Kuru dere'deki 2 adet HES'i de iptal ettirin

Kılıçkaya Belde Başkanı Erdoğan Gazihan’dan Kılıçkaya halkı adına, Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’dan Kılıçkaya-Kuru Dere’de yapılması planlanan 2 adet HES’in iptali için girişimde bulunmasını istedi.

Kuru dere'deki 2 adet HES'i de iptal ettirin
Kuru dere'deki 2 adet HES'i de iptal ettirin Hayrettin Yavuz
Başkan Gazihan, Milletvekili Kışla’nın yerel basında çıkan ve TBMM’de araştırma Komisyonu Kurulması için önerge verilen 70 adet HES’in iptali haberine binaen, Kılıçkaya’daki HES’lerin iptal edilmesini isteyerek;
“ Ak Parti Artvin Milletvekili Sayın İsrafil Kışla’nın bundan 15 gün önce yerel gazetelerde çıkan 70 adet HES iptal edildi” haberi beni ve Kılıçkaya halkını çok umutlandırdı. Biliyorsunuz bizim kuru dere diye tabir ettiğimiz deremizde 2 adet HES projesi var. Ben bunu hala şaka olarak değerlendiriyorum, inanmak istemiyorum. Burada insanlar özellikle yaz aylarında su için kavga ediyorlar. Biz belediye olarak harkçı görevlendiriyoruz. Neden? Su kavgası çıkmasın diye. Kılıçkaya halkı olarak DSİ’den su göleti yapılmasını istedik. Çünkü su çok azaldığında hiçbir yere yetmemeye başlıyor. Biz bunu beklerken 2 adet HES yapımı için girişimde bulunulmasına bir anlam veremediğimiz gibi, mantık da bulamıyoruz.
BİZİM KURU DEREDE BIRAKIN 2 HES’İ 1 HES BİLE YAPILAMAZ,
KILIÇKAYA TARİHİ VE KÜLTÜREL NEDENLERDEN BİLE KAPATILMALIDIR
 
Şimdi Sayın Kışla’ya sizin aracılığınızla rica ediyorum; Sayın Kışla, Lütfen Kılıçkaya Beldemize bir gelin, bakın. Burada 2 adet HES olur mu? Bırakın 2 tanesini 1 tane olur mu? Kılıçkaya ilk darbeyi beldelerin kapanmasıyla yedi. Her ne kadar AİHM’de dava devam etse de maalesef belediye olarak görülmediğimiz için 30 Mart Yerel Seçimler için Belediye Başkan adayımız yok. Oysa Kılıçkaya Belde Belediyesi  1889 yılından beri var olan, Osmanlı’dan beri bize miras kalan çok önemli bir beldeydi. Hiç olmasa bu yönüyle bu beldenin yaşaması sağlanabilirdi. Umut etmekteyim ki, sağlanabilecek. Bu konuda sizlerden de yardım talep etmekteyim. Gelin bu beldeyi kapattırmaktan kurtaralım. Bir gecede yasalar değişebiliyor, kurtarılması gereken değerler kurtarılabiliyor, yaşatılabiliyor. Gelin hep birlikte Kılıçkaya’yı önce köy olmaktan kurtaralım. Ardından bu belde de olmamsı gereken bu HES’leri iptal ettirelim.
KILIÇKAYA HAKKINDA GENİŞ BİR RAPOR HAZIRLAYABİLİRİM
Sayın Milletvekilim: “Kılıçkaya hakkında isterseniz geniş bir rapor hazırlayabilirim. Gerek coğrafi olarak gerek tarih, gerek kültür, gerekse turizm konularında nasıl bir potansiyel barındırdığını en ince detaylarına kadar anlatabilirim. Biz insanlarımızı sürekli büyük şehirlere göçe zorladık. Köylerimizi, beldelerimizi boşaltırken, şehirlere insan yığınakları yaptık. Bu hem orada, hem de burada büyük sosyal sorunların çıkmasına, yaşanmasına neden oldu. Burada araziler değerlendirilirse, ekilirse, meyve, bağ, bahçe, hayvancılık yapılırsa bu insanlar kendi geçimlerini sağladıkları gibi, ülkenin tarım üretimine de katkı sunmuş olurlar.
KILIÇKAYA VE MEYDANCIK AİHM’DE KAPATILMAMAYI BEKLİYOR
Bu pencereden bakıldığında sadece Kılıçkaya değil, diğer beldelerin de aynı zenginlikler sunduğunu söyleyebilirim. Sizin doğduğunuz belde olan Meydancık Beldesi de tıpkı Kılıçkaya gibi AİHM’de kapatılmamayı bekliyor. O vadinin de kendine has çok önemli özellikleri var. Ama ne yazık ki orada da tıpkı Kılıçkaya gibi HES sorunu yaşanmaktadır. Ben sadece kendim için değil bu halde olan tüm yerleşim yerleri için sizden böyle bir ricada bulunmaktayım.
SAYIN KIŞLA TARİH HERŞEYİ KAYIT EDİYOR
Bakın tarih her şeyi kaydediyor. Nasıl ki 1889 yılını kaydetmiş, nasıl ki Türkiye’de ilk kadın belediye başkanımızı kaydetmiş, şimdi de son belde başkanını kaydediyor, Bu beldeleri kapatanları kaydediyor. Bu hesapsızca, plansızca, rastgele, masa başı yapılan HES projelerini yapanları da kayıt ediyor. Onun için zaman varken, elimizden gelebilecek imkanlar varken, gelin bizim sesimize kulak verin. Çünkü hepimizin amacı aynıdır. Artvin’i yaşatmak, Artvin’e hizmet etmek ve Artvin halkını Artvin’de yaşatmak, göçünü önlemek ve Artvin’in geleceğini inşa etmektir. Ben Kılıçkaya Belde Belediye Başkanı olarak sizden önce şu kuru deredeki HES’leri iptal edilen 70 HES’in arasına almanız, daha sonra ise tıpkı Arhavi Adliyesi’nin kapatılması ve ardından yapılan girişimlerle yeniden açılması misali Kılıçkaya Beldesini kapattırmamak için az bir zamanımız kaldı. Onun için hep birlikte son bir hamle yapalım. AİHM’de Türkiye’yi dava etmemizden hepimiz büyük üzüntü duyduk. Keşke buna hiç gerek kalmasaydı dedik. Ama ne yazık ki başka çaremiz de kalmamıştı.”dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi