Mavi gözlü dev 112 yaşında!

Yaşamak için nefes almaya ihtiyaç duymayan usta şair Nazım Hikmet 112'nci doğum gününde anılıyor.

Mavi gözlü dev 112 yaşında!
Mavi gözlü dev 112 yaşında! Hayrettin Yavuz


Çağdaş Türk şiirinin en büyük isimlerinden ve uluslararası üne sahip şair Nazım Hikmet 112′nci doğum gününde anılıyor. 

Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde bugün “Nazım Hikmet“i anma gecesine ev sahipliği yapacak. Çankaya Belediyesi, yarın Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenleyeceği “İyi ki Doğdun Nazım” adlı etkinlikle Nazım Hikmet’i selamlayacak.

Heykeltraş Mehmet Aksoy’un yetmiş tonluk Afyon Grisi mermerden bir buçuk senede yontarak ortaya çıkardığı  “İki Yakaya Nazım Hikmet Kültür Köprüsü” isimli heykelin açılışı da bugün gerçekleştirilecek. Sanatçılar Parkı'nda yapılacak törenin açılış konuşmasını Yaşar Kemal yapacak. 

Sürgünde olduğu yıllarda Türk vatandaşlığından çıkarılan (1951) Nazım Hikmet’e vatandaşlığı, uzun uğraşlar sonrasında 58 yıl sonra 2009′da iade edilmişti.

15 Ocak 1902′de o dönem Osmanlı Devleti sınırları içinde yer alan Yunanistan’ın Selanik kentinde dünyaya gelen Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963′te sürgünde bulunduğu Moskova’da yaşamını yitirmişti. Mezarı halen Moskova’daki Novodeviçi Sanatkârlar Mezarlığı’nda bulunuyor.

Ömrünün büyük bir kısmını hapishanelerde ve sürgünlerde geçiren büyük şair, şiirlerinde insana yaraşır bir yaşamın özlemini dile getirmiş ve memleketine duyduğu özleme sıkça yer vermişti.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi