Gökçek: Yılbaşına Kadar Metroyu Açacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "İnşallah yılbaşına varmadan Ankaralı metroya binmiş olacak." dedi.

Gökçek: Yılbaşına Kadar Metroyu Açacağız
Gökçek: Yılbaşına Kadar Metroyu Açacağız Hayrettin Yavuz

 

Kral FM'in yayınına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kral Grup Genel Yayın Koordinatörü Mehmet Akbay'ın sorularını yanıtladı.

20 yıldır görevdesiniz Ankara'da. Son 10 yıldır da başbakan ile uyum halinde çalışıyorsunuz. Başarısızlığınızın bir bahanesi var mı?
Başarısız olmadık.

ANKARA'YA METRO MÜJDESİ

Yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey olmadı mı?
Yapamadığımız bir şey var, metrolara ben başladım. 1 katrilyon 100 milyar para sarfettik ama ben istedim ki daha çok alanda başlayalım, öyle olunca da para yetmedi tabii. Bunu eninde sonunda hükümetin sahipleneceğini biliyorduk, biraz da naz yaptık Başbakan'a. İnşallah yılbaşına varmadan metroya binmiş olacaklar.

2015'te tamamı bitmiş olacak mı?
Tabii tabii, bir yenisine de başlamış olacağız.

250 km metro için ne kadar zaman geçmesi gerekiyor?
20 sene geçmesi gerekiyor.

"Ankara İÇİN ÇOK ŞEY YAPTIM"

Ben Ankara için şunları yaptım diyeceğiniz neler var?
Çok şey var. Ankara'da gençler benden başka belediye başkanı tanımıyor.Ankara'nın 30 yıllık nüfüsu Ankara'nın geçmişini hatırlamaz. Ankara'da kuşların hava kirliliği yüzünden dallardan döküldüğü bir şehirdi.

Siz gelir gelmez bitti mi hava kirliliği?
Doğalgazı getirdik, bitti. Su konusunda çok ciddi sıkıntımız vardı, şimdi 50 yıl su sorunu olmayacak Ankara'nın. Bunlar bilinmeyen, yapıldığı zaman anlam ifade eden olaylar.

Ankara'da yeşil alan ben geldiğimde kişi başına düşen yeşil alan 2 metrekareydi, şimdi yeşil alan 19 metrekare, ama nüfus da arttı. Dünyada yeşillenmede bizle rekabet edebileceğine inandığım şehir yok. Dünyanın en yeşil ve en çevreci filosuna sahibiz. Otobüslerin 1260 tanesi doğalgazlı. Ben geldiğimde rekreasyon alanları yoktu, vardı ama uyuşturucu kullanılan alanlardı. Şimdi bizim kadar rekreasyon alanı olan dünyada başka bir şehir yok.

İstanbulla ilgili fikirleriniz var mı? 'Ben olsaydım şunu yapardım' dediğiniz oluyor muKadir Topbaş'a?
Mutlaka oluyordur, ama bunu söylemek şık olmaz, ukalalık olur.

GEZİ OLAYLARININ ARKASINDA ÇOK ŞEY VAR

Gezi olaylarında en öndeydiniz.

Gezi olaylarının arkasında çok şey var. Bir; özellikle Avrupa'daki bazı ülkeler var.ABD'deki bazı gruplar var. Suriyeİran var.

En başta yapılan hatalar da mı planlıydı?
Hepsi planlıydı.

O çadırlar yakılmasaydı da bu kadar büyür müydü?

Büyürdü. Bu olaylar başlamadan bir hafta önce Cnn geliyor, 1 haftalığına naklen yayın arabası için kiralamk istiyorlar. Be mübarek sen 1 hafta önceden bu olayları nerden biliyorsun?

Bu delillendirilmiş bir olay mı?
Tabi tabi gidin sorun.

Duran adam'daki kişi ismiyle birlikte ve siluetiyle birlikte Ethem burda durmadan 5 saat önce Tayvan'dan yayınlanıyor. Bunlar tesadüf olabilir mi?

"HÜKÜMET HİÇ HATA YAPMADI"

Hükümet hiç hata yapmadı mı?
Yok yapmadı. Polis sıfır hata. Polis sapan attı mı? Taş yağmuruna tuttu mu? Molotof attı mı? Hayır, hiçbrini yapmadı. Ne yaptı peki polis? Üstüne saldırana karşı gaz ve su kullandı. Siz olsanız ne yapardınız?

Sokağa çıkanlar arasında hiç masum insan yok muydu?
Masum olanlar olaylar büyüdüğünde evlerine döndü zaten.

ODTÜ AÇIKLAMASI

ODTÜ'nün içinden geçen bir yol var. Bunu en basit haliyle anlatır mısınız bize? Bu yol burdan geçmezse ne olur?
Onlar geçmesinde veya geçmemesinde değiller. Onlar biz ne yaparsak yapalım karşısındalar. Uzaya uydu atıyoruz, Başbakan'a yapmadıkları kalmadı. Adamların ruhlarında anarşi var. Üniversitenin 26 bindir, anarşiye katılanların sayısı 250'yi geçmez. Tamamı öğrenci değil, bir kısmı öğretim görevlisi, bir kısmı dışarıdan geliyor. Mesele geçenlerde bir öğrenci yandı, yanan öğrenci Hacettepe'li çıktı. Bunların Odtü'yle falan derdi yok, bunlar sadece karmaşa istiyor. Kadrolu eylemciler.

ODTÜ,'lüler bir araya geldi, 27 proje yaptılar. Biz teslim olduk, ne istiyorsanız onu yapalım dedik. Sonunda 27. plan kabul edildi. Yolda aşağı yukarı nakledilmesi gereken 600 ağaç var. Kaç ağaç ordan kaldırıyorsak biz 10 katını yetişkin ağaç olması kaydıyla Odtü'de istediğiniz yere dikelim dedik rektöre. Yok, dedi kabul etmeyiz.

AK PARTİ'DEN BİR ADAY DAHA VAR

Aday adayısınız. Müracaat şekliniz nasıl oldu?
Partimizin müracaat şekli şöyle: Aday olmak isteyenler form dolduracaklar ve aday adayı olacak.

Başka bir aday oldu mu?
Bir aday daha varmış.

Başbakanla bir görüşmeniz oldu mu?
Hayır, katiyen olmadı.

"MHP-CHP BİRLEŞMEZ"

CHP ve Mhp'nin birleşeceği konuşuluyor sizin karşınızda. Kaybetme riski görüyor musunuz?
Ben MHP-CHP birleşimi olacağına inanmıyorum. Mhp'ye mensup olan vatandaşlarımız milli ve manevi değeleri yüksek olanlardır. Bunlar özellikle DHKP-C ile kol kola olan bir parti olan Chp'ye oy vermez. Mhp aday çıkarmazsa parti özelliği kalkar, 2. seçimde de silinir.

"ŞİKAYETİ OLAN SAVCILIĞA GİTSİN"

Mal varlığınızla ilgili tweetler görüyoruz. Milyarlarca dolar serveti var diyorlar. Açık mı servetiniz herkese?
Her seçim öncesi bu gündeme gelir. Her seçim öncesi servetimizi beyan ederiz. Ben hayatımda geçtiğimiz seçim dönemi uğradığım iftira kadar hiçbir dönem iftiraya uğramadım. Dilin kemiği yok. Fısıltı fısıltı, dedikodular aldı gitti. 'İspat edin ben belediye başkanlığından çekileyim' dedim. Kılıçdaroğlu ile Kılıçlar çekildi, televizyon programında rezil ettim onu. Sonra açıkladı, bana bu bilgileri Karayalçın verdi diye. 5 seneden beri beni her gün savcılığa verebilirler, 1 tane bile suç duyurusu yapılmadı. Kimse ortalığa laf atmasın, şerefin ş'si varsa gider savcılığa dilekçe verir.

"Chp SARIGÜL'E KATILDI"

Sarıgül Chp'ye katıldı.
Hayır, Chp Sarıgül'e katıldı.

Evet bu soruyu sormuştum. Başka sorduğum soru da Türkiye'de gündem oldu. 'Erdoğan dünya lideri' demişti.
Ondan sonra da kıvırdı. Sizce latife mi yaptı? Sizce Chp'mi Sarıgül'e katıldı Sarıgül mü Chp'ye katıldı.

Sayın başkanım ben bu soruya yanıt veremem.
Sarıgül'le Kılıçdaroğlu biraraya geldi partinin önünde ve vatandaşa birlikte selam verdiler. Sarıgül aldı Kılıçdaroğlu'nun elini yukarı kaldırdı, bu 'Ben senin liderinim' demek. Sarıgül Kılıçdaroğlu'nu ezdi, üç paralık etti. Böyle bir şey olur mu ya?Kılıçdaroğlu diye bir şey kalmadı.

"SARIGÜL GEZİ ADAYIDIR"

Baronlar kim başkanım?
İstanbul'daki sanayi, iş adamları, medya çevreleri... Bunlar bir araya gelip toplantı, plan yapıyor. Baronlar özellikle Pkk'nın liderlerleriyle görüşüp Sırrı Süreyya'nın belediye başkanı adayı olmasını engeleyecek. Gezi'nin adayı Sarıgül'dür.

45 BİN KİŞİLİK ANKET

Elinizde bir anket var mı?
Var. 45 bin 851 kişiyle yaptırdım. Ortalaması 50.02, kararsızlar da verirse 55.2. Benim gönlümden geçen 55'in üzerinde almak.

ARINÇ-ERDOĞAN GERGİNLİĞİ

Sayın Bülent Arınç'la Sayın Başbakan arasındaki sorun için ne dieyeceksiniz?
Sayın Başbakan geçen söyledi bizim aramıza kimse giremez diye. İsteyerek veya istemeyerek kırılma olabilir. Bu muhalefete sevinç kaynağı olur, böyle bir tadı onlara vermez.

KIZ-ERKEK AYNI EVDE KALMALI MI?

Başbakan'ın 'kız erkek aynı evde kalmasın' çıkışında bir yanlış anlaışma mı oldu?
Yaşı 18'i geçmiş, uyuşturucu kullanan pek çok genç var. 'Canım 18'i geçmiş bu çocuk, karışmayalım' der mi aile? Başbakan'ın bakış açısı da bu. Bazı evler var ki randevu evi olarak kullanılıyor. Gidiyormuşsunuz saatlik, günlük kullanılıyormuş. Buralar fuhuşhane olarak kullanılıp öğrenci evi adı altında anılıyor. Öğrenci evlerini fuhuşhane yaptı derler şimdi yanlış anlaşılmasın. Öğrenci evi adını kullanıyor bunlar. Yoksa anası babası rıza gösterdikten sonra iki sevgilinin bir arada yaşamasıyla ilgili biz ne diyebiliriz ki?

Trafik için çılgın bir fikrim var. Polisin trafikten çekilmesini belediyenin trafiğe girmesini istiyorum.

Yüzde yüz katılıyorum. Yolu, kaldırımı, sinyalizasyonu, otoparkı belediye yapıyor. Ama trafiği yönetemiyor. Böyle bir mantığı anlamak mümkün değil. Her zaman için bu konuyu desteklerim.

"ANKARA'DA İŞSİZLİK SIFIR"

Bir soru üzerine Ankara'da işsizlik olmadığını savunan Gökçek, "Ankara'da işsizlik sıfır. Kim iş bulamıyorsa hemen sanayi bölgesine gitsin. Ankara'daki sıkıntı işi beğenmemek. İşsizlik diye bir olay kesinlikle yok. Sanayi bölgelerinde işçi aranıyor" dedi.

Aday olamaması durumunda üzüleceğini dile getiren Gökçek, "Aday olmama ihtimalim de var. Aday olamazsam üzülürüm. Kim aday olursa onunla çıkar çalışırım. Yaptığım işleri bitirmek istiyorum" diye konuştu.

Melih GökçekChp'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için bir iddia da bulundu.

Gökçek, şu ifadeleri kullandı: "Kılıçdaroğlu'nun Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için Mustafa Sarıgül'e teklifte bulundu. Kılıçdaroğlu adaylığı teklif etti, Sarıgül kabul etmedi."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi