Macahel Bölgesine Ulaşım SnowTrack’la Sağlandı

“Yapılan erzak ulaştırma operasyonu ile milyonlarca arının da hayatı kurtarıldı”

Macahel Bölgesine Ulaşım SnowTrack’la Sağlandı
Macahel Bölgesine Ulaşım SnowTrack’la Sağlandı Hayrettin Yavuz


“Yapılan erzak ulaştırma operasyonu ile milyonlarca arının da hayatı kurtarıldı”

Yoğun Kar yağışı ve çığ tehlikesi nedeniyle haftalardır Artvin’in Borçka İlçesi Camili(Macahel) Köyü ile ulaşım sağlanamıyor. Camili Bölgesinde yaşayan ve bir süredir erzaksız kalan vatandaşlara SnowTrack ile erzak ulaştırıldı. Artvin Valisi Kemal Cirit’in talimatları ile İl Özel İdaresi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün gayretleri ile köy halkının imdadına yetişilmiş oldu.

Macahel-Camili Bölgesi yılın dört mevsiminde bir başka güzel oluyor. Kış aylarında da güzelliği ile göz dolduran bölgenin en büyük sorunu ise kış aylarında hiç kuşku yok ki o güzelliği oluşturan kar oluyor. Macahel-Camili bölgesinin yolunun yüksek ve ilimizin en fazla kar alan bölgelerinden birinden geçiyor olması sebebiyle kış aylarında ulaşıma açık tutulması oldukça zor olan Macahel Bölgesi’nde yaz kış yaşayan insanların da haliyle en büyük derdi de ulaşılmamak oluyor. Kış aylarında genellikle Borçka-Camili yolunun büyük bir bölümünde dört metreyi geçen kar nedeniyle köyde çok sayıda vatandaş mahsur kalıyor. Her yıl olduğu gibi yine bu yılda yaşanan kar esareti yine vatandaşı erzaksız bıraktı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle bölgeye iş makineler ve kar temizleme çalışmalarını gerçekleştiremedi. Elektriklerin ve telefonlarında çalışmadığı köyde vatandaşlar mahsur kaldı.Kar yağışının sona ermesinin ardından yetkililer harekete geçerek köy yolunu SnowTrack’la açmayı başardılar.  Artvin Atabarı Kayak Merkezine ait SnowTrac(kar üstü yol açma) makinesiyle köyde mahsur kalan köylüler kurtarıldı.

Zor coğrafyaya sahip olan bölgenin yollarına düşen yaklaşık 15 noktada ki çığ açılarak köye ulaşım sağlandı.11 saat süren yoğun çalışmalar sonucu haber alınamayan köylülere ulaşıldı. Ulaşım sağlanan köydeki yaşananlara erzak ve mazot yardımı yapıldı. Köyde kalan öğrenciler ilçeye indirildi.

Artvin Valisi’nden açıklama

Artvin Valisi Kemal Cirit’in ilimizde ilk görev yılı. Bu ilk yılında ise ilimiz son yılların en yağışlı kışını geçiriyor. Kar yağışı nedeniyle yoğun mesai harcayan Artvin Valisi Kemal Cirit’te ildeki kar yağışını anı anına takip ederek ilin kar yağışından dolayı yaşadığı sıkıntıları minimuma indirmek için büyük mücadele veriyor. Bu mücadelenin en fazla yaşandığı bölge ise hiç kuşku yok ki Camili Bölgesi. Bu bölgeye elektrik verilemediği gibi ulaşımda sağlanamıyordu. Artvin Valisi Kemal Cirit, büyük bir hassasiyet göstererek sorumluluğu da üzerine aldı ve erzaksız kalan köylülere aşırı miktarda biriken kara rağmen erzak gönderme kararı aldı. Camili ve Diğer köylerekar aracı ile erzak gönderen Vali’nin görevlendirdiği ekip yorucu bir yolculuğun ardından ulaşabildi. Camili bölgesinde erzaksız kalan ve taşınma talebinde bulunan köylüler kar aracıyla taşınırken, köyde kalmak isteyen vatandaşlara ise gıda ve erzak malzemesi de ulaştırılmış oldu. Köylüler başta Vali Kemal Cirit olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederken, devletin her zaman yanlarında olduğunu bildiklerini ve bunu da bir kez daha görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler.

Vali Kemal Cirit ise görevlerinin il genelinde yaşanan olumsuzlukları en aza indirmek olduğunu, kış aylarında kar sebebiyle ulaşılamayan Camili Bölgesi’nde yolu mümkün oldukça ulaşıma açmaya gayret gösterdiklerini ancak ulaşıma kapalı olduğu anlarda ise belirli aralıklarla bu kar aracı ile ulaşarak bu bölgede yaşayan vatandaşlara ve vatandaşları besledikleri hayvanlara erzak ulaştırma gayretini sarf ettiklerini söyledi. Çalışmalarda görevlilerin üstün bir başarı gösterdiğini ve verdikleri emeğin taktire şayan olduğunu belirterek kendilerine teşekkür ettiğini ifade eden Vali Kemal Cirit, kış boyunca benzer görüntülerin ulaşılamayan tüm köylerde yaşanmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Milyonlarca arının hayatı kurtarıldı

Yapılan bu çalışma sadece vatandaşların hayatlarını kurtarma amaçlı olmadı. Bölgede kalan arılarda yol açma çalışmalarından olumlu etkilendiler. Kar altında kalan kovanların bulundukları mahalle ve köylere de ulaşan ekipler burada ki arılarında imdadına yetişmiş oldular. Kar altında kalan arıların bulunduğu kovanların üzerleri açılarak donmak üzere olan arılarda kurtarılmış oldular. Bu operasyonla da bir değil milyonlarca arının hayatı kurtarılmış oldu.

Ayrıca yine bölgede kalan hayvanların yaşadığı ahırların önlerine de giden ekipler tarafından mümkün mertebe açılarak vatandaşların hayvanlarını rahat beslemelerine de imkan sağlanmış oldu.

Macahel halkı belki kış aylarında sıkıntı yaşasa da gelen yardımlar onları mutlu etmeye yetti.

Ç.P.

Macahel Bölgesine Ulaşım SnowTrack’la Sağlandı 3Macahel Bölgesine Ulaşım SnowTrack’la Sağlandı 1

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi