Camili (Macahel) yolundaki kar esareti sona erdi

Borçka’dan kara yolu ile ulaşım Karçal Dağının eteğinde yer alan 1890 rakımlı geçit kar sebebiyle her yıl yaklaşık 2 ile 6 ay arasında kapalı kalan Camili Bölgesinin yol açma çalışmaları tamamlandı.

Camili (Macahel) yolundaki kar esareti sona erdi
Camili (Macahel) yolundaki kar esareti sona erdi Hayrettin Yavuz

 


 

8 Aralık’tan bu yana ara ara yağan kar yağışı dolayısıyla bölgede yer yer 2 ile 6 metre yüksekliğindeki kardan dolayı kapanan Camili (Macahel) yol çalışmasını Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, İlçe Özel İdare Müdür V. Mehmet Yerebakan, Köylere Hizmet Götürme Birliği Sorumlusu A. Selman Ertürk, Düzenli Köyü Muhtarı İrfan Öztürk, AK Parti Borçka İlçe Başkanı Şükrü Ertürk ile birlikte karlı yolun açma çalışmalarını yerinde incelediler.

Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk; “Bu sene hakikaten hiç beklemediğimiz bir kar yağışıyla karşılaştık. Önceki yıllara nazaran daha yoğun bir kar yağışı oldu, bu bağlamda ilçemizde yol açma çalışmalarında hem elektrik nakillerinde hem de telefon görüşmelerinde yer yer sıkıntılar yaşandı. Ama her üç konuda da yol konusunda Karayolları ve İl Özel İdare ekiplerimizin yoğun çabası, elektrik konusunda AKSA çalışanlarının göstermiş olduğu yoğun gayret ve telefon konusunda da diğer operatörlerimizin ve Türk Telekom’un yapmış olduğu çalışmalarla problemlerimiz çözüldü. Bu bölgemizdeki vatandaşımızı yalnız bırakmıyoruz, devletimizin onlara her türlü hangi şartta olursa olsun her türlü desteğini sunmaya gayret ediyoruz. Bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Öztürk; “Macahel bölgesine ait Düzenli, Camili, Efeler, Kayalar, Maral, Uğur Köylerinde yaklaşık 1100 kişinin bulunduğu 6 köyümüz için Artvin Karayolları 102. Şube Şefliğine ait 2 adet Paletli Dozer ve İl Özel İdaresine ait 1 adet Lastikli Kepçe Dozer ve Kar Püskürtme Makinesi aracıyla ve de ekiplerimizin özverili çalışmaları neticesinde Camili Merkezine kadar yol açma çalışmalarımız tamamlandı. Malum önümüz yarı yıl karne tatili olması hasebiyle buradaki Camili Ortaokulumuzun yarıyı karne tatili yaklaşmaktadır. Bölgede yaşayan halkımızdan, öğretmen ve öğrencilerimizden isteğimiz yola çıkacakları vakitlerde Köylerinde bulunan Muhtarlarından ve de Jandarma ekiplerimizden yol hakkında bilgi edinmeden habersiz yola çıkmamalarını istiyoruz. 1890 rakımlı zirve geçişinde özellikle dere bölgelerinde yer yer 2 ile 6 metre yüksekliğinde kar bulunmaktadır. Havaların ısınması dolayısıyla tipi yada çığ tehlikesi arz edebileceğinden dolayı tehlikeye mahal verilmeden habersiz geçilmemesini belirtmek isterim” dedi.

Düzenli Köyü Muhtarı İrfan Öztürk; “Bu yıl aniden aşırı kar yağmasından dolayı ilçe merkezine zaman zaman ulaşım sıkıntısı yaşadık. Bölgemizdeki 6 köyde bulunan vatandaşlarımızın hastaları oldu, bu hastalarımızı Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne ait Paletli Kar aracıyla 1890 rakımlı zirvesine kadar hastalarımızı taşımaya çalıştık. Paletli kar aracının gidemediği yerlerde Zirveden Borçka istikametine kadarda zaman zaman Hizek dediğimiz köy usulü tahtadan yapılmış ilkel araçla yolun açık olan bölgeye kadar hastalarımızı taşıdık. Eskiden bu bölgede 1 adet iş makinesinin yol açma çalışması oluyordu, şimdi ise Devletimizin büyüklüğü sayesinde ekiplerce 4 adet iş makinesiyle birlikte yaklaşık 20 gündür çalışmalar geceli gündüzlü devam etti. Çalışmalarda emeği geçen tüm herkesten Allah razı olsun” dedi.

Macahel bölgesinde yaşayan 46 yaşındaki Bahattin Kös, köylerinden ilçe merkezine bugüne kadar ulaşımda yaşadıkları sıkıntılarını dile getirerek şunları söyledi.

“Camili (Macahel) bölgemizin her yıl yaklaşık 6 ay boyunca kar esaretinden dolayı 56 kilometrelik yolumuz çoğu kez kapalı kalıyordu. Bu yılda kar erken yağınca 8 Aralık’tan itibaren kapalı kalmıştı. Artvin Valimiz Sayın Kemal Cirit’in talimatlarıyla ve de Borçka Kaymakamız sayın Şakir Öner Öztürk devamlı surette bölgedeki çalışmaları yerinde bizzat takip etmesi ve de Karayolları ve İl Özel İdaresi ekipmanlarınca yoğun gayretleri sayesinde bu yıl yolumuz daha erken açıldı. Çalışmalarda emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Fakat her yıl kar esaretinden dolayı bölgemizde yaşayan 1100 civarında insanımız mağduriyeti söz konusu, bu yol güzergahında hastalarımız çıkınca en az 20 km’lik yolu 4 saatlik tehlikeli yollardan ilkel araçlarla çıkartmak zorunda kalıyoruz. 1890 rakımlı yere kadar yolumuz açık oluyor oradan da İlçe Devlet Hastanesine hastalarımızı sevk edebiliyoruz. Devletimizin ihaleye çıkarttığı Tünelin yapımı tamamlanmasının ardından 90 yıldır çektiğimiz çilelin inşallah bu sıkıntılarımızın sona ermesine sebep olur ve umut ediyoruz” dedi.

             

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi