Başbakan’ın 113 Dev Eserlerinden Biri Artvin – Erzurum Karayolu

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açtığı ve günlerdir televizyonlarda aralıksız reklamı yapılan 113 dev eserarasında Artvin ilgilendiren eserlerde var.

Başbakan’ın 113 Dev Eserlerinden Biri Artvin – Erzurum Karayolu
Başbakan’ın 113 Dev Eserlerinden Biri Artvin – Erzurum Karayolu Hayrettin Yavuz


Listedeki dev eserler arasında fidanlık borsasından, ıtri bitkiler merkezine kadar yok yok. Yapılan bazı yatırımlar ise listede taksit taksit bölünmüş durumda. Örneğin Artvin-Erzurum devlet karayolu birinci kısım, ikinci kısım diye başlıyor ve üçüncü kısımda sonuçlanıyor. Ancak bu tek yatırım listede 3 ayrı yer kaplıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bir gelenek haline getirilen toplu açılışların ilki, 110 tesisle 10.10.2010′da yapılmıştı. Bakanlık 11.11.2011′de tamamladığı 111 tesisi, 12.12.2012′de ise 112 tesisi Başbakan Erdoğan’ın katıldığı törenlerle açtı.

Bakanlığın “kafiye uyumlu” açılış töreni bu yıl yine Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla Ankara’da yapıldı. Düzenlenen törenle tam 113 eserin açılışı yapıldı. Peki, günlerdir ardı arkası kesilmeyen televizyon reklamlarıyla duyurulan bu eserler arasında neler var? Cumhuriyet açılışı yapılan eser listesine göz atık ve şu sonuçlar ortaya çıktı:

Aromatik bitkiler merkezi

* Ankara’dan açılışları gerçekleştirilen 113 tesis arasında 36 baraj, 6 içme suyu temin tesisi, 2 atık su arıtma tesisi, 26 sulama tesisi, 22 taşkın koruma tesisi ve 10 ulaşım tesisi var.

* Belki çoğu kişinin adını ilk kez duyduğu Afyonkarahisar tıbbi ve aromatik bitkiler merkezi, Sakarya’daki fidanlık borsası yine tesislerden bazıları.

* Yangın önleme tesisleri, yangın havuzları ve göletleri, şehir ormanları, mesire yerleri, Manisa Spil Dağı Milli Parkı altyapı projesi, milli park projeleri, otomatik meteorolojik gözlem istasyonları (OMGİ), havaalanı OMGİ’ler, seyyar meteorolojik sistemler, deniz radarları ve deniz OMGİ’ler de açılışı yapılacak tesisler listesinde yer alıyor.

1 yola 3 başlık

* Diğer yandan 9 proje paketiyle, Artvin – Erzurum devlet yolu da yer alıyor. Ancak 113 rakamına ulaşmak zor olunca yol projesi de 3 başlık halinde gösterilmiş. Örneğin listenin 93. sırasında “Artvin-Erzurum, Artvin-Ardahan ve Artvin-Ardanuç devlet yolları” başlığı yer alırken, 94. sırada “Artvin-Erzurum devlet yolu 1. kısım”, 95. sırada “Artvin Erzurum devlet yolu 2. kısım”, 96. sırada “Artvin-Erzurum devlet yolu 2. kısım ikmali”, 97. sırada “Artvin-Erzurum devlet yolu 3. kısım” ve 98. sırada da “Artvin-Erzurum devlet yolu 3. kısım ikmali” başlıkları dikkat çekiyor.

* Listede Artvin-Erzurum karayolu üzerinde bulunan tünellerin aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme ve sinyalizasyon sistemleri bile bir başlık olarak yer alıyor. Elektrik teçhizatları ve trafo merkezleri de bu törende açıldı.Erdoğan tarafından toplu olarak açılan 113 dev eserin toplam yatırım maliyeti ise 3 milyar 250 milyon TL olarak hesaplandı.

Ç.P.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi