Kışı sağlıklı geçirebilirsiniz...

Türkiye Hastanesi diyetisyenlerinden Ayşenur Cumurcu’dan kış aylarında sağlığımızı korumamıza yardımcı olacak gıdalar hakkında bilgiler aldık.

Kışı sağlıklı geçirebilirsiniz...
Kışı sağlıklı geçirebilirsiniz... Hayrettin Yavuz
04 Ocak 2014, 14:28 Cumartesi (126)
Türkiye Hastanesi diyetisyenlerinden Ayşenur Cumurcu’dan kış aylarında sağlığımızı korumamıza yardımcı olacak gıdalar hakkında bilgiler aldık.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte sağlığımızı korumak önceliklerimizden biri haline geldi. Konuyla ilgili önerilerde bulunan Türkiye Hastanesi diyetisyenlerinden Ayşenur Cumurcu, özellikle günlerin kısalması ve havaların soğumasıyla insan vücudunda bazı değişiklikler meydana geldiğini söyledi.

ANTİOKSİDAN İÇERİĞİ ZENGİN GIDALAR TERCİH EDİN
Az hareket etmek ve besin değeri düşük ama bol enerji veren yiyeceklerin tüketilmesinin kilo almaya sebep olacağına değinen Uzm. Diyetisyen Cumurcu, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun sağlığını koruyacak antioksidan içeriği zengin gıdaların tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Uzm. Diyetisyen Cumurcu, A, C, E vitamini, çinko, selenyum minerallerinin en iyi bilinen antioksidanlar olduğunu kış aylarında sebze meyve tüketimine önem verilmesini yeterli ve dengeli karbonhidrat, protein ve yağ alımına dikkat ederek vücudumuzu susuz bırakmamamız gerektiğini belirtti.

D VİTAMİNİ DENGESİNİ KORUYUN 
Kış aylarında D vitamini de yüksek öncelik taşır. D vitaminin temel kaynağı güneş olduğu için bulutsuz havalarda 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. Bunun yanında yumurta sarısı, süt ve balık yeme düzeniniz içinde yer alırsa faydalı olacaktır.

D vitaminin yetersizliği bağışıklık sisteminin zayıflaması başta olmak üzere pek çok olumsuzluğa neden olur. Vücudunuzda yeterli seviyede bulunup bulunmadığını öğrenin, gerekliyse takviye alın.

SIRADA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VAR
Soğuk havalarla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek için temel kural, yeterli ve dengeli beslenme düzeninin sağlanmasıdır. Bunu yaparken en büyük destekçimiz yine sebze ve meyveler olacaktır. A,C, E vitamini, selenyum, magnezyum, çinko içeren sebze ve meyveler vücudun ihtiyacı olan gerekli besin öğelerini içerir.

Yeşil yapraklı sebzeler, pırasa, lahana, brokoli, kereviz, karalahana, karnabahar, brüksel lahanası, havuç, maydanoz, tere, roka, turp, semiz otu, kırmızı pancar, kırmızı soğan, sarımsak, bal kabağı, turunçgiller, elma, ayva, armut gibi besinler günlük yeme düzenimiz içinde mutlaka yer almalıdır.

Ayrıca E vitamini kaynağı olan badem, ceviz, fındık, kabak ve ay çekirdeği miktarlarına dikkat edilerek tüketilebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi