Beyaz Minderde 19.uncu Kar Üstü Güreşleri

Artvin’in Şavşat İlçesine bağlı Veliköy´de bu yıl 19´.uncusu düzenlenen Kar Üstü Karakucak Güreşleri yapıldı.

Beyaz Minderde 19.uncu Kar Üstü Güreşleri
Beyaz Minderde 19.uncu Kar Üstü Güreşleri Hayrettin Yavuz
 
Kar üstünde ancak güneş altında yapılan güreşleri Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla, Şavşat Kaymakam´ı Cemil Sarıoğlu, İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner, İl Müftüsü Kemal Uçkun, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, İl Genel Meclis Üyesi Hasan Temiz, Ak Parti Artvin Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocatepe ve yaklaşık 2 bin kişi izledi. Güneşli bir havada yapılan karşılaşmalara Artvin´in yanı sıra Sivas, Erzurum, Kars ve Rize, Trabzon, Samsun, İstanbul, Tokat ve Gürcistan olmak üzere toplam 130 sporcu katıldı.
 
YEREL VE ULUSAL BASINIMIZ TEŞEKKÜR EDERİM
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan program sanatçı Bayar Şahin’in konseri ile protokol ve halkın birlikte oynadığı horanla devam etti. Açılış konuşmasını yapan Veliköy Muhtarı İrfan Avcı 19.’uncusu düzenlenen Karakucak Güreşleri’ne katılan konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “19.’uncusunu düzenlemiş olduğumuz kar güreşlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Görsel ve yazılı basına yansımasından sonra süre gelen kültür şenliğimiz ilimizin yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasına vesile olmuştur. Artvin ülkemizin Kuzey Doğusu’nda Anadolu’nun yeşil şirin bir kentidir.
 
BÜYÜK KENTLERE GÖÇ SORUN OLMUŞTUR!
 
Son yılarda barajlar kenti olarak anılsa da yol ağlarında bir takım iyileştirmeler yapılsa da ulaşım ve istihdam sorunu yeterince çözülememiştir. İnsanlarımızın köylerden şehirlere göçü devam etmiş bölgede nüfus azalmıştır. Büyük kentlerin doluluk oranı hat safaya ulaşmış olup siteler, rezidanslar, gökdelenler cam ve beton yığınlarından yaşanmaz hale gelmiştir. Bunun içindir ki güzelim memleketimizin göğe komşu topraklarının önemi artmaktadır. Ülkemde yaşayan tüm insanların yüreği memleket ve insan sevgisiyle dolu, adalet duygusundan ayrılmayan Misak -i Milli sınırları içerisinde sevgi kardeşlik barıştan yana olmaları en büyük dileğimdir. Bu organizasyondan yıllarca maddi ve manevi yardımlarını esirgemeyen Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza, Artvin Belediye Başkanımıza, Spor İl Müdürlüğümüze, Kültür Ve Turizm Müdürlüğümüze, İl Genel Meclis Üyelerine, Köy Muhtarlarımıza, bölge esnafına, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum örgütlerine ve Artvin halkına sonsuz şükranlarımı sunarım. Her yıl İstanbul’dan güreşlerimize katılan Veliköy Dernek Yönetimine teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Kar Üstü Karakucak Güreşleri’mize iştirak eden Gürcistan heyetine ülkemizin değişik İllerinden gelen güreşçilerimize ve hakemlerimize, cazgırımıza, federasyon temsilcilerimize, sanatçı dostlarımıza teşekkür eder yapılacak müsabakaların Türk sporuna yakışır biçimde geçmesini arzu eder sporcu kardeşlerimize başarılar dilerim” dedi       
 
DERNEK BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
 
Daha sonra söz alan Artvin Şavşat Veliköy Kalkındırma Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Adil Temur yaptığı kısa konuşmasında, “ Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Muhtarlığı ve derneğimizin katkılarıyla düzenlenen 19’uncu Karüstü Karakucak Güreşleri’mize katılımınızdan dolayı burada bunan herkese dernek yönetimi adına teşekkür ediyorum. Bizlere her yıl İstanbul’dan buraya gelmemizde yardımını esirgemeyen Küçükçekmece Belediye Başkanı Sayın Aziz Yeniay’a, Kültür Bakanlığı ve Turizm İl Müdürlüğü’ne, Güreş Federasyonu’na, İl Spor Müdürlüğü’ne, Artvin Hizmet Vakfı Başkanı Hakan Bekar’a, Şavşat Köyleri Dernekleri’ne, Şavşat esnafına, Muhtarımız İrfan Avcı’ya, geçmiş yıllarda yardımlarını esirgemeyen kamu kuruluşları ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi. 
 
BU KÜLTÜRÜ TANITMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
 
Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ise konuşması da ,kar üzerinde beyaz minderde dünyada ve Türkiye’de, Artvin’de tek olan Veliköy’deki güreşleri tanıtmak için elimizden geleni yapacağız dedi. Bu festivale bütün köylerimizden bütün şehirlerimizden bütün ilçelerimizden insanlar buraya tek bir amaç için geliyor spor için kardeşlik için barış için bir birlerinin aralarındaki sevgiyi çoğaltmak için geldiler. İnşallah buna vesile olur burada dostluklar arkadaşlıklar kurulur dedi.
 
Ak Parti Millet Vekili İsrafil Kışla ise , “Veliköy kar üzerinde Karakucak Güreşleri’nin 19.’uncusunu bu gün burada icra ediyoruz. Gerçekten her geçen gün bu festival çok daha anlamlı çok daha profesyonel şekilde icra ediliyor. Bu yıl bakıyorum halkımızın ciddi bir teveccühü var esas bu festivalleri anlamlı kılan sizlersiniz sizler eğer buraya katılmamış olsanız doğrusu bu festivalin bir anlamı olmaz. O bakımdan ilk önce buraya ilgi gösteren bütün halkımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.
 
Artvin’imizi, İlçelerimizi, köylerimizi ve doğal güzelliklerimizi gerek Türkiye’ye gerek Dünya’ya yeterince tanıtma fırsatımız yok onun için bu tür festivallerin hem ata sporu güreşi destekleme anlamında güzelliği söz konusu iken bunun yanında da Artvin’in tanıtımı noktasında çok anlamlı bir diğer yönüyle de diğer festivaller malum yazın yapılır. Artvin de 50-60 festival var birbirine benzer ama Veliköy bunlardan çok farklı kışın kar üzerinde doğal beyaz minder üzerinde kar güreşlerine dünyanın hiçbir yerinde rastlamanız görmemiz mümkün değil. Bu vesileyle Artvin’in tanıtımına desteklerinden dolayı Veliköy sakinlerine teşekkür ediyoruz” dedi
 
VELİKÖY’Ü BÖYLE BİR GELENEĞİ YAŞATTIĞI İÇİN KUTLUYORUM
 
Artvin Valisi Kemal Cirit ise, Niçin Artvin’i tercih edelim? Her neslin farklı bir kültürle değerlendirildiği ve alternatifsiz bir il olduğu için tercih edelim. Küçük köyünde bile dünyaya barış ve kardeşlik mesajı veren koca yürekli insanlarla tanışmak için tercih edelim. Bu gün saklı cennet Şavşat’ın bu güzel köyünden sizlere sesleniyoruz ve kış turizminin denenmemiş farklı bir versiyonu ile biz de varız diyoruz. Bir etkinliğe geleneksellik atfedilecekse bunu en farklı şekliyle tüm ülkeye gösteren Veliköy’ü kutluyorum. Etkinliğini sadece ülke içinde değil Uluslararası boyutla taçlandırdıkları için kutluyorum.
 
Artvin oldukça farklı bir coğrafya bir tarafta kayak merkezimizde kayarsınız diğer tarafta renklerin her tonunu bütün muhteşemliğiyle karşımızda olan bir bölgemizde tabiatla iç içe olursuz. Artvin’e geliniz ve çat kapı misafir olunuz o güzel yüreklere ve farklı kültürlerin nasıl bir arada kardeşçe ve en samimi haliyle yaşandığını gözlerinizle görünüz. Biz alternatifi olmayan bir ilde yaşıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum Veliköy Muhtar’ını kutluyorum, Veliköylüleri kutluyorum ve karda güreş tutan sporcularımıza başarılar diliyorum onlar bu gün karda spor yarken Artvin ilinin tanıtımına da katkı yaptıklarını bizler unutmuyoruz. Başarılar diliyor saygılar sunuyoruz.” dedi
 
Protokol konuşmalarının ardından karakucak güreşlerine geçildi. Havanın açık ve güneşli olmasından dolayı vatandaşlar güreşlere yoğun ilgi gösterdi. Güreşleri yaklaşık 2 bin kişi izledi. Zaman zaman güreşçilerin sahanın dışına çıkarak seyircilere zor anlar yaşattılar. 11 kategoride yapılacak güreşlerde dereceye girenlere toplam 15 bin lira para ödülü ile madalya verildi. Baş Pehlivana Erzurum bölgesinden Kenan Gör oldu başpehlivana üç bin TL para ödülü verildi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi