Halkbank operasyonun temeli 5 yıl önce atılmış!

Halkbank'a yönelik operasyonun arkasında Amerika'nın olduğunu gözler önüne seren açıklamalar ortaya çıktı.

Halkbank operasyonun temeli 5 yıl önce atılmış!
Halkbank operasyonun temeli 5 yıl önce atılmış! Hayrettin Yavuz

Şubat 2013'te 
Amerika kaynaklı resmi açıklamalar,Halkbank'a yönelik operasyonun temelinin 5 yıl önce atıldığını gösteriyor ve Amerikalılar Türkiye'ye açıkaçık "ya biz ya İran" tehdidini savuruyor.

ABD'DE HALKBANK SIKINTISI 5 YIL ÖNCE BAŞLADI

19 Şubat 2013'te Amerikan gazetelerinin finanssayfalarında Türkiye'nin İran ambargosunu deldiğine yönelik haberler yayınlanıyor. Amerikan Hazine Bakanlığı Terörizm Finansmanı uzmanı olanJonathan Schanzer'in açıklamalarında Türkiye'nin İran ve Hamas ile ilişkileri nedeniyle 5 yıl önce ciddi bir şekilde uyarıldığı söyleniyor.

Jonathan Schanzer, "Bu durum 5 yıl önce Birleşmiş Milletlerde Terörün Finansmanı , Finansal Yaptırım Gücü görüşmelerinde ele alındı. Türkiye'deki yasaların terörün finansmanını engelleyemediği ve kara para aklamanın önüne geçilemediğine dair Türkiye uyarıldı" diyor. Schanzer'in terör olarak kastettiği ise İran ve Hamas.

Obama'nın Türkiye ile yakın ilişki halinde olmasına da tepki gösteren Schanzer, "Obama hükümeti Türkiye'ye fazla bel bağlamış durumda, Suriye politikamızı Ankara'ya bağladık. Halkbank düzenlemesi ilişkileri gerçekten karıştırıyor" ifadelerini kullanıyor.

ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi, Halkbank'ın Türkiye-Filistin ilişkilerinde de hedefte olduğunu vurgulayarak, "Halkbank meselesi birçok başlıktan sadece biri. Ankara Hamas isimli Filistinli terör örgütüne destek verenlerin başında geliyor" diyor.

HALKBANK'IN ABD'Lİ İŞTİRAKLERİNE UYARI

Yine Şubat ayındaki bir başka gazetede Yahudi lobisinin desteklediği "Nükleer İran'a Karşı Birleşim" adlı örgütün sözcüsü olan Nathan Carleton'ın Türkiye ve Halkbank hakkındaki ithamlarına yer veriliyor. Carleton, Halkbank'ın Amerika'daki iştirakleri olan Vanguard Group, Inc., Fidelity Management, J.P. Morgan, T. Rowe Price Associates, Inc. Ve Principal Management Group adlı şirketleri uyararak sözlerine başlıyor ve "Amerikan kurumlarının dolaylı olarak da olsa İran doğalgazının Türk altını karşılığı satın alınmasına dahil olması endişe verici bir durum. İran bu anlaşmalardan elde ettiği gelirlerle hem yaptırımlardan kurtulmuş oluyor hem de doğrudan nükleer programı için kendine fon sağlıyor. Amerikan halkı paralarının İran ticaretinde kullanılmasını istemiyor ve böylece şirketleri Amerika ya da İran arasında bir seçim yapmaları konusunda uyarmış oluyoruz" diyor.

"BU DURUM DEĞİŞECEK"

Ardından da "bu durum değişecek" diyerek bugünkü operasyonun sinyalini veriyor. Carleton "Halkbank bünyesindeki her Amerikan kurumu derhal İran'dan doğalgaz alımını durdurmak için harekete geçmelidir.Bu tür şüpheli yatırımlar alışılmadık birşey değil. Özellikle İran'a karşı olan yaptırımlar bu kadar gündemde olmadığı zamanlardan kalan anlaşmalar. Biz sürekli altını çizerek söylüyoruz. Bu durum değişecek" şeklinde konuşuyor.

İsmini vermeyen Amerikalı bir senatörün ifadesi ise aynen şöyle, "Halkbank İran'a yaptırımları birçok aşamada delen kurumların başında geliyor. Bir çoğu da kapalı kapılar ardında..."

Kaynak: Haber7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi