Artvin Kalesi Turizme Kazandırılıyor

Artvin Valisi Kemal Cirit, tarihi Artvin Kalesi’nin turizme kazandırılması için girişimlere başladı.

Artvin Kalesi Turizme Kazandırılıyor
Artvin Kalesi Turizme Kazandırılıyor Hayrettin Yavuz

 

Artvin Kalesi Turizme Kazandırılıyor

Vali Cirit, beraberindeki Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Vali Yardımcıları Yılmaz Kurt, Hasan Ongu ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ile birlikte Artvin Kalesi’nde incelemelerde bulundu.

Artvin Valisi Kemal Cirit, burada yaptığı açıklamada, Çoruh Nehri'nin tabanından 70 metre yükselen ana kaya üzerindekurulan ve kitabesi bulunmayan Artvin Kalesi'nin turizme kazandırılmasıamacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Artvin Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreterliği kaynaklarıyla kalenin restore ve ulaşım yolunun yapılması için gerekli izinlerin, teknik çalışmaların ve ödeneğin tahsis edilmesi için girişimlere kısa sürede başlanacağını söyledi.

Köprübaşı mevkisinde bulunan kalenin yapım tarihinin kesin olarak bilinmemesine rağmen X. yüzyılda inşa edildiğinin tahmin edildiğini ifade eden Vali Cirit, şunları söyledi: “Kitabesi bulunmayan kalede küçük bir şapelin varlığı, Ortaçağ’da yörede yaşayan Bagratlılar tarafından X. yüzyılda kurulmuş olduğu savını güçlendirmektedir. Stratejik konumu itibarıyla Osmanlılar zamanında da kullanılarak günümüze sağlam olarak ulaşan yapıda bir adet su deposu ve  küçük bir kilise bulunmaktadır.  Ortaçağ’dan günümüze ulaşan ünik bir eser olarak önemini korunmayı başarmıştır. Kalenin toplam alanı ise bin 600 metrekaredir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi