Ordu'da fark 2' ye kadar indi

29 Mart yerel seçimlerine 50 gün kala, MAK Danışmanlık Şirketi 30 büyükşehiri kapsayan araştırmasının sonuçlarını açıklandı. Yapılan araştırmaya göre; AK Parti İstanbul ve Ankara'da ipi göğüslüyor. İzmir'de ise fark 2 puana kadar indi. İSTANBUL'DA FARK 7 PUAN

Ordu'da fark 2' ye kadar indi
Ordu'da fark 2' ye kadar indi Hayrettin Yavuz

 

İSTANBUL'DA FARK 7 PUAN

İstanbul hiç kuşkusuzki siyasi partiler için en önemli kent. Türkiye'nin mega kentinde yapılan son anketler AK Parti'yi önde gösterirken, CHP adına büyük umutlarla seçime giren Mustafa Sarıgül partinin oylarını yüzde 38'lere kadar çıkardığı konuşuluyor. İstanbul seçmeninin nabzının tutan MAK Danışmanlık'ın bu ilde yaptığı ankette AK Parti'ye destek oranı yüzde 44 olarak belirlendi. CHP'nin adayı Mustafa Sarıgül'ün yüzde 37 ile ikinci sırada yer aldığı araştırmada MHP yüzde 5'te kaldı.

ANKARA'DA GÖKÇEK İPİ GÖĞÜSLÜYOR

Ankara'da CHP'nin Mansur Yavaş ile seçime girmesi, büyük tartışma yaratmıştı. 4 dönemdir Melih Gökçek'in oturduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi koltuğunda 30 Mart'ta kimin oturacağı merak konusu. Yapılan son araştırmaya göre Başkent Ankara'da yüzde 43 ile ipi göğüslüyor. CHP'nin yüzde 34'lük kesimin desteğini aldığı kentte, yüzde 15 ile MHP üçüncü sırada.

İZMİR'DE FARK 2 PUANA İNDİ

İzmir'de Binali Yıldırım ile Aziz Kocaoğlu arasında kıyasıya bir mücadele var. CHP'nin kalesi olan İzmir'de AK Parti adayı Yıldırım'a destek yüzde 43 oranında. Mevcut başkan Kocaoğlu'nun bir dönem daha başkanlık yapmak istediği İzmir'de CHP'ye destek ise yüzde 45 civarında.

ADANA'DA BAŞA BAŞ MÜCADELE

30 Martta yapılacak olan yerel seçimlerin en çekişmeli geçeceği illerin başında şüphesiz Adana gelmektedir. Zira; Adana, sosyo kültürel yapısı ve demografik oy dağılım haritası itibarıyla zaten AK Parti, CHP ve MHP nin birbirlerine çok yakın oy dağılımına sahip oldukları bir büyük şehirdir. Adana'da AK Parti yüzde 29, MHP yüzde 28, CHP ise yüzde 27'lik kesimin desteğini alıyor.

CHP KALESİNİ KAYBETTİ

Antalya 2009 yerel seçimlerinde AK Parti'nin seçimi kaybettiğinde en büyük şoku yaşadığı şehir olarak aklımızda kaldı. Bu dönemde iktidar partisi geçen dönem belediye başkanlığını CHP ye karşı kaybeden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel'le yarışırken, CHP mevcut başkan Mustafa Akaydın'la yarışacak. CHP'nin kalesi olarak gösterilen Antalya'da AK Parti yüzde 39 ile ilk sırada yer alırken, CHP yüzde 37'de kaldı.

AYDIN'DA ÇEKİŞME

Şüphesiz seçimlerin en çekişmeli geçeceği illerden biri de AYDIN… CHP'nin mevcut bayan belediye başkanı Özlem Çerçioğlu'na karşılık AK Parti Mustafa Savaş'ı sahaya sürdü. Ancak sürpriz MHP'den Ali Uzunırmak'ın aday olduğu kentte CHP ile AK Parti yüzde 31'lik oy oranıyla ilk sırada yer alıyor. Aydın seçmeninin yüzde 30 ise MHP'nin adayını desteklediğini belirtti.

BALIKESİR'DE AK PARTİ-MHP SAVAŞI

AK Parti'nin 2009 da MHP'ye karşı belediye başkanlığını kaybettiği Balıkesir'e bu dönem Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur ile girmesi Balıkesir'e verdiği önemi göstermesi bakımından önemli… MHP'nin mevcut başkanla gireceği yarışta AK Parti bir adım önde görünüyor. Balıkesir'de AK Parti yüzde 38 ile ik sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 36'lık kesimin desteğini alan MHP var. Balıkesir'de CHP'ye destek yüzde 17'de kaldı.

AK PARTİ BURSA'DA ÇOK RAHAT

AK Parti'nin çok rahat olduğu illerden biri olan Bursa'da Ak Parti'nin nerdeyse oylarının yarısını alıyor. Bu şekliyle Bursa yerel seçimden öte genel seçimde Türkiye geneli tablosuna yakın bir görüntü vermektedir. Bursa seçmeninin yüzde 49'u AK Parti'nin adayını destekleyeceğini belirtirken, yüzde 28'lik kesimde tercihinin CHP'nin adayından yana kullanacağını belirtti.

İTTİFAK İDDİASI

AK Parti'nin favori olduğu illerden Denizli'de özellikle uzun yıllar sonra bir bakan sahibi olması yerel seçim anketine de yansıdı. CHP nin ikinci parti olduğu Denizli de seçmenler arasında bir CHP-MHP ittifakı konuşuluyor. Denizli seçmeninin yüzde yüzde 42'si tercihini AK Parti adayından yana kullandı. CHP'nin yüzde 32'lik kesimin desteğini aldığı ilde, MHP yüzde 21'de kaldı.

DİYARBAKIR BDP DİYOR

AK Parti'nin Galip Ensarioğlu ile girdiği yarışta Diyarbakır'da favori parti BDP olarak görülmektedir. AK Parti'nin oyunu ciddi anlamda artırabileceği Diyarbakır'da Saadet Partisi de eski bir Belediye Başkanı ile yarışıyor. Diyarbakırlı seçmenin yüzde 50'lik kesimi tercihini BDP'den yana kullanırken, ikinci sıradaki AK Parti'ye destek yüzde 43'te kaldı. Diyarbakır'da CHP ve MHP'ye oy çıkmadı.

ERZURUM'DA MEHMET SEKMEN RAHAT

Kurulduğu günden bu yana AK Parti'nin kalesi bir şehir olan Erzurum; 2 dönem belediye başkanlığı yapan ve partisinin oyunu cidden artıran Ahmet Küçükler'in yerine bu dönem İstanbul'dan bir deneyimli siyasetçiyle Mehmet Sekmen'le sahada… Erzurum'da yüzde 58'lik gibi büyük bir kesim AK Parti'nin adayını desteklerken, ikinci sırada yüzde 30 ile MHP var.

BÜYÜKERŞEN'İ ZORLAYAN ADAY

CHP'nin kalesi olmaktan öte kişisel başarısı dikkat çeken Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen bu dönem geçen dönemler kadar rahat değil. Zira Ak Parti bölgede çok sevilen Harun Karacan ile yarışta. Bu ilde yüzde 45 ile ilk sırada yer alan CHP'yi 2 puan gerisinde yüzde 43 ile AK Parti izliyor.

GAZİANTEP'TE FATMA ŞAHİN FARKI

AK Parti'nin Fatma Şahin'le yarışacağı Gazi Antep'te kendine en yakın partinin yaklaşık iki katı oy alabildiği bir tablo ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla anketlerin diliyle eski Bakan Şahin yeni dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak karşımıza çıkıyor. Gaziantep'te AK Parti'ye destek yüzde 52 olarak belirlenirken, ikinci sıradaki CHP yüzde 30'da kaldı.

HATAY'DA İLGİNÇ YARIŞ

AK Parti'nin Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin'le gireceği seçimde; 2009 yılında AK Parti'den seçilen ve halen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olan Lütfü Savaş'ın CHP'ye geçmesi ve CHP tarafından aday yapılması çok ilginç bir seçim yaşanacağının habercisi. Hatay'da seçmenin yüzde 45'i yerel seçimlerde AK Parti'ye destek vereceğini belirtirken, CHP'ye destek yüzde 36 olarak belirlendi.

KAYSERİ'DE FARK 40 PUAN

AK Parti'nin kalesi şehirlerden biri olan K.Maraş'ta iktidar partisi seçime il başkanı M. Fatih Erkoç'la giriyor. MHP'nin Tahir Akgemci ile yarışacağı seçimde, diğer partilerin seçimin kaderinde etkin bir oy alması muhtemel görülmüyor. Bu ilde AK Parti seçmenin yüzde 62 gibi büyük bir kısmının desteğini alırken, ikinci sıradaki MHP yüzde 24'lük kesim tarafından desteklendi.

KAYSERİ'DE DESTEK YÜZDE 63

AK Parti en önemli kalelerinden Kayseri'de seçimlerin uzak ara favorisi olarak dikkat çekiyor. İktidar partisi 3. dönemde de seçimlere mevcut başkan Mehmet Özhaseki ile giriyor. Özhaseki'ye destek yüzde 63 civarında. Yüzde 20 ile ikinci sırada yer alan MHP'yi yüzde 11 ile CHP izliyor.

KOCAELİ YENİDEN 'KARAOSMANOĞLU' DİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde AK Parti favori durumda. İktidar partisi seçime mevcut başkan İbrahim Karaosmanoğlu'yla girerken CHP özellikle merkez ilçeye yüklenmiş durumda. Bu ilde AK Parti yüzde 51 ile ilk sırada yer alıyor. Yüzde 31 ile ikinci sırada yer alan CHP'yi yüzde 7 ile MHP takip ediyor.

KONYA'DA REKOR

AK Parti'nin en yüksek oy oranına sahip olduğu büyükşehir Konya'dır. Bu ilde AK Parti seçime mevcut büyükşehir belediye başkanı Tahir Akyürek ile giriyor. Yüzde 65 gibi rekor bir oyla ilk sırada yer alan AK Parti'nin en yakın takipçisi yüzde 15 ile MHP.

MALATYA'DA 'SAADET' SÜRPRİZİ

Yerel seçimlerde AK partinin favori olduğu illerden biri de Malatya… Ancak özellikle geçmişte 2 dönem Malatya'da belediye başkanlığı yapan A. Münir Erkal'ın Saadet Partisi'nden aday olması seçimin kazanan anlamında sonucunu değiştirmese de Saadetin oy oranında sürpriz bir sonuç çıkmasını muhtemel hale getirebilir. Malatya'da yüzde 50'lik kesimin desteğini alan AK Parti'yi yüzde 25 ile Saadet Partisi izliyor.

MANİSA'DA KIRAN KIRANA MÜCADELE

AK Parti'nin seçime Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ile gireceği Manisa'da MHP ile kıran kırana bir mücadele yaşanacak. AK Parti bir adım önde olduğu yarışta yüzde 38'lik kesimin desteğini alırken, ikinci sıradaki MHP yüzde 36'lık kesimin desteğini aldı.

MARDİN'DE AHMET TÜRK FARKI

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı şu anda Ak Parti'de… AK Parti'de mevcut belediye başkanı yerine adayını değiştirdiği yerel seçimlere BDP Ahmet Türk'le giriyor… Bu durum BDP'yi Mardin'de favori parti haline getiriyor. Bu ilde yüzde 46'lık kesimin desteğini alan BDP ilk sırada yer alırken, 2 paun gerisindeki AK Parti yüzde 44'de kaldı.

EN ÇEKİŞMELİ ŞEHİR

Türkiye geneli büyükşehir belediyeleri içinde en çekişmeli şehirlerden biri olan Mersin'de AK Parti seçime Mustafa Sever'le girerken, CHP mevcut belediye başkanıyla yarışıyor. Seçimde bir diğer iddialı parti MHP seçime Tarsus'un başarılı belediye başkanı ile giriyor. Bu ilde yüzde 27'lik kesimin desteğini alan AK Parti ve CHP'yi yüzde 26 ile MHP izliyor.

MUĞLA'DA CHP İPİ GÖĞÜSLÜYOR

Büyükşehir yasasıyla AK Parti'nin avantaj elde ettiği şehirlerden birisi Muğla'dır. İktidar partisinin Muğla Üniversite rektörü ile yarışacağı seçimde özellikle seçmen arasında çok sevilen Mestan Yayman'ın merkez ilçe Menteşe'de aday olması AK Parti'nin en önemli avantajı. CHP seçimde ipi göğüslemeye daha yakın. Araştırmada CHP seçmenin yüzde 37'sinin desteğini alırken, AK Parti yüzde 29'da kaldı.

ORDU'DA FARK 2 PUAN

AK Parti'nin Milletvekili Enver Yılmaz'la yarışacağı seçimde CHP iki dönemdir seçimi kazanan Seyid Torun'la yarışa girdi. Çekişmenin hakim olacağı illerden biri olan Ordu'da CHP yüzde 44, AK Parti ise yüzde 46'lık kesimin desteğini aldı.

SAKARYA'DA MAKAS AÇILIYOR

Ak Parti'nin favori olduğu illerden biri de Sakarya. Bu ilde Ak Parti lehine açık makasın kapanması nerdeyse imkansız görülmektedir. Yüzde 46'lık kesim seçimlerde AK Parti'nin adayını destekleyeceğini belirtirken, ikinci sıradaki MHP'ye destek yüzde 30 olarak belirlendi.

SAMSUN'DA AK PARTİ FAVORİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin AK Parti için çok kolay geçeceği görülüyor. Yüzde 45'lik kesimin desteğini alan AK Parti'yi yüzde 24'le CHP takip ediyor. Samsun'da MHP'ye destek yüzde 23.

BAYDEMİR HAYALKIRIKLIĞI YAŞAYACAK

BDP'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile yarışacağı Şanlıurfa'da AK Parti CelaCelalettin Güvenç ile sahaya iniyor. Ancak yapılan araştırmalara göre, Baydemir kozunu sahaya süren BDP, beklenen çıkışı yapamadı. Yüzde 62 ile AK Parti'nin ilk sırada yer aldığı kentte, Baydemir'e destek yüzde 25 oldu.

AK PARTİ'NİN TEKİRDAĞ AŞKI

CHP'nin favori olduğu Tekirdağ'da Büyükşehir yasasıyla oy kullanacak kırsalın yaklaşımı AK Partiyi umutlandırıyor. Öyle ki Çorlu'ya milletvekilini belediye başkan adayı koyan iktidar partisi bu seçime verdiği önemi gösteriyor. Tekirdağ'da AK Parti yüzde 36, CHP ise yüzde 38'lik kesim tarafından destekleniyor.

CHP, TRABZON'A ASILIYOR

AK Parti'nin mevcut başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'yla gireceği yarışa CHP'de çok ciddi asılıyor. Ancak özellikle kırsalında oy kullanacak olması AK Parti lehine rahat bir yarış olacağını gösteriyor. Bu ilde yüzde 45'lik kesimin desteğini alan AK Parti'yi yüzde 41 ile CHP izliyor. Trabzon'da MHP'ye destek yüzde 7 civarında.

VAN'DA AK PARTİ ÖNE GEÇTİ

BDP'nin kaybetmemek için çok ciddi mücadele verdiği Van Büyükşehir Belediyesi iktidarın deprem sonrası yeniden inşa ettiği bir şehir oldu. Bu ilde AK Parti adayına destek yüzde 47 olarak tespit edilirken, ikinci sıradaki BDP yüzde 44'lük kesim tarafından destekleniyor.

KAYNAK: haberler.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi