Macahel bölgesinde yol açma çalışmaları devam ediyor

Artvin’in Borçka ilçesinin kış aylarında büyük bir ulaşım sıkıntısı çeken Camili (Macahel) bölgesi bu yıl da yine kar esareti yaşıyor.

Macahel bölgesinde yol açma çalışmaları devam ediyor
Macahel bölgesinde yol açma çalışmaları devam ediyor Hayrettin Yavuz

Macahel bölgesinde yol açma çalışmaları devam ediyor

 Havanın yağması ile birlikte yolu kapanan Camili Bölgesi’nde yağışın durması ile birlikte mümkün olduğunca yol açma çalışmaları yapılıyor.

Yaklaşık 10 gün kar yağmayınca Artvin Valiliği’de yol açma çalışmalarını Karayolları Bölge Müdürlüğü vasıtasıyla başlattı. Borçka ilçesinden yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Camili Bölgesi’ne ulaşabilmek maksadıyla Macahel Dağı’nın zirvesinden geçen yol tipi, çığ ve kar sebebiyle kapanıyor. Bu yıl kar yağışının beklenenden daha erken gelmesi ile erken başlayan kar esareti sebebiyle Macahel Bölge halkının sıkıntıları da erken başlamış oldu. Kar yağışının durmasını fırsat bilen Artvin Valisi Kemal Cirit önce bölgede kalan vatandaşların erzak ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla kar aracı ile erzak göndertmişti. Acil hastaları almak üzere de yine kar aracı ile müdahale edilirken bölge halkının bir nebze olsun sıkıntıları gideriliyordu. Zaman zaman elektrik sıkıntısı da bölgede yaşanırken, bölgenin en büyük sorunu ise hiç kuşku yok ki ulaşım oluyor. Ulaşım sorununu çözmek için başlatılan yol temizleme çalışmalarında ise zirveye ulaşıldığı bilgileri yüzleri güldürüyor.

Kar yağışının yoğun olarak görüldüğü zirveye kadar yolun arazili araçlarla çıkılabilecek hale getirilmesi ile birlikte Macahel halkına şimdi daha rahat yardım gönderilebiliyor. Havaların birkaç gün daha iyi gitmesi durumunda 45 kilometrelik yolun tamamının ulaşıma açılması hedeflenirken şuan için 22 kilometrelik bir kısım ulaşıma açılmış durumda. Geriye kalan 23 kilometrelik yolun yaklaşık 10 kilometrelik bölümünün rakımının düşüklüğü sebebiyle yolda kapanma olmazken toplam 13 kilometrelik bölümde ise halen yol açma çalışmalarının yapılması bekleniyor. Bu kısmında önümüzdeki günler itibariyle ulaşıma açılması planlanırken, ulaşıma açılan bu yol ile birlikte bölge halkının büyük bir sıkıntısı daha çözülmüş olacak.

Artvin Valisi Kemal Cirit’in yakından takip ettiği Macahel Bölge halkının sorunlarının üzerine ciddiyetle gidilirken, bölge halkı artık kalıcı çözüm arıyor. Kalıcı çözüm olarak üretilen tünel projesinin biran önce faaliyete geçirilmesini bekleyen bölge halkı kış aylarında kar esareti yaşamamak için devletten Camili Tünel Projesi’ni biran önce ihaleye çıkartması gün sayıyor.

Ç.P.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi