ÇED İptal Davası Devam

Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde Rize İdare Mahkemesinde açılan, yaklaşık 283 gerçek ve tüzel kişinin taraf olduğu Cerattepe ÇED iptal davası devam ediyor.

ÇED İptal Davası Devam
ÇED İptal Davası Devam Hayrettin Yavuz

 

 

Yeşil Artvin Derneği Rize İdare Mahkemesinde görülen ÇED iptal davasında ki gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmak için bir basın açıklaması yaptı.

 

Artvin Valiliği önünde yapılan basın açıklamasına Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, davaya taraf olan çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

Yaptığı basın açıklamasında dava sürecine ilişkin bilgiler veren Nur Neşe Karahan; “Bildiğiniz gibi Derneğimiz öncülüğünde Rize İdare Mahkemesinde yaklaşık 283 gerçek ve tüzel kişinin taraf olduğu ÇED iptal davası açılmış olup halen devam etmektedir. Mahkemenin Kasım ayı içerisinde verdiği ara kararda, yürütmeyi durdurma talebi konusunda ilgili bakanlığın ilk savunmasından sonra karar verileceği söylenmektedir. Bu su demektir ki. maden şirketi de bu kararı beklemek zorundadır. Öğrendiğimiz kadarı ile yol yapımı ve pasa alanları için Cerattepe´de çok sayıda ağacın kesilmesi konusunda hazırlıklar yapılmakta, kesim için yöre kooperatiflerine teklifler yapılmaktadır. Bizce mahkemenin yukarıda anlatılan ara kararına dayanarak ağaç kesimlerinin en kısa zamanda durdurulması gerekmektedir. Özellikle Valilik aracılığı ile Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ve diğer yetkililerin orman kesiminin durdurulması için gerekli girişimlerde bulunmasını bekliyoruz. Bu konuda ilimizin Milletvekillerine bilgi verilmiş olup destek olacakları yönünde söz aldığımızı sizlere açıklamak isteriz. Çünkü hepimiz Artvin´den kovduğumuz önceki şirketin 2008 yılında Cerattepe´de binlerce ladin ve sarıçam ağacını gereksiz yere katlettiğini üzülerek hatırlamaktayız. İşin daha da acı kısmı ise aslında o kesimlerin zamanın Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü başta olmak üzere Valiliğimiz ve diğer ilgili yetkililerce rahatlıkla önlenebilecek olmasıydı. Aynı yanlışı bir daha yaşamamak adına tüm yetkilileri buradan göreve çağırıyoruz.

 

İş Başvurusu Alarak Binlerce Yandaş Yaratıyorlar

 

Diğer bir gelişme ise şirketin Artvin Halkından ne kadar korktuğunun artık çok daha açık bir şekilde ortaya çıkmış olmasıdır. Daha önce belirttiğimiz gibi silah kullanma yetkisine sahip özel koruma timi kurmaları bunun ilk belirtileriydi.

Daha sonra Artvin´in tarihindeki ne büyük mitingini görerek irkilen şirket ilk projelerinde yer alan 4 adet atık barajını nedense sonradan hazırladığı projede kaldırdı. Durup dururken bunu neden yaptılar sizce? Çünkü o miting bir dönüm noktası oldu ve Artvinlilerin topyekûn madenciliğe hayır seslerinden korktular ve sözde daha şirin görünmeye çalışıyorlar. Ama korkuları o kadar büyük ki yapabilecekleri çirkeflikte sınır tanımıyorlar. Öncelikle yaptıkları iş başvurularında insanlarımızı resmen kandırmaktadırlar. Maden şirketi ÇED raporunda çalışacak işçi sayısını 183 olarak bildirmiş olup, teknik personel çıkıldığında alınacak işçi sayısı 100´ü geçmeyecek iken sürekli iş başvurusu alarak beklenti içerisindeki binlerce yandaş yaratmayı, sözde bizlere karşı bir koz oluşturmayı planlıyorlar. Bununla da yetinmeyen şirket artık o kadar aciz ve çaresiz kalmış olacak ki; akrabalıkları, arkadaşlıkları ve saygıyı bir yana bırakarak Artvin´deki madenciliğe karşı direnişimizi kırmak için artık ailelerimize, çocuklarımıza kadar o kirli ellerini uzatmaya başlamıştır. Acımasız şirket Artvin halkını, aileleri, kardeşleri birbirine düşürmeyi, birbirine kırdırmayı planlıyor. Bu «aynı zamanda derneğimize yönelik bir saldırı olup, maden şirketine bu kirli oyunlardan vazgeçmesi konusunda ihtar ediyoruz. Ama sanıyoruz ki bu tür basit oyunların bizi yıldırmayacağını tam tersine güçlendireceğini kendilerini ise çirkeflikte bir üst mertebeye taşıdıklarını hesap edememişler.

Madenciliğe karşı yürüttüğümüz mücadelemizde Artvinliler kadar ildeki basın kuruluşlarının ve mensuplarının da bizlere destek olduklarını biliyoruz. Ancak, her zaman olduğu gibi bazı basın kuruluşları veya mensupları nedense tam tersine hareket etmeye devam etmektedirler. Bizler Artvinlilerin desteği ile hem sosyal ve hem de hukuksal olarak verdiğimiz tüm çabaları yaptığımız geniş katılımlı toplantılarla sizlere açıklayarak ne kadar şeffaf olduğumuzu gösteriyoruz. Ama nedense bazı medya yayınları ve mensupları hiçbir resmi kanıta dayanmadan yalan-yanlış haberler çıkarmakta ve açıkça "çamur at izi kalsın" gibi en onursuz haberciliği yapmaya devam etmektedirler. Aynı medya mensupları sanki şirketin basın masasıymış gibi davranarak onların reklamını yapmakta ve şirketi çok şirin göstermeye çalışmaktadırlar. Doğdukları, büyüdükleri ve ekmek yedikleri ilin madencilikle yok olmasını neden desteklerler acaba? Bizce iki tane neden olabilir; ya artık Artvin´e karşı olan sevdalarını kaybetmişlerdir ya da bu yaptıklarının karşılığını fazlasıyla şirketten almaktadırlar. Bu kişilere en güzel cevabı Artvin halkı bu güne kadar yaptığı mücadele ile vermiştir, bundan sonra da vermeye devam edecektir.

Bir diğer gelişme ise Belediye Başkanımız Emin Özgün´e karşı şirketin açtığı tazminat davasının reddedilmiş olmasıdır. Daha önce söylediğimiz gibi maden şirketinin mücadele eden Artvin Halkını yıldırmak için bu tür kirli oyunlara başvuracağını biliyorduk. Ancak ne bu oyunlar bizi yıldıracak ne de bağımsız yargı bu tür oyunlara alet olacaktır.

Son olarak, bugün saat 14.00´te Artvin Milletvekili Sayın Uğur Bayraktutan´ın girişimi ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde "Artvin Kafkasör Cerattepe Maden Sahası Konusunda Meclis Araştırma Komisyonu Kurulması" na ilişkin önerge tartışılacaktır. MHP grubunun da bu önergeye tam destek vermek için orada olacağını biliyoruz. Dileriz ki mevcut hükümet vekillerimiz de orada olur ve olumlu oy kullanırlar. Bunu özellikle Artvin Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla ve 24 Ekim 2013 tarihinde "2002´deki Cerattepe ile ilgili düşüncem 2013 yılında da değişmedi" diyen Sayın Bakanımız Faruk Çelik´den beklediğimizi belirtmek istiyoruz.

Gelişmeleri bundan sonra da Artvin Halkı ile paylaşmaya devam edeceğiz. Bizleri yalnız bırakmayan Artvin Halkına şükran duygularımızla saygılar sunarız” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi