Borçka’ya yüksekokul yerine fakülte mi açılıyor?

İsmet Acar, fakülte açılırsa idari bina, kız erkek yurdu ile çevre düzenlemesi sözü verdi

Borçka’ya yüksekokul yerine fakülte mi açılıyor?
Borçka’ya yüksekokul yerine fakülte mi açılıyor? Hayrettin Yavuz

 

Borçka Belediye Başkanlığı yılın ilk Meclis toplantısında inşaat halinde olan Üniversite binası ile İçme suyu arıtma projesini tartıştı. Toplantıda açıklama yapan Borçka Belediye Başkanı Oral Küçük, Artvinli işadamı İsmet Acar’ın yaptırdığı Borçka Meslek Yüksekokulu binasını fakülte binasına dönüştürme sözünü verdiğini açıkladı. Bu sözün yerine getirilebilmesi için AÇÜ’nün fakülte kurma kararı alması yeterli olacak.  

Belediye Başkanı ve Meclis Başkanı Oral Küçük Başkanlığı’nda ve Meclis Üyeleri Celal Kılıç, Sedat Peker, Nusret Yıldız, İbrahim Durmuş, Necat Balta, Celal Alparslan, Aslan Görel, Hasan Arslan, Aliye Aygün, Hasan Aydın ve Selim Şentürk’ün katılımıyla Meclis toplantı salonunda yapıldı.

Gündem dışı yapılan görüşmede İş adamı İsmet Acar tarafından yaptırılan Üniversite binası konu oldu. Burada bir açıklama yapan Borçka Belediye Başkanı Oral Küçük; “Geçtiğimiz ay şahsımın da katılımı ile Sayın Artvin Valisi Kemal Cirit, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Borçka Ticaret Odası Başkanı Eşref Merttürk, CHP Eski Milletvekili ve ayni zamanda iş adamı Metin Arifağaoğlu ile inşaat halinde olan binanın çevre düzeni, idari binası ve öğrenci yurdu için işadamı Sayın İsmet Acar’ı ziyarette bulunduk. Borçka’nın önemli bir değeri olan Sayın İsmet Acar, bu nazik ziyarette 2 yıllık Üniversitenin 4 yıllık Fakülte ye çevrilmesi koşuluyla istenilen talepleri memnuniyetle karşılayarak kız ve erkek öğrenci yurdu ile birde idari binası ve çevre düzenini üstlenerek 2014 yılında Rektörlüğe teslim edeceği sözünü verdi. Bende bu sevindirici müjdeyi sizinle ve Borçkalı hemşerilerimizle paylaşmak istedim” dedi. Başkan Oral Küçük ayrıca İsmet Acar’ın Borçka Kaymakamlığı’na birde araç bağışında bulunduğunu da hatırlattı. Bu açıklamalar Borçka Belediye Meclis üyeleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Başkan Küçük ayrıca, ilçenin coğrafi yapısı nedeniyle yağmurlu havalarda Belediye içme suyunun bulanması bir takım sorunlar oluşturduğunu ve içme suyunda sorun yaşayan ilçe halkına, kısa sürede tamamlamak üzere Paket arıtma tesisi yapma sözünü vererek kısa süre içerisinde içme suyundaki sıkıntıyı çözeceklerini müjdeledi.

İsmet Acar’dan bir anlamlı katkı daha mı geliyor?

Borçka Belediye Başkanı Oral Küçük’ün Borçka Belediye Meclis Toplantısında yaptığı konuşma sonrasında Artvinli işadamı İsmet Acar tarafından yaptırılan meslek yüksekokulu binasının fakülte binasına çevrilmesinin sözünün alındığı ortaya çıktı. Bu gelişme ile daha önce Acarlar MYO eğitim binasında; toplam 6973 m2 kapalı alanda 16 adet laboratuar, 1 adet amfi, 20 derslik, 18 adet ofis, 8 öğretim elamanı odası, 300 kişilik konferans salonu ve kütüphane, kafeterya gibi sosyal birimler bulunduğu binada gerekli yeni yatırımlar yapılarak binanın fakülte binasına çevrilmesine ve ilaveten bir adet idari bina ve kız erkek öğrenci yurdu ile çevre düzenlemesi yapılmasına karar verilmiş olundu. Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman ve üniversite heyeti tarafından Artvinli işadamı İsmet Acar’ın verdiği yüksekokul binasını fakülte binasına çevirme sözü karşılığında Borçka ilçesine yüksekokul yerine fakülte açılıp açılmayacağına dayalı olarak ne tür bir karar verileceği şimdi Borçka ilçesinde tam bir merak uyandırdı. AÇÜ’den gelecek cevabı bekleyen Borçka halkı İsmet Acar’ın sözünde duracağından emin olduklarını sadece sorunun AÇÜ’nün fakülte açma kararı almasında olduğunu belirterek yüksekokul yerine ilçeye fakülte açılmasının çok daha büyük bir yatırım olacağını dile getirdiler. Borçka’daki sivil toplum kuruluşları ise bu gelişmelerin ardından ilçeye özellikle enerji alanında bir fakültenin açılabilmesinin olası olduğunu ve bu tür bir yatırımın ilçeye çok önemli katkılar yapacağını ifade ettiler.

Yaşanan bu gelişmeler ışığında AÇÜ tarafından ilçeye fakülte açma kararının açıklanmasının ardından Artvinli işadamı İsmet Acar’da yaptırdığı yüksekokul binasına ilaveten kız ve erkek öğrenci yurdu ile birde idari binası ve çevre düzenini üstlenerek 2014 yılında binayı Rektörlüğe teslim edecek. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi