17 Aralık'ın asıl amacı deşifre oldu

17 Aralık hükümete darbe girişiminin arkasındaki yapının amacı belli oldu.

17 Aralık'ın asıl amacı deşifre oldu
17 Aralık'ın asıl amacı deşifre oldu Hayrettin Yavuz


Türkiye, 17 Aralık sürecinin arkasındaki gerçekleri bir bir öğrenirken, yaşananların çözüm sürecini engellemeye dönük önemli zamanlamalar içerdiği de somut ayrıntılarla gün yüzüne çıkıyor. Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) üç kişilik heyetin, Kasım ayının sonunda önce Brüksel'de sonra Kandil'de PKK yöneticileriyle yaptığı görüşmelerin, çözüm istemeyen odakları harekete geçirdiği ortaya çıktı. Türkiye'den Ercan Gürses'in ulaştığı bilgilere göre; MİT'ten yetkililer önce Belçika'nın Başkenti Brüksel'de PKK yöneticileri Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal ile biraraya geldi. Görüşmede, çözüm sürecinin ikinci aşamasında tutuklu vekillerin serbest kalması için yapılabilecek girişimler ele alındı. Nitekim görüşme sonrası süreçte de tutuklu vekillerden CHP'li Mustafa Balbay serbest kaldı. Ancak BDP'li milletvekillerinin talepleri mahkemelerce uzun süre reddedildi.

İKİNCİ DURAK KANDİL

MİT heyeti, kısa süre sonra Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'nda yine bazı PKK'lı yöneticilerle masaya oturdu. Bu temaslarda Avrupa'daki PKK'lıların Türkiye'ye dönüşlerine kapı aralama yöntemi konuşuldu. Ama asıl önemli konu, örgüt yöneticileri ile Abdullah Öcalan'ın İmralı'da biraraya gelmeleri konusundaki talepti. Bununla ilgili de çalışma başlatılması söz konusu oldu.
Çözüm sürecinde kritik adımlar atılırken Türkiye bir anda 17 Aralık girdabına saplandı. Operasyonlar ve ekonomide yaşanan çalkantı devam ederken, çözüm süreci adımları da kısa süre sekteye uğradı. BDP'li vekiller önlerindeki Balbay örneğine rağmen uzun süre serbest kalamadı. Ancak süreç onlara özgürlük kapısını bir süre sonra yine açtı.
Hükümetin çözüm sürecine ara vermeden devam etmek için hasta tutuklulara dönük bir düzenleme de yapabileceği konuşuluyor. Sayıları 100'ü bulan ağır hasta mahkumların tahliye edilmesi için formül aranıyor. Kamuoyu kanser hastası eski rektör Fatih Hilmioğlu'nun durumu nedeniyle bu konuyla yakından ilgileniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi