Yalanların Sözcü'sü

Sözcü, Sabah-atv'nin satışıyla ilgili paralel polisin sözcüsü kesildi. 630 milyon doların, Başbakan'ın damadı Berat Albayrak'ın zırhlı aracıyla taşındığını iddia etti. Ancak Albayrak'ın böyle bir aracı yoktu. Kastedilen para ise ancak 7 kamyonla taşınabilirdi

Yalanların Sözcü'sü
Yalanların Sözcü'sü Hayrettin Yavuz


Gücünü baronlardan alan ve "paralel devleti" görmezden gelen Sözcü gazetesi, "paralel polisin" tuzağına düştü. Sabah-atv'nin satışına yönelik asılsız haberleri manşete taşıyarak kamuoyunu yanılttı. Sözcü gazetesinin imtiyaz sahibi Burak Akbay, Sabah-atv'nin satışı ile ilgili dün "Havuzun paraları damadın zırhlı aracıyla taşınmış" başlıklı haberi manşetine taşıdı. 

O ARAÇ ALBAYRAK'IN DEĞİL 
Bu haberde, Başbakan'ın damadı Berat Albayrak'a ait olduğu iddia edilen zırhlı aracın işadamı Mehmet Cengiz'in holdinginden para aldığı, daha sonra aracın Ziraat Bankası lojmanlarına gittiği, ardından da paraların Ahmet Çalık'ın bankası Aktif Bank'a götürdüğü öne sürüldü. Ancak haber, baştan aşağı gerçek dışıydı. Çalık Grubu'nun eski CEO'su Berat Albayrak'ın Mercedes Vito marka zırhlı minibüsü hiç olmadı. Albayrak, hep BMV marka otomobil kullandı. 

'PALAVRANIN BU KADARI' 
Gazetenin "Sabah-atv'ye gidecek 630 milyon dolar için film gibi operasyon" iddiası ise ticaretle uğraşan herkesi güldürdü. Sözcü'nün yalan haberindeki tutarsızlığa dikkat çeken işadamları, "Palavranın bu kadarı da fazla" yorumunu yaptı. Üstelik haberde adı geçen 630 milyon dolar, Türk Lirası'na çevrildiğinde 1.4 milyar liraya denk geliyor. Bu büyüklükteki bir paranın bir minibüse sığması ise imkansız olarak görülüyor. 

7 KAMYONA BİLE SIĞMAZ 
Eski Bakan Abdüllatif Şener, "630 milyon doları Türk Lirası'na çevirdiğinizde o kadar büyük hacme kavuşur ki minibüse falan sığmaz. Onu ancak 7 kamyonla taşıyabilirsiniz" dedi. Çünkü, 630 milyon dolar, 100'lük banknotlar halindeyse 6 milyon 300 bin adeti kapsıyor. Bunun da en az 3 minibüsle taşınması gerekiyor. İşte bu gerçekler, kendisini yalanlara adayan gazetenin, paralel polisin maşası olduğunu gözler önüne serdi. Cemaatin sızdırdığı iddia edilen asılsız fotoğraflarla, Türkiye'yi kandırdı. TAKVİM ise "PARA BABASI" başlıklı hayal ürünü manşetiyle, Sözcü'ye anladığı dilden cevap verdi. 

PARALEL SIZINTI
Okyanus ötesinden yönetilen paralel yapının polisi, Sabah-atv'nin satışıyla ilgili asılsız fotoğrafları Sözcü ile paylaştı. Gazete ise yasa dışı örgütlenmenin oyununu hayata geçirdi.

Bir dönemin 'Gölge Adam'ı, usta gazeteci Ertuğrul Akbay, SÖZCÜ'nün başına oğlu Burak Akbay'ı oturttu. Ancak gazete, paralel yapının sözcüsü oldu. Yaptığı yalan haberlerle Hükümet'i hedef aldı. İşi o kadar ileriye götürdü ki, ancak 7 kamyona sığacak paranın küçük bir araçla taşındığını iddia ederek, Başbakan'ın damadı Berat Albayrak'a iftira attı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi