Karadeniz'in eşsiz doğasına HES vurgunu

Artvin Arhavi'de Kamilet ve Kabisre vadilerinde yapılacak olan HES projelerine karşı Artvinliler eyleme hazırlanıyor. 28 Ocak'ta büyük bir mitinge hazırlanan Artvinliler, internet üzerinden başlattıkları imza kampanyası ile Karadenizin eşsiz doğasını yok eden HES projelerine karşı seslerini duyurmaya çalışacak.

Karadeniz'in eşsiz doğasına HES vurgunu
Karadeniz'in eşsiz doğasına HES vurgunu Hayrettin Yavuz

 


 

Artvin Arhavi'nin Kamilet Vadisi'ne yapımı planlanan Taşlıkaya Hidroelektrik Santrali'nin imar planı İl Genel Meclisi'nde onaylandı. İki derenin suyunu alan proje için açılan davanın bilirkişi incelemesi 28 Ocak'ta yapılacak.

MÜCADELE BAŞLIYOR

Rize İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile yol yapım çalışmaları duran proje için hazırlanan imar planları ile ilgili çalışmalara başlanırken, bölge halkı ise mücadelesine devam ediyor. 

Artvin ve Arhavi adına kurulu olan Vakıf ve Dernekler Arhavii'deki HES'lere karşı basın açıklaması yapmak için meydana çıkıyorlar.

Arhavi Kabisre vadisi üzerine kurulacak olan HES’lere karşı ilçe halkının yanı sıra Ankara ve İstanbul’da Artvin ve Arhavi adına çalışmalarına devam eden Vakıf ve dernekler 28 Ocak’da Arhavi ilçe merkezinde geniş çaplı bir miting yaparak devlete “Arhavi’deki HES’lerinizi geri çekin” çağrısı yapacak.

Konu ile ilgili Ankara Arhavililer Vakfı ve İstanbul Arhavililer Derneği ortak imzası ile yapılan basınaçıklamasında şu ifadelere yer verildi.

İŞTE O AÇIKLAMA


Bugüne dek yolunu, okulunu, sağlık ocağını imece usulü kendisi yapan, elektrik direğini bile kendisi diken insanların çocukları, torunları olarak ilk kez DEVLETTEN bir talebimiz var:

Lütfen HES'lerinizi Arhavi'den geri çekin!

28 Ocak 2014 tarihinde, Kavak HES Projesine 'Dur' demek için Arhavi'de buluşuyoruz.

Arhavi dışında yaşayan Arhavililer, 27 Ocak'ta otobüslerle İstanbul'dan, Ankara'dan Arhavi'ye gidiyor.

İstanbul Arhaviler Derneği (ISTAD) ve Ankara Arhavililer Vakfı, İstanbul Artvin Hizmet Vakfı, İstanbul Dülgerli (Potocur) Köyü Derneği, Ankara Artvin Dayanışma Derneği, Ankara Artvin Vakfı, Arhavi ARGENÇ Derneği, Çkuni Berepe, Arhavi doğa sporları derneği (Ardos) Arhavi Turizm Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Trabzon Artvinliler Derneği, Tüm köy muhtarlarımız, Arhavi Çevre Koruma Platformu ARÇEV bünyesindeki doğasever ve vatansever sivil toplum kuruluşları ile Arhavi'de buluşacak ve yapılacakbasın açıklamasıyla talepler dile getirilecek.

Arhavi Kavak mevkiinde saat 11:00 de düzenlenmesi planlanan basın duyurusunda tüm Arhavili ve Artvinli vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz.

Sesimizi duyurmak için, bu katliama dur demek için, DİK DURMAK için orada olacağız.

Tüm hemşerilerimizle kucaklaşıp bize miras bırakılmış doğamıza ve derelerimize sahip çıkacağız. Fındıklı’dan, Artvin’den, Samsun’dan, Trabzon’dan, Ankara’dan, Bursa’dan ve İstanbul’dan yüzlerce vatandaşımız orada olacak.

Çünkü: Yalnızca Yeşilin 27 ayrı tonu olan Yeşil Artvin'in cennetten bir parça ilçesi Arhavi'de Hidro Elektrik Santrali (HES) istemiyoruz. Arhavi'nin renklerini öldürmeyin. Dereler, yaşamın sürekliliğidir. Sürdürülebilir yaşam için, mevsimin 3 ayı dışında kuru akan, akarken de kendi doğal sulama sistemiyle doğayı yeşerten sistemin bozulmasına izin vermeyeceğiz.

Çünkü; Çoruh Havzası'nda inşaatı süren 27 ayrı baraj ve HES'in yalnızca 7'si ve en büyükleri Artvin'de. Artvin, Türkiye için can suyundan zaten feragat etti. Yalnızca inşaatı biten 3 baraj bile Artvin'de iklimin değişmesine neden oldu, endemik bitki örtüsünü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

28 OCAK'TA MEYDANLARA İNECEKLER

Yaşamın sürdürülebilirliği için, Arhavi için siyasi kimliklerimizle değil Arhavi kimliğimizle, doğaya, yaşam hakkına sahip çıkan kimliğimizle 28 Ocak'ta Arhavi'deyiz.

Tulumun ezgisi eşliğinde 'Uzun İnce Bir Yola' çıkıyoruz. Yaşam hakkı için çıktığımız yolda yol olmanız, sessimize ses vermenizi istiyoruz.

HAYDİ! BİR İMZA DA SİZ VERİN!

Türkiye'nin el değmemiş cennetlerinden biri olan  ve HES projeleriyle tehdit altında olan Artvin-Arhavi Kamilet Vadisi ve Mençuna Şelalesi için imza kampanyası da başlatıldı. Change.org üzerinden başlatılan kampanyaya  destekverin...
Kampanyanın muhatabı: Orman ve Su İşleri Bakanlığı 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü: Kamilet Vadisi Milli Park ilan edilsin.Hes projeleri durdurulsun.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi