Macahel'in zorlu yolları

Camili Köyündeki Hasta Halime Bursal, 4 saatlik zorlu yolculuğun ardından hastaneye ulaştırılabildi

Macahel'in zorlu yolları
Macahel'in zorlu yolları Turgay Özgöz

Bülent Atasert - Borçka İlçesi’ne bağlı 6 köyü ile, yolu kardan kapanan Camili Köyünde rahatsızlanan 59 yaşındaki Halime Bursal, 15 km kar üstü paletli Ambulans, Ambulansın aşamadığı bölgede devreye köylülerin yaptığı kızakla 9 km ve kilometre yol katlederek 20 km açılan yolda bekleyen 112 Acil aracı ile Borçka Devlet Hastanesine ulaştırıldı.

Bölgede etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, en büyük sıkıntıyı da köylerde hastalananlar yaşıyor. Elektrik ve haberleşmenin sağlanamadığı köyde, rahatsızlanan hastalar arasında acil hastalar için Gürcistan ülkesinden sağlanan geçişler de bu yıl yoğun kar sebebiyle geçit sağlanamıyor.  İmkanlardan yaralanamayan bazı hastalar ise düşe kalka 60 km yolu yaya açmaya çalışıyor. İmkanı olan hastalar ise Kar üstü Jetski ile varıyor.

 

Bursal’ın yakınları da yolları kardan kapalı olduğu için kendi imkanları ile yaptığı kızağa yaşlı kadını koyarak kızağa bağlanan halat ile taşındığı sırada, hastanın yaşadığı sıkıntılar ve inleme sesleri kameralara an ve an yansıdı. Yaşadığı eziyetleri ise hareket halinde olan kızak üstünde anlatmaya çalıştı. Köylüler her kış mevsiminde Karayolları ağında olan köy yolunun 3 ay ile 6 ay arasında karla kapalı olduğunu belirterek, ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldiklerini söylediler. Çilelerin sona erdirilmesi için projeye alınan Macahel tünelin biran önce başlanmasını istediler. Hem hastayı hem de yol durumunu yerinde görmek ve hastayı karşılamaya giden Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk ile Özel İdare Müdür V. Mehmet Yerebakan, Camili bölgesinin ilçede büyük önemi olduğunu bu nedenle 6 köyü barındıran Camili köyünde har alanda Devletin imkanları ile aşmaya çalıştıklarını, köylülerin sıkıntılarını dindirmek için gayret sarf ettiklerini aktardı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi