Bu lisede 7 dil konuşuluyor

Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı Meydancık beldesindeki Meydancık Çok Programlı Lisesi'nde tam 7 ayrı dil konuşuluyor.

Bu lisede 7 dil konuşuluyor
Bu lisede 7 dil konuşuluyor Hayrettin Yavuz

 

1996 yılında açılan okulda ilk önce sadece Türkçekonuşan öğrenciler eğitim görüyordu. 2004 yılındaOkul Müdürü Soner Gögarçin ve ilçe idaresiningirişimleri ile bölgede çalışan müteahhitlerle yapılandiyaloglar sonucunda, okula ilk farklı dil konuşanöğrenci Mardin'den geldi. Bir yıl sonra bu çalışmalardeğişik bölgelere de kaydırılarak, Ağrı ve Van'dan da öğrenciler gelmeye başladı. 2008 yılından sonra Türkiye'nin değişik bölgelerinden ve Hopa'dan daöğrenci gelmesiyle birlikte okulda konuşulan dilsayısı 7'ye çıkmış oldu.

Öğrencilerine yatılı olarak hizmet veren Meydancık Çok Programlı Lisesi'nde (ÇPL), 7 ayrıdilde sevgi ve kardeşlik ruhu en üst düzeyde eğitim ve öğretime devam ediliyorOkullarındaayrı kökenden gelenlerin oluşundan memnun olduklarını söyleyen öğrenciler de, bu durumun kendileri için büyük bir avantaj sağladığını ifade ediyorlar.

Şavşat Meydancık Çok Programlı Lisesi'nde öğrenciler arasında; TürkçeKürtçeArapça, Gürcüce, Hemşince, Lazca ve Zazaca konuşuluyorOkulda ayrıca İngilizce de eğitim-öğretim programı içerisinde yer alıyor.

Kaynak: İHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi