Fındığın Faydaları

Fındık sık tüketilen, sağlığa oldukça faydalı bir besindir. Daha çok atıştırmalık olarak yenilen fındık çiğ, kavrularak ya da tuzlanarak yenilebilir.

Fındığın Faydaları
Fındığın Faydaları Hayrettin Yavuz


Fındık dengeli bir diyette olması gereken çok önemli bir besin maddesidir. Hastalıklara karşı koruyucu özellikleri son derece güçlüdür.

Fındık ve fındık yağı E vitaminin en önemli kaynaklarındandır. E vitamini sağlık için zorunludur. Hücrelerin yenilenmesi ve yapımı, alyuvarların bütünlüğünü sağlaması en önemli özelliğidir.

Kanserli hücrelerle de savaşmaktadır. Kalp kasları başta olmak üzere vücudun tüm kaslarının sağlık ve dayanıklılığını sağlar. Günlük tüketilen 25 gram fındık kalp ve damar hastalıklarından, kanserden koruyucudur.

Fındığın bir diğer önemli içeriği folik asittir. Folik asit yetişkinler için faydalı olmakla birlikte özellikle bebeklerin gelişimi için yararlıdır. Akyuvar üretimini sağlar ve kanda oksijenin dolaşımını sağlar.

Fındık B grubu vitaminlerde B1, B2 ve B12′yi içermektedir. Kas ve doku üretimi için temel oluşturan bu vitaminler fındığa değer katmaktadır.

İnsan vücudunun enerji ürtebilmesi için yağa ihtiyacı vardır. Ancak alınan yağın kalitesi sağlık durumunu ve vücut ağırlığını etkiler. Bununla birlikte hayvansal yağlar damar tıkanıklıkları, kalp sorunları gibi çeşitli problemlere sebep verebilir. Fındık yağı ise kaliteli ve sağlıklı yağlardandır. Sağlığı geliştirir. Fındık yağı doymamış yağlar grubuna girer ve omega3 yağ asitleri içerir. Böylece antioksidan özellik kazanarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder.

Düzenli fındık tüketilmesi cildi güzelleştirir. Kan dolaşımını düzenler ve zihinsel işlevleri maksimuma çıkarır. Cinsel gücü de arttırmaktadır. Günlük hayatta tüketilen pek çok sağlıksız abur-cuburu sadece 1 avuç fındıkla değiştirmek toplam sağlığa çok büyük katkı sağlayacaktır.

45 gram fındıkta 283 kalori, 7 gram protein, 27 gram yağ, 8 gram karbonhidrat, 4 gram lif, 51 miligram kalsiyum, 2 mg. demir, 73 mg. magnezyum, 131 mg. fosfor ve 30 mg. potasyum bulunmaktadır.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi