Paraleller Sahte Belgeyle Öğretmen Oldular

Malatya’da Fethullah Gülen grubuna bağlı Özel Rahime Batu Koleji’nde yaşanan eğitim skandalına bir yenisi daha eklendi. İngilizce derslerine giren öğretmenlerin beyan ettiği denklik belgelerinin sahte olduğu ortaya çıktı. Okul, YÖK’ün ‘denklik için başvuruları bile yok’ yazısına rağmen yeni sözleşme yaptı, öğretmenler 8 ay derse girdi.

Paraleller Sahte Belgeyle Öğretmen Oldular
Paraleller Sahte Belgeyle Öğretmen Oldular Hayrettin Yavuz

Yurtdışındaki üniversitelerden mezun olarak Türkiye’ye gelen kişilerin sahte denklik belgeleriyle cemaat okullarında öğretmenlik yaptığı ortaya çıktı. Malatya’da faaliyet gösteren Özel Rahime Batu Koleji ve Özel Turgut Özal İlköğretim Okulu’nda İngilizce derslerine giren öğretmenlerin sahte denklik belgeleriyle okulda eğitim verdiği belirlendi. Öğretmenler ‘YÖK’teki ilgili birimden bizzat elden teslim aldık’ dedikleri denklik belgeleriyle yıllarca derse girdi. Kolej, skandal ortaya çıkmasına rağmen öğretmenlerle sözleşme yaptı ve 8 ay daha çalıştırmaya devam etti. Müfettişlerin hazırladıkları raporlar sahte denklik belgesi düzenleyen bir yapının varlığını ortaya koydu.


GÖREVLİDEN BİZZAT ALDIK

Şikayet üzerine inceleme başlatan müfettişler, Özel Rahime Batu Koleji’nde sahte denklik belgesiyle görev yapan İngilizce Öğretmenleri Mehmet Demir ve Ömer Yıldırım’ın ifadelerine başvurdu. Kırgızistan’ın Osh Devlet Üniversitesi’nden lisans diplomasına sahip olan iki öğretmen ifadelerinde YÖK’e denklik için dilekçe verip vermediklerini hatırlamadıklarını söyledi. Müfettişlere ‘YÖK’e giderek 05.06.2009 tarihinde onaylanan denklik belgesini Kırgızistan masasına bakan görevlinin elinden aldıklarını’ beyan eden iki öğretmen soğuk damgalı denklik belgesiyle ilgili sorumluluğun da YÖK’e ait olduğunu beyan etti. Özel Turgut Özal İlköğretim Okulu’nda görev yapan Kürşat Gödekmerdan da müfettişlere aynı ifadeleri tekrar etti ve ‘Kamu Personeli Dil Sınavına ve Öğretmenlik Meslek Bilgisi Sınavı’na girmedim’ dedi.

BAŞVURU YAPILMADI

Sahte denklik belgesiyle öğretmenlik yaptığı belirtilen Mehmet Demir ve Kürşat Gödekmerdan’ın YÖK Başkanlığı’na hiç denklik başvurusunda bulunmadığı da YÖK’ün Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazdığı yazıda ortaya çıktı. Yazıda sadece Yıldırım’ın YÖK’e başvurduğu, ancak kendisine denklik belgesi verilmediğini belirtildi.

SAHTE İMZAYI TESPİT ETTİ

Bahsi geçen öğretmenler hakkında hiçbir zaman diploma denklik belgesi düzenlenmediğini belirten YÖK, sözü edilen belgede bulunan imzanın da sahte olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Mahkemeye intikal eden olayda Gökmerdan hakkında kısa sürede 2 yıl hapis cezası verildi. Diğer öğretmenle ilgili hukuki sürecin tamamlanamaması ise dikkat çekti.

Okulda eğitim veren ingilizce öğretmenleri hakkında hiçbir zaman diploma denklik belgesi düzenlenmediğini belirten YÖK, Genel Sekreter Turgut Kılıç imzalı yazısında, sözü edilen belgede bulunan imzanın da sahte olduğunu tespit ettiklerini belirtti. (YENİ ŞAFAK)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi