Yusufeli İşhan köyü Turizmden faydalanamıyor

Yusufeli ilçesi İşhan köyü içinde barındırdığı tarihi İşhan Kilisesi sayesinde sadece Artvin’in ve Türkiye’nin değil, dünyanın bilinen köylerinden bir tanesi. Tarihi kilisenin restorasyon çalışması devam ediyor. Bu süre içinde birçok önemli konuk, gazeteciler ve yerli yabancı televizyoncular köye geliyor. Mezarlıklarına bakıldığında çok eski bir yerleşim yeri olduğu açıkça görülen İşhan köyü de maalesef öldürücü “Göç” hastalığından nasibini almış. Köyün ortalama yaşı 60’ın üstünde. Araziler bomboş, evlerin kapılarına kilit vurulmuş. Adeta virane haline gelmiş. Çok az insan görebiliyorsunuz. Bunların %90’ı da yaşlı insanlar.

Yusufeli İşhan köyü Turizmden faydalanamıyor
Yusufeli İşhan köyü Turizmden faydalanamıyor Hayrettin Yavuz
TURİZME YÖNELİK HİÇ BİR ŞEYİMİZ YOK Kİ!..
 
Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi  Mergvelasvhili İşhan Kilisesi’ni ziyaret etmeye geldiği gün gazeteciler de oradaydı. Ve objektiflerimize 65 yaşındaki Nazmiye Vanlı takıldı. Kendisine köyü ve köydeki yaşamı sorduk. Yazın çok fazla turistin geldiğini, bunların çoğunluğunu Gürcistan’dan gelenlerin oluşturduğunu söyleyerek: “Buradaki tarihi kilise için çok turist geliyor. Şimdi onarıyorlar. En çok da Gürcistan’dan geliyorlar. Bu kilise sayesinde köyümüz şenleniyor, gelenimiz, gidenimiz oluyor. Yoksa bu insanları buraya hiçbir şey getiremez. Ama biz bundan ne kadar faydalanıyoruz, kısmına gelirsek, hiçbir şeyimiz yok ki onlara satalım, kültürel, el sanatlarımız yok. Geliyorlar, gidiyorlar. Burada konaklamak isteyenler için pansiyonculuk gelişmemiş. Gençlerimiz yok.”
 
GENÇLERİMİZ İŞ İÇİN GİTTİ BİZ BURADA YALINIZ KALDIK
 
İşsizlik ve üretilen sebze meyvenin para etmemesi nedeniyle nerdeyse tüm gençlerin başka illerde asgari ücretle çalıştığını belirten Vanlı; “Maalesef gençlerimiz iş bulmak için Bursa, İstanbul, Ankara gibi büyük illere çalışmaya gittiler. Gidenler dönmüyor. Biz burada yalnız kaldık. Benim bir oğlum vardı. Şu karşıda gördüğünüz kayalıkların olduğu yerde inekleri otarırken yıldırım düşmesi sonucu öldü. O günden sonra hep o kayalıklara bakıyorum. Şu anda da oraya bakıyordum. Siz rastladınız. Evlat acısı hiçbir zaman unutulmuyor.
SESİMİZİ DERDİMİZİ YETKİLİLERE İLETİN
Artvin Post gazetesi baskı ve dizgi sorumlusu Semra Yılmaz’ı gören Nazmiye Vanlı; “Seni ben turist sandım. Hiç birinizi tanımıyorum. Fotoğraf makinelerle görünce yabancı olursunuz diye düşündüğüm için size doğru dönmek istemedim. Ama kızlarında gazeteci olması çok güzel. Demek ki istenirse Artvin’den dışarı çıkmadan da iş bulunabiliyor. Bizim sesimizi, derdimizi yetkililere iletin. Sevdiklerimiz, hasret kaldıklarımız belki sizin aracılığınızla bizi hatırlar…” dedi.
 
İŞHAN’DA GÖÇÜ ÖNLEYECEK PROJELER ÜRETİLEBİLİR
 
Nazmiye Teyze’nin söyledikleri aslında birçok düşünceye, projeye ışık tutuyor. Özellikle İşhan Kilisesi’nin ahşap maket, tablo, anahtarlık, havlu işleme gibi çeşitli hediyelik eşyalar yapılarak, hem tanıtım noktasında, hem de köye hatırı sayılır bir gelir sağlayarak, göçü önleyecek bir proje hazırlanabilir. Böylesine önemli bir tarihi eseri topraklarında barındıran İşhan köyü bu zenginliğini eğer aktif hale getirmeyi başarabilirse, gençler geriye dönebilir.  Köyde yetişmeyen meyve yok. Aklınıza gelen ne varsa en güzel ve en lezzetli şekilde yetişiyor. Burada yetişmeyen şey ise, maalesef yeni nesil… Gençler yok, yeni doğan çocuklar yok. Köy tabiri caizse 70’lik 80’lik…
 
ARTVİN TURİZM KENTİ OLACAKSA SÖZLERİN HAYATA GEÇİRİLMESİ ŞARTTIR!
 

08 Haber olarak bizim önerimiz; bu köyde çok sayıda boş ev bulunuyor. Pansiyonculuk bu köyün önemli gelir kaynağı olur. Bunun için Kültür-Turizm İl Müdürlüğü kurslar verebilir, girişimcilere yardımcı olabilir. Artvin turizm kenti olacaksa, sözlerin hayata geçirilmesi, alt yapının şehirlerden köylere kadar yaygınlaştırılarak, en önemli nokta olan barınma sorunundan başlanılması yerinde olacaktır. 

HABER : 08 Gazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi