla ikamet ettiğiniz Küçükçayır köyündeki bir grup vatandaşla organize bir şekilde kurumumuzun yürüttüğü işleri sabote etmek, Rize Valiliği’nin talimatıyla orada bulunan Jandarma ekiplerine rağmen imalat işini durdurmak üzere eylem ve engelleme yapmaktasınız. Toplu iş sözleşmesinde bulunan ceza cetvelinin 23’üncü ve 25’üncü maddelerine göre bu fiilinizin cezası direkt ihraç olarak belirtilmiştir.”

Kararın iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne başvuran Yusuf Esir, “Evimin yanında tapulu arazilerimde HES yapacaklar. Buna karşı çıktığım için işten çıkarıldım. Hakkımı sonuna kadar arayacağım” dedi.


 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi