35. Vodafone İstanbul Maratonu

Türkiye'de düzenlenen en önemli spor organizasyonlarından olan 35. Vodafone İstanbul Maratonu'nun startı 9.00'da verilirken kazananlar erkeklerde 2.12.30 ile Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kıprotıch, kadınlarda ise 2.29.07'lik derecesiyle Rebecca Kangogo Chesir oldu. Ve bu tarih yarışın en önemli bölümü Boğaz Köprüsü'nün vatandaşların yoğun olarak geçtiği anlarda yine sallandığı sallandığı görüntülendi.

35. Vodafone İstanbul Maratonu
35. Vodafone İstanbul Maratonu Hayrettin YavuzCHESIR KAZANDI ELVAN İKİNCİ 


35. Vodafone İstanbul Maratonu'nu elit bayanlarda Kenyalı atlet Rebecca Kangogo Chesir kazandı. Rebecca Kangogo Chesir 2.29.07 ile maratonu birinci tamamlarken, Türkiye adına yarışan Elvan Abeylegesse 2.29.31 ile 2. , Sultan Haydar 2.29.44'lük derecesiyle 3. oldu.
 

ERKEKLERDE KIPROTICH İPİ GÖĞÜSLEDİ

35. Vodafone İstanbul Maratonu'nu Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinde verilen startla başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Abraham Kiprotich ilk sırayı elde etti.

 


Kiprotich'in ardından Etiyopyalı Siraj Gena Amda ikinci, Yine Etiyopyalı Deriba Merga Ejigu ise üçüncü oldu.


10 VE 15 KM DERECEYE GİRENLER

35. Vodafone İstanbul Maratonu kapsamında 10 ve 15 Kilometre Koşularda dereceye giren sporcular belli oldu. Halk yürüyüşünün yanı sıra 3 ayrı yarışta atletler madalya için ter döktü. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) geçen yıl olduğu gibi bu sene de "Altın" kategorisine aldığı organizasyonda, Eminönü'nde İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde tamamlanan 15 Kilometre Koşusu'nda kadınlarda ilk üç sırayı Etiyopyalı sporcular elde etti. Yenenesh Tilahun Dinkesa birinci, Selomie Kassa ikinci, Letebrhan Gebreslasea üçüncü oldu.

Erkeklerde ise Etiyopya'dan Birhan Nebebew Tesfaye birinci olurken, Kenya'dan Simon Gichuki Nidrangu ikinciliği, Türkiye'den Şeref Dirli üçüncülüğü elde etti. Aynı yerde tamamlanan 10 Kilometre Koşusu'nda ise erkeklerde Libyalı Abdulhak Aksharif birinci, Kanadalı Matthias Constantin Heinke ikinci, Türkiye'den Sinan Tatlı üçüncü sırada yer aldı.

Bu yarışta kadınlarda ilk üç sırayı Türk atletler aldı. Selcen Kanyılmaz'ın birinciliği elde ettiği yarışta Nurten Aktaş ikinci, Esin Bahar Dölek de üçüncü oldu.


DEV MARATON BAŞLADI! ŞEKER OĞLAN HERKESİ ŞAŞIRTTI


TEKERLEKLİ SANDALYE YARIŞI SONUCU

Tekerlekli sandalye yarışında erkeklerde Polonyalı Hamerlak Tomasz 1.45.21'lik derecesiyle birinci, Taylandlı Prasopchoke Klungern 1.59.55 ile ikinci ve Türkiye'den Ömer Cantay da 2.12.34'lik derecesiyle üçüncü oldu. Bu kategoride kadınlarda ilk üç sırada Türk sporcular yer aldı. Hamide Kurt 2.45.07 ile birinci olurken, Zübeyde Süpürgeci 2.58.30 ile ikinciliği ve Maşide Cesur da 2.59.53'lik derecesiyle üçüncülüğü elde etti.

ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Yarışların sona erdiği Sultanahmet Meydanı'nda yapılan törende maraton ile tekerlekli sandalye kategorilerinde erkeklerde ve kadınlarda dereceye giren isimlere ödülleri verildi. Sporculara ödüllerini İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir TopbaşAk Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, İBB Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İBB Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, Spor AŞ Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt takdim etti.

Maraton'da ilk sırada yer alan sporcular 50'şer bin dolar alırken, ikinciler 25'er bin dolar, üçüncüler de 15'er bin dolar para ödülü kazandı. Tekerlekli sandalye yarışında birinci olan sporcular 5'er bin, ikinciler 3'er bin ve üçüncüler de 2'şer bin dolar ödül elde etti.

GÜVENLİK ÖN PLANDA TUTULDU

35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda, köprü güvenliği nedeniyle alınan tedbirler ön plana çıktı. Katılımcılar için 3 farklı start noktası belirlenirken, ilki 09.30'da verilen startın ardından diğer gruplar için 10'ar dakika arayla yürüyüş başlatıldı. Köprüye girişte megafonla yapılan anonslarda, köprü üzerinde bekleme yapılmaması ve yürüyerek geçilmesi konusunda uyarılarda bulunuldu. Ayrıca köprünün geliş ve gidiş güzergahında sağdaki şeritler bariyerlerle kapatıldı.

Alınan bu önlemlere rağmen ilerleyen saatlerde çok sayıda katılımcının bariyerleri geçip boğaza karşı hatıra fotoğrafı çektirdiği gözlendi.

20 BİN ATLET KOŞTU

Yerli ve yabancı yaklaşık 20 bin atlet 3 ayrı yarışta madalya için ter döktü. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) geçen yıl olduğu gibi bu sene de "Altın" kategorisine aldığı organizasyonda toplam bir milyon dolar ödül dağıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi