Gizemli cennet: Macahel

Yemyeşil vadilerde yürüyün, doğanın koynunda doğal lezzetleri tadın...

Gizemli cennet: Macahel
Gizemli cennet: Macahel Hayrettin Yavuz

 

 
Artvin'in Gürcistan sınırını çizen Karçal Dağları'na gizlenmiş Macahel'de yemyeşil vadilerde yürüyüş yapın, Kafkas balı gibi yöresel lezzetleri tadın.


Neden gitmeli?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yeryüzündeki cennet, yemyeşil, el değmemiş bir diyar... Oraya gitmeden, havasını solumadan, içten insanlarıyla tanışıp onlarla aynı çatı altında uyumadan, bütün sıfatların klişe olmaktan öteye geçemediği bir yer, Macahel. Büyük şehrin gürültüsünü tamamen arkanızda bırakıp doğanın koynunda, doğal lezzetleri tadarak arınmak için gidin.

Ne yapmalı?
Karadeniz'in coğrafi yapısının bir getirisi olan dağınık yerleşim, Macahel'de de hâkim. Köyün merkezinde bulunan, 1885'te tamamı ahşaptan yapılmış camiyi gördükten sonra iki-üç evden oluşan meydandan sola, Maral Şelalesi'ne doğru devam edin. Yol ancak bir minibüsün geçebileceği genişlikte. Bir süre sonra araç yolu geniş bir patikaya dönüşüyor ve sizi muhteşem bir doğa karşılıyor. Gittikçe daralan patika hiç yorucu değil ve hayli düz sayılır. Ama şelaleye iniş çok dik. Temmuz ve ağustos aylarında yağış olmadığı takdirde şelalenin suyu az, ama döküldüğü yüksekliğin yarattığı güçlü rüzgâr yüzünden altına yaklaşmak cesaret istiyor. Şelalenin bulunduğu bölge tüm Macahel'de olduğu gibi flora ve fauna açısından çok zengin ve endemik çeşitliliğe sahip. Burada kendinizi belgesellerde gördüğünüz yağmur ormanlarının içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Dönüş yolu üzerinde solda, 5,5 kilometre içeride Borçka Karagöl yer alıyor. Göl, 1800'lü yılların başında meydana gelen depremle oluşmuş. Göl kıyısındaki restoranlarda mola vermeden önce sandalla gölde gezintiye çıkın. Göl kıyısındaki mevsimine göre çamurlu olabilen patikada yürüyüş de yapabilirsiniz. 

İpucu
Borçka'nın 8 kilometre doğusundaki Balcı köyünde yer alan Otingo kaplıcası, yaylada yapılan uzun yürüyüşlerin sonunda müthiş bir rahatlama olanağı sunuyor.

Seyahat bilgileri
Macahel Türkiye'nin Artvin iline ve Gürcistan'ın Acaristan Özerk Cumhuriyeti'ne yayılan ve toplam 18 köyden oluşan bir vadi. Macahel'in Gürcistan tarafında kalan bölümünde (Aşağı Macahel) 12, Türkiye tarafındaki bölümünde (Yukarı Macahel) ise altı köy yer alıyor. Yukarı Macahel bugün Camili yöresi olarak da anılıyor. 

Food and Travel/ Ayhan Bıyıkoğlu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi