Arhavi Doğa Koruma Platformu'ndan Basın Açıklaması

Sevgili Arhavililer, İstanbul’da Yaşayan İstanbul Arhavililer Derneği yönetimi ve üyeleri,, Ankara’da yaşayan Ankara Ankara Arhavililer Vakfı Yönetimi ve üyeleri, Bursadan, İzmitten gelen Arhavililer, Damdan düşeni anca damdan düşer anlayışıyla ortak sorunumuzda bize destek veren Fındıklı …… Arhavili gençlik adına hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Arhavi Doğa Koruma Platformu'ndan Basın Açıklaması
Arhavi Doğa Koruma Platformu'ndan Basın Açıklaması Hayrettin Yavuz


                 Ülkemiz ve bölgemiz çok büyük bir ekolojik yıkım ile karşı karşıyadır. Bugün burada bu yıkıma karşı sesimizi yükseltmek, derelerimizin sesi ve çığlığı olmak için toplandık. Yurdumuzun dört bir yanı vahşi bir şekilde dereleri kurutmak isteyen bir saldırı altındadır.

              Bilindiği gibi; Kaynağından denize döküldüğü yere kadar Derelerimiz üzerinde Hidro Elektrik Santrallar inşa edilmek istenmekte. Üstelik bunu; dereleri borular içine akıtarak ve geriye % 10 gibi komik bir can suyu bırakarak yapmak istiyorlar.

                 Bu, derelerin aktığı bütün vadilerin suyunu kurutmak, yeşili öldürmek, yaşamı bitirmek demektir. Eğer bu yıkıma dur diyemez, bu yıkımı durdurmaz isek tüm derelerimiz ama tüm derelerimiz KURUTULACAKTIR.

                 Bir çoğumuz, Karadeniz Sahil Yolu’ndaki yanlışı, denizle aramıza giren 7 metrelik duvarlarla farketti. Deniz dolduruldu, kıyılar yok edildi. Böylece, kültürümüzün en önemli parçalarından biri de yok edilerek, adeta kültürel kimliğimizin bir ayağı kopartıldı. Denizden koparıldık. Şimdi de kimliğimiz oluşturan, bizi biz yapan, çocukluğundan beri şırıltısını dinlediğimiz, yaz aylarında çay toplayıp sonrasında temiz sularında şenlendiğimiz ve yıkandığımız, uğruna türküler yaktığımız kültürümüzün en önemli parçalarından biri olan derelerimiz de kurutularak, adeta kimliğimizin bir yapı taşı daha yok edilmek isteniyor. Kültürel köklerimiz budanmak istenmekte. .

                 Arhavi Deresinin; Sidere, Balıklı, Durguna, Zurguna, Agara, Kamilet, Sevail, Üçırmak ve Lome olmak üzere tüm kollarında, 1500 metrelerden en son cezaevi yanına kadar, yani nerede ise derenin denize döküldüğü yere kadar, tüm derelerimiz kurutulmak istenmekte.

                 Kamilet Deresinde aşağıdan yukarıya doğru; TAŞLIKAYA, ORTA ve NARİN HES,

                 Durguna Deresinde; ÇAMLICA ve BALIKLI HES,

                 Zurguna Deresinde; MEŞELİ-1 ve MEŞELİ-2,

                 Agara Deresi üzerinde; SOĞUKSU 1, SOĞUKSU 2, KARA HES

                 Sevail Deresinde; Saka-1,

                 Üçirmak Deresinde; Saka-2 HES,

                 Sidere Deresinde DERECİK HES,

                 Acıgöl ve Dikme Derelerinde KARANFİL HES,

                 Çifteköprü ve Sidere Deresi üzerinde KAVAK HES projeleri planlandı.

                 Yani tüm dereler kurutulmak isteniyor.

                 Bu kabul edilemez. Buna izin vermeyeceğiz. Arhavi’de HES’lerin yapılmaması için her alanda her türlü mücadeleyi vereceğimizi burdan tüm kamuoyuna bir kere daha duyurmak istiyoruz.

                 Önce ülkemizin ender el değmemiş vadilerinde biri olan Kamilet Vadisinde HES inşaatları yapılmak istendi.

                 Oysa Kamilet Vadisi dünyanın başka yerlerinde olsa çoktan nadide bir elmas parçası gibi koruma altına alınmiş olacaktı. Ancak bizde iki ayrı HES yapılmak isteniyor. Ve malesef, yeni projelerin kapısı da açık.

                 Önce Orta HES projesine ulaşım amaçlı olarak sözde Yayla Yolu adı altında başlatılmıştı. ÇED yani, çevreye verebileceği olası zararları ölçmeden, hilleyle yapılmak istenen HES yolu, açılan dava ile durduruldu.

                 Aynı hille, Taşlıkaya HES için de yapılmak istendi. Sözde sondaj yolu adı altında başlatılan HES yolunun inşaatı, amacın sondaj olmadığı ve imar planı olmadan yolun yapılamayacağı yönünde açılan dava ile durduruldu.

                 Şimdi de Taşlıkaya HES için hazırlanan imar planı onaya sunulmuş fakat ÇED ile imar planı uyumsuz olduğu için Valilik makamında imzalanmadan beklemektedir. Artvin valiliğinden imar planlarının onanmamasını istiyoruz.

                 Kamilet vadisi ile ilgili olarak bundan 4 yıl önce, sivil toplum kuruluşları tarafından bir bilimsel çalışma başlatıldı. Bu çalışmanın soucında hazırlanan raporlar, Orman Bakanlığına sunuldu. Ve şimdi, Kamilet Vadisi’nin korunan alan statüsü tespit işlemlerinin hızla tamamlanmasını bekliyoruz. Talep ediyoruz. Arhavililerin talebinden çok sonra başlatılan ve tepeden inme bir şekilde sonuçlanırılan Ardeşen Tunca Vadisinin koruma altına alınması kararını sevinçle karşılıyor, Kamilet Vadisinin de aynı şekilde Tabiati koruma alanı ilan edilmesini bekliyoruz.

                 Koruma altına alınsın yada alınmasın, Kamilet Vadisinde HES inşaatlarına izin vermeyeceğiz. Gerekirse bedenimizi siper edip engel olacağız. KARARLIYIZ VE KARARIMIZI İLAN EDİYORUZ.

                 Bugün buraya toplanmamıza neden olan Kavak HES projesi İSE şehir  merkezine iki km mesafede, şehrin imar alanı içerinde bulunmakta olup bu yönü ile eşi benzeri olmayan bir garabet proje niteliğindedir. İmar planı içinde yapılacak HES olma özelliği ile tektir. Bu proje ile  Çifteköprü Deresi’nin suyu önce Kemerköprü Köyünün yakınında tünele alınarak Konaklı Köyü yakınlarında Sidere Deresine aktarılacak. Ve Konaklı Köyü yakınlarından bu suya, Sidere Deresinin suyu da eklenecek ve açılacak bir tünel ile Cumhuriyet Mahallesine getirilerek burda 50 metre yüksekliğinden cebri boru ile Cezaevi yakınında kurulması planlanan santrala akıtılacaktır. Böylece Sidere ve Çifteköprü Deresi’nin suları Kemerköprü ve Konaklı köylerinden itibaren dere yatağından uzaklaştırılacak.

                 Cumhuriyet Mahallesinde inşa edilecek 3 metre çaplı bir cebri boru ile mahalle ikiye bölünecek, cebri boru şehrin gelişme alanını sınırlayacaktır Sidere ve Çifteköprü derelerine bırakılacak % 11 oranında su ile bu dereler, regülatör noktalarından sonra dere yatağının da genişlemesinin etkisi ile belli mevsimlerde tümüyle kurumuş bir hale gelecektir. Derelerdeki canlı hayat olumsuz etkileyecektir. Yakınlarda inşa edilmiş bulunan HES projelerinde bu durumu çok rahat görebiliyoruz.

                 Bugün burada toplanmamıza vesile olan dava çerçevesinde yerinde inceleme yapan bilim insanlarının üstün kamu yararı göz önüne alındığında zararları yararlarından daha çok olan bu proje hakkında verilen ÇED Olumlu kararının iptali yönünde görüş bildireceğine olan inancımız tamdır. Burda toplanma nedenimiz, hem mahkeme üyelerine, hem de bilirkişilere seslenmek istiyoruz.

                 -Kavak HES karşı açılan dava, davacı sayısı ne olursa olsun Arhavi’de ve Arhavi dışında yaşayan Arhavillerin tümünün ortak davasıdır.

                 -Kavak HES projesine Arhaviller her kesimi ile hep birlikte karşıdır. 

                 Su hayatın vazgeçilmez temel taşı olup, suyun bu şekilde doğadan koparılması, suya adeta el konulması hem biz insanlar için hem de bir parçası olduğumuz doğanın diğer canlıları için kabul edilemez.

                 Benzer şekilde derelerini kurutan ülkelerin bir kısmında bunun yol açtığı olumsuz sonuçlar görülmüş ve inşa edilen HES ler teker teker yıkılarak, dereleri eski haline getirecek rehabilitasyon projeleri uygulanırken, bizlerin hiçbir genel planlama olmadan, her isteyenin her istediği dereyi kurtacağı şekilde, plansız programsız ve tamamen “bırakınız yapsınlar” düstürü ile vahşi şekilde dereleri kurutmamız kabul edilemez.

                 Su boşa akmamaktadır. ETRAFINIZA BİR BAKIN! SU BOŞA MI AKIYOR?  Eğer su boşa akıyor ise güneş de boşa doğuyor demektir. Aynen güneşin her gün doğduğu gibi su da yatağında akmalı, binlerce yılda oluşan doğal denge bozulmamalıdır.

                 Enerji ihtiyacını karşılayacak başka çözümler mevcuttur. En önemli enerji kaynağı enerji verimliliği ve tasarrufudur. Bu alanda yapacak onca iş ve atılacak adım varken, güneş ve rüzgar gibi daha uygun alternatifler varken, suyu insanlardan ve doğadan koparacak şekilde tüm dereleri enerji adına kurutmak anlamsız ve gereksiz bir iştir. Bu anlamsız saldırı ancak sıkışan ve kaynak bunalımına giren sistemin günü kurtarma çabası olup bu vahşi saldırıya karşı hep birlikte, tüm Arhavililer olarak direneceğimiz, bu konuda kararlı, azimli ve inançlı olduğumuzu, bu yönde uzun soluklu bir mücadele için enerjimizin tam olduğunu tüm kamuoyuna bir kere daha duyurmak istiyoruz.

                 Arhavi’de Hes’lere geçit vermeyeceğiz. Suyumuza dokundurtmayacağız.

                 ARHAVİ DOĞA KORUMA PLATFORMU

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi